Գևորգ Պողոսյան. «Հիմնական պայքարը կընթանա երկու ուժերի միջև»
Ներկայացնելով փետրվարի 16-17-ը Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի իրականացրած հարցման արդյունքները՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասոցիացիայի նախագահ Գևորգ Պողոսյանն ասել է, որ այս տարի կայանալիք ԱԺ ընտրություններն առանձնահատուկ են։ Գլխավոր առանձնահատկությունն այն է, որ եթե նախկինում պայքարն ընթանում էր ընդդիմություն-իշխանություն հարթությունում, ապա այս անգամ այն ընթանալու է երկու իշխանական կուսակցությունների՝ ՀՀԿ–ի և ԲՀԿ–ի միջև։
Նրա խոսքերով՝ բավական կանխատեսելի արդյունքներով ընտրություններ կլինեն, բայց շատ անսպասելի երևույթներով, դեպքերով, ընդհարումներով:
–Սոցիոլոգներին  մտահոգում է այն,  որ այս երկու ուժերի միջև պայքարը չվերաճի ընտրատեղամասերում բախումների,- նշել է Գ. Պողոսյանը:
Ըստ սոցիոլոգի՝ ընտրողների ձայների 75%-ը ՀՀԿ–ի, ԲՀԿ–ի և ՀԱԿ–ի մեջ են բաշխվելու։
Գևորգ Պողոսյանը հավելել է նաև, որ «Ժառանգություն», Դաշնակցություն, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները ևս հնարավորություն ունեն անցնել ԱԺ, եթե տատանվողների ձայները կարողանան ինչ-որ կերպ իրենց կողմ քաշել:
Վարդան Օսկանյանի՝ ԲՀԿ-ին անդամակցելը սոցիոլոգը համեմատում է ֆուտբոլում ընդունված մարտավարության հետ, երբ դրսից ուժեղ խաղացող են բերում:
Գևորգ Պողոսյանը նշել է նաև, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները կարող են հիմք ծառայել նախագահական ընտրությունների վերլուծությունների համար, բայց նախագահական ընտրությունները խորհրդարանականներից տարբերվում են նրանով, որ այստեղ «սյուրպրիզներ» են հնարավոր՝ հիմնականում նոր խաղացողների, այն է՝ նախագահական ընտրություններում նոր թեկնածուների տեսքով:

Геворг Погосян: «Основная борьба развернется между двумя силами»
Представляя результаты проведенного 16-17 февраля Армянской социологической ассоциацией опроса, председатель ассоциации Геворг Погосян заявил журналистам, что предстоящие парламентскими выборы являются особенными.
Главная особенность, по его словам, заключается в том, что, если раньше борьба проходила в плоскости власть-оппозиция, то на этот раз она развернется между двумя властными партиями – РПА и ППА.
По мнению социолога, результаты выборов являются достаточно предсказуемыми, но будут весьма неожиданные явления, инциденты, стычки.
«Социологов беспокоит то, что борьба между этими двумя силами может перерасти в столкновения на избирательных участках», - отметил Погосян.
По его словам, 75% голосов избирателей распределятся между РПА, ППА и АНК.
Что касается партий «Наследие», АРФД и «Оринац еркир», то у них тоже есть возможность пройти в Национальное собрание, если они смогут каким-то образом привлечь голоса еще не определившихся избирателей.
Не оглашая процентов опросов, Погосян отметил, что лидером является РПА.
Вступление Вардана Осканяна в ППА социолог сравнивает с принятой в футболе тактикой брать в команду сильных легионеров.
Геворг Погосян также отметил, что результаты парламентских выборов могут служить основой для анализа президентских выборов, но президентские отличаются от парламентских тем, что в них возможны «сюрпризы» в виде новых игроков – новых кандидатов в президенты.