Անդրանիկ Թևանյանի ելույթը ԱԺ–ում կազմակերպված լսումների ժամանակ
Եկեք արձանագրենք, որ Ընտրական օրենսգիրքը փոխելու և մեծամասնական ընտրակարգը վերացնելու հարցում իշխանական և ընդդիմադիր ուժերը, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության լայն շրջանակները միասնական տեսակետ ունեն։ Գաղափարական առումով որևէ դեմ կարծիք մինչև օրս, ըստ էության, չի հնչել։
Ի դեպ, ՀՀԿ–ականները նույնպես դեմ չեն 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգին, բայց օրենսգրքում փոփոխություններ անելուն չհամաձայնելը  պատճառաբանում են պահի աննպատակահարմարությամբ, իսկ նրանք, ովքեր 41 մեծամասնական տեղերը պահպանելու օգտին այլ «հիմնավորումներ» են բերում, անկախ իրենց կամքից կողմ են արտահայտվում անգլիացի գրող Օրուելի նկարագրած անասնաֆերմայում գործող «չորս ոտքը լավ է, քան երկուսը» ձևակերպմանը։ Ինչևէ։
Կողմ լինելով 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգին անցնելուն, իսկ որպես փոխզիջում առաջարկելով 120 համամասնական և 11 մեծամասնական (յուրաքանչյուր մարզից և Երևանից մեկական պատգամավոր) չափաբաժին նախատեսող անցումային տարբերակը՝ ես չեմ պատրաստվում համամասնական տեղերի ավելացման կամ 100 տոկոս համամասնականի  օգտին փաստարկներ ներկայացնել, քանի որ անիմաստ եմ համարում  համոզել խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ կատարելու իրենց ծրագրային դրույթներից մեկը։ Այստեղ հարցն այն չէ, թե որ ընտրակարգն է լավը։ Հարցն այն է, որ ՀՀԿ–ն հանրությանը խոստացել է  փոխել գործող ընտրակարգը հօգուտ համամասնականի, և ուրեմն, ԱԺ–ում ունենալով բացարձակ մեծամասնություն, պետք է փոխի, ոչ թե չփոխելու հիմնավորումներ մոգոնի։
Եթե ՀՀԿ–ն, տիրապետելով խորհրդարանի հսկիչ փաթեթին և ունենալով երկրի նախագահ ու վարչապետ, հրաժարվում է իր ծրագրային դրույթը կյանքի կոչելուց, ապա խնդիրն իրավական հարթությունից տեղափոխվում է քաղաքական հարթություն, հետևաբար, ստեղծված իրավիճակին պետք է գնահատական տալ քաղաքական բառապաշարով։
2008–ի նախագահական ընտրություններից հետո իշխանությունը տասնյակ կուսակցապետերի հավաքում էրՄՀՀ–ում և հայտարարում, թե քաղաքական նոր մշակույթ է ձևավորում։ Պարզ էր, որ այդ ամենը ձևական բնույթ էր կրում, բայց քարոզվում էր, թե երկրի նախագահը բոլորին լսում ու նոր միայն որոշումներ է կայացնում. «Ժողովրդավար է Սարգսյանը»,–ասում էին։
Հիմա, երբ իրական քննարկման թեմա կա, և թամաշայի փոխարեն պետք է կոնկրետ քայլ անել ու ընդառաջ գնալ քաղաքական ուժերի պահանջին, քարոզչական փուչիկը պայթում է, և հանրությունը տեսնում է իշխանության իսկական դեմքը։
ՀՀԿ–ի այս մերժողականությունը որոշակի մտահոգությունների և եզրահանգումների տեղիք է տալիս։ Տեսե՛ք, թե ինչ է ստացվում. իշխանությունը, հաշվի չնստելով Հայաստանի ու Սփյուռքի հայության հսկայական շերտերի պահանջի հետ, բավարարեց պաշտոնական Անկարայի ցանկությունը և համաձայնեց Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության համար պատմաբանների ենթահանձնաժողովի ստեղծմանը և ստորագրեց հայ–թուրքական արձանագրությունները։ Բացի այդ, իշխանությունը հայտարարեց, որ պատրաստ է զիջել Լեռնային Ղարաբաղին պատկանող տարածքների մի մասն Ադրբեջանին, եթե վերջինս դեմ չլինի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հնարավորությանը (տե՛ս Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը սիրիական «Ալ վաթան» թերթին)։ Փաստորեն ստացվում է, որ իշխանությունը պատրաստ է զիջման գնալ Գյուլի ու Ալիևի հետ հարաբերվելիս, բայց ահա, երբ հերթը հասել է Հայաստանի հանրության ու քաղաքական ուժերի հետ փոխընդունելի լուծում գտնելուն, նույն այս իշխանությունը կատաղի դիմադրություն է ցույց տալիս և, պատկերավոր ասած, մեկ միլիմետր անգամ չի ուզում փոխել Ընտրական օրենսգիրքը։ Սա ցույց է տալիս, որ պետության ղեկին հայտնված մարդիկ արտաքին և  ներքին քաղաքականություն իրականացնելիս մտահոգված են բացառապես իրենց անձնական նեղ խնդիրներով ու միակ նպատակը համարում են աթոռ պահելն ու վերարտադրվելը։
Եթե Հայաստանի այսօրվա կառավարիչներն անկեղծ են իրենց հայտարարություններում և ուզում են ԱԺ–ն զերծ պահել անարդյունավետ պատգամավորներից ու տեղական նշանակության բդեշխներից, ապա պետք է վերացնեն մեծամասնական ընտրակարգը կամ առնվազն խոշորացնեն մեծամասնական տեղամասերը։
Ընտրակարգի փոփոխության հարցում դեմ գնալով բոլորին՝ իշխանությունը ցույց է տալիս, որ հանդուրժողականության և աննախադեպ լավ ընտրություններ անցկացնելու մասին հավաստիացումները Իրան–Հայաստան երկաթգծի բացման, նոր ատոմակայանի շինարարության, Դիլիջանը միջազգային ֆինանսական կենտրոնի վերածելու կամ էլ ՀՀ ՀՆԱ–ն 2007-2012 թթ–ին 2 անգամ ավելացնելու խոստումների պես մի բան են, այսինքն՝ ոչինչ չնշանակող կամ, ավելի ճիշտ, հակառակ նշանակությունն ունեցող խոսքեր։
Եվ այսպես, ատամներով պահելով մեծամասնական 41 տեղերը՝ իշխանությունը բացահայտում է, թե ինչ մարտավարությամբ է պատրաստվում անցկացնել մայիսյան ընտրությունները։ Հրաժարվելով քաղաքական ուժերի ճնշող մեծամասնության հետ այս հարցում իրական ու կառուցողական երկխոսության գնալուց և անգամ փոխզիջումային տարբերակ գտնելուց՝ ՀՀԿ վերնախավը փաստացի ձեռնոց է նետում բոլորին։ Դե, եթե այդպես է, ապա ձեռնոցը պետք է վերցնել և ընտրակարգի փոփոխության հարցում առկա «կոնսենսուս մինուս մեկի» սահմաններն ու կիրառական նշանակությունն ընդլայնել։
Հայաստանում գործող քաղաքական մենաշնորհը վերացնելու և Նոր Հայաստան կառուցելու համար կոչ եմ անում բոլոր առողջ ուժերին, գաղափարական տարաձայնություններով հանդերձ, առաջիկա համապետական ընտրություններին առաջնորդվել «Հայաստանն առանց ընտրակեղծիքների» համախմբող կարգախոսով։ Համոզված եմ, որ այդ դեպքում հաղթանակն անխուսափելի կլինի։

Выступление Андраника Теваняна во время слушаний в Национальном собрании
Давайте констатируем, что в вопросе изменения Избирательного кодекса и упразднения мажоритарной избирательной системы властные и оппозиционные силы, а также широкие круги гражданского общества имеют единую точку зрения. По сути, в идеологическом плане, мнения против до сих пор высказано не было.
Кстати, члены РПА также не против 100% пропорциональной избирательной системы, но несогласие на изменения в кодексе они аргументируют ее нецелесообразностью на данный момент, а те, кто приводят другие «обоснования» в пользу сохранения 41 мажоритарного места, независимо от своей воли, выступают за действующую в описанной английским писателем Оруэллом ферме животных формулировку «четыре ноги лучше, чем две».
Выступая за переход к 100% пропорциональной системе, и предлагая в качестве компромисса переходный вариант, предусматривающий 120 пропорциональных и 11 мажоритарных мест (по одному депутату от каждого марза и Еревана), я не собираюсь представлять аргументы в пользу увеличения пропорциональных мест или 100% пропорциональной системы, поскольку считаю бессмысленным убеждать парламентское большинство выполнить одно из их программных положений. Здесь вопрос не в том, какая избирательная система хорошая. Вопрос в том, что РПА обещала обществу изменить действующую избирательную систему в пользу пропорциональной, и значит, имея в Национальном собрании абсолютное большинство, должна изменить ее, а не придумывать доводы для ее сохранения.
Если РПА, владея контрольным пакетом парламента и имея президента страны и премьер-министра, отказывается претворить в жизнь свое программное положение, то проблема переходит из правовой плоскости в политическую, следовательно, сложившейся ситуации нужно дать оценку посредством политического лексикона.
После президентских выборов 2008 года власти собирали в СКК десятки партий, заявляя, что формируют новую политическую культуру. Было ясно, что всё это носило формальный характер, но пропагандировалось, что президент страны сначала всех слушает и лишь потом – принимает решения. «Саргсян – демократ», - заявлялось в те дни.
Сейчас, когда есть тема для настоящего обсуждения, и вместо шоу нужно сделать конкретный шаг, пойдя навстречу требованию политических сил, пропагандистский «мыльный пузырь» лопается, и общество видит реальное лицо власти.
Подобная политика РПА дает повод для определенных беспокойств и умозаключений. Смотрите, что выходит: власти, не считаясь с требованием колоссальных слоев армянства Армении и Диаспоры, удовлетворили желание официальной Анкары, согласившись на создание комиссии историков по изучению Геноцида армян и подписав армяно-турецкие протоколы. Кроме того, власти заявили, что готовы уступить часть принадлежащих Нагорному Карабаху территорий Азербайджану, если последний не будет против возможности реализации права Нагорного Карабаха на самоопределение (см. интервью Сержа Саргсяна сирийской газете «Аль Ватан»). Фактически выходит, что власти готовы пойти на уступку в отношениях с Гюлем и Алиевым, но вот, когда очередь дошла до поиска взаимоприемлемого с обществом и политическими силами Армении решения, то те же власти демонстрируют ярое сопротивление и, образно говоря, не хотят изменить Избирательный кодекс даже на миллиметр. Это показывает, что оказавшиеся у руля государства люди, проводя внешнюю и внутреннюю политику, обеспокоены исключительно своими личными проблемами и единственной целью считают удержание своего поста и воспроизводство своей власти.
Если сегодняшнее руководство Армении искренне в своих заявлениях и хочет уберечь Национальное собрание от неэффективных депутатов и князьков местного значения, то оно должно упразднить мажоритарную избирательную систему или, по меньшей мере, укрупнить мажоритарные участки.
Идя в вопросе изменения избирательной системы против всех, власти показывают, что заверения о толерантности и беспрецедентно хороших выборах являются чем-то вроде обещаний построить железную дорогу Иран-Армения, новую атомную станцию, превратить Дилижан в международный финансовый центр или вдвое увеличить ВВП РА за 2007-2012 годы, то есть это ничего не значащие, а, точнее, имеющие противоположное значение слова.
Таким образом, держась зубами за 41 мажоритарное место, власти раскрывают, с какой тактикой готовятся провести майские выборы. Отказываясь в этом вопросе от реального и конструктивного диалога с подавляющим большинством политических сил и даже от поиска компромиссного варианта, верхушка РПА фактически бросает всем вызов. Ну, а если так, то нужно принять вызов и расширить рамки и практическое значение имеющегося в вопросе смены избирательной системы формата «консенсус минус один».
Для ликвидации действующей в Армении политической монополии и построения Новой Армении призываю все здоровые силы, несмотря на идеологические разногласия, руководствоваться на предстоящих общегосударственных выборах консолидационным лозунгом «Армения без фальсификации выборов». Убежден, что в подобном случае победа будет неизбежной.