Արթուր Բաղդասարյանն ու չմաքսազերծված շշերը
Այն պահից սկսած երբ հայտնի դարձավ, որ կոալիցիոն ուժերն առանձին են մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին՝ Արթուր Բաղդասարյանը հայտնվեց շատ ծանր դրության մեջ։ ՕԵԿ–ում հիմա արտակարգ իրավիճակ է ստեղծվել, այնքան արտակարգ, որ անգամ Արտակարգ իրավիճակների նախարարին ցուցակի երրորդ համարում ընդգրկելով՝ վիճակը հազիվ թե շտկվի։ Բայց, ինչպես ասում են, հույսը վերջինն է մեռնում։
Ա. Բաղդասարյանի հույսն այժմ փողն է։ Միայն փողը։ Բացառապես փողը։ Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններից ոգևորված ՕԵԿ առաջնորդը որոշել է համալրել կուսակցական բյուջեն, որպեսզի ինքն էլ, ավագ գործընկեր ՀՀԿ–ի պես, «յուղի» սոցիալապես անապահով խավերին ու փորձի հաղթահարել հինգ տոկոսանոց շեմը։
Ընտրություններին «պատշաճ» ձևով ներկայանալն ու փողից չնեղվելու ցանկությունն է, հավանաբար, պատճառը, որ Արթուր Բաղդասարյանին կից գործող գինու և կոնյակի արտադրությամբ զբաղվող «Հայասի» գործարանը շշերի մեծ խմբաքանակ է ներմուծել ու, մեր ունեցած տեղեկություններով, չի մաքսազերծել դրանք։ Եթե լուրերն այդ հավաստի են, ապա ստացվում է, որ Ա. Բաղդասարյանը բյուջե փող չի մուծում, որպեսզի կարողանա ընտրակաշառքային մրցավազքում հետ չմնալ «լավ ընտրությունների» և «որակական հեղափոխությունների» ջատագովներից։
Մամուլում բազմիցս նշվել է, որ ՕԵԿ–ը հաճախ նվերներ է բաժանում կուսակիցներին և այդ նվերների մեջ իր կայուն տեղն ունի «Հայասի»–ի արտադրանքը։ Փաստորեն, Բաղդասարյանը մի կողմից խուսափում է հարկային պարտավորությունները կատարելուց, իսկ մյուս կողմից էլ պետության հաշվին ընտրողներին է սիրաշահում՝ զուգահեռաբար խոսելով օրինաց երկիր կառուցելու մասին։
Հարկ է նկատել, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն, հակառակ պնդումներին, ընտրովի վերաբերմունք է ցույց տալիս հարկատուներին։ Համենայնդեպս Արթուր Բաղդասարյանը, դատելով ամենից, հայտնվել է արտոնյալի կարգավիճակում։ Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ տնտեսվարող սուբյեկտը շիշ է ներմուծում կամ համալսարան է «աշխատացնում» և չի վճարում իր մաքսն ու հարկը, իսկ ՊԵԿ–ը աչքաթող է անում դա։ Հետաքրքիր է, եթե այլ կազմակերպություն ապրանք ներմուծեր և չմաքսազերծեր դրանք, ապա ՊԵԿ–ում նո՞ւյն կերպ լոյալ վերաբերմունք կդրսևորեին։
Եթե հիշում եք, Սերժ Սարգսյանն  իր ելույթներից մեկում նշել էր, թե գործարարությունը պետք է տարանջատված լինի իշխանությունից ու պետական կառավարման համակարգից։ Արթուր Բաղդասարյանի օրինակով մենք տեսնում ենք, որ գործարարությունը, կախված անձից, ոչ միայն չի տարանջատվում պետական կառավարման համակարգից, այլ գործարարությամբ զբաղվող պաշտոնյան շրջանցում է պետական բյուջեն և պատրաստվում «եվրոպական» չափանիշներով ընտրություններին։ Սերժ Սարգսյանի խոսքն ու գործը, ինչպես միշտ, համընկնում են։
Հ.Գ.։  Հոդվածի հրապարակումից հետո մեզ հետ կապվեցին «Հայասի Գրուպ» ՍՊԸ–ից և հերքման տեքստ ուղարկեցին, որը ներկայացնում ենք ստորև՝ առանց սրբագրման.
––––––––––––––––
«Թևանյան» ՍՊԸ -ի
Տնօրեն պրն. Ա. Թևանյանին
Հարգելի պրն. Թևանյան
Ս/թ փետրվարի 24-ին ձեր ընկերությանը պատկանող 7or.am էլեկտրոնային լրատվական կայքում տեղադրվել էր “Արթուր Բաղդասարյանն ու չմաքսազերծված շշերը” հոդված, որի խմբագիրն է լրագրող Կ. Համկոբջանյանը: Տվյալ հոդվածում գրառված է, թե իբրև “Հայասի Գրուպ” ՍՊԸ-ն մեծ խմբաքանակ շշեր է ներմուծել ՀՀ տարածք և չի մաքսազերծել դրանք։
Ես` հանդիսանալով “Հայասի Գրուպ” ՍՊԸ-ի գլխավոր իրավաբան, հերքում եմ տվյալ հոդվածում ներառված “Հայասի Գրուպ” ՍՊԸ-ին վերաբերվող տեղեկատվությունը, քանի որ այն չի համապատասխանում իրականությանը, ինչպես նաև տեղեկացնում եմ, որ մինչ օրս “Հայասի Գրուպ” ՍՊԸ-ն չի ունեցել որևէ մաքսային և/կամ հարկային պարտավորություն պետ բյուջեի նկատմամբ` ավելին մեր կազմակերպությունը ՊԵԿ-ում ունի գերավճար:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը, խնդրում ենք Ձեզ սահմանված կարգով հերքել տվյալ հաղորդագրությունը Ձեր էլեկտրոնային լրատվական կայքում:

Артур Багдасарян и нерастаможенные бутылки
Начиная с того момента, когда стало известно, что коалиционные силы будут участвовать на парламентских выборах по отдельности, Артур Багдасарян оказался в крайне тяжелом положении. В «Оринац еркир» сейчас сложилась настолько чрезвычайная ситуация, что даже включение в список под третьим номером министра чрезвычайных ситуаций, вряд ли исправит ситуацию. Но, как говорят, надежда умирает последней.
А. Багдасарян сейчас уповает на деньги. Только на деньги. Исключительно на деньги. Воодушевленный выборами мэра Раздана лидер «Оринац еркир» решил пополнить партийный бюджет, чтобы и он, подобно старшему партнеру – РПА, «подмаслил» социально необеспеченные слои и попытался преодолеть 5%-й барьер.
Вероятно, желание предстать на выборах «надлежащим» образом и не быть скованным в вопросе финансов является причиной того, что действующий при Артуре Багдасаряне завод по производству вин и коньяка «Айаса» импортировал большую партию бутылок и, по имеющимся у нас данным, не растаможил их. Если эта информация соответствует действительности, то выходит, что А. Багдасарян не платит деньги в бюджет, чтобы суметь не отстать в гонке по раздаче избирательных взяток от апологетов «хороших выборов» и «качественных революций». Если добавим к этому и то, что задолженности перед бюджетом имеются и у связываемого с именем Багдасаряна Французским университетом, то картина станет целостной.
В прессе многократно отмечалось, что «Оринац еркир» часто раздает подарки однопартийцам, и среди этих подарков продукция «Айасы» занимает свое неизменное место. Фактически, Багдасарян, с одной стороны, избегает исполнения налоговых обязательств, а с другой – за счет государства задабривает избирателей, параллельно говоря о построении страны законности.
Следует заметить, что Комитет по госдоходам, вопреки своим заверениям, проявляет к налогоплательщикам избирательный подход. Во всяком случае, Артур Багдасарян, судя по всему, оказался в привилегированном статусе. Как это получается, что хозяйствующий субъект импортирует бутылки или «управляет» университетом и не платит налоги и пошлины, а Комитет по госдоходам закрывает на это глаза? Интересно, если бы другая компания импортировала товар и не растаможила его, то проявили бы в комитете столь же лояльное отношение?
Если помните, в одном из своих выступлений Серж Саргсян отмечал, что бизнес должен быть отделен от власти и системы госуправления. На примере Артура Багдасаряна мы видим, что бизнес, в случае некоторых лиц, не только не отделяется от системы госуправления, но и занимающийся бизнесом чиновник обходит государственный бюджет и собирается к выборам по «европейским» критериям. Как всегда, слова Сержа Саргсяна совпадают с его делами.
P.S. После публикации статьи с нами связались из ООО «Айаса груп» и отправили опровержение, текст которого приводим ниже.
––––––––––––––––
Директору ООО «Теванян»
Господину А. Теваняну
Уважаемый господин Теванян,
24-го февраля этого года на принадлежащем Вашей компании электронном сайте была размещена статья К. Акопджаняна «Артур Багдасарян и нерастаможенные бутылки». В данной статье указывается, якобы, ООО «Айаса груп» импортировала в РА большую партию бутылок и не растаможила их.
Являясь главным юристом ООО «Айаса груп», я опровергаю информацию относительно ООО «Айаса груп», нашедшую место в данной статье, поскольку она не соответствует действительности, а также заявляю, что по сей день у ООО «Айаса груп» не было какой-либо таможенной и/или налоговой задолженности  перед госбюджетом. Более того, в Комитете по госдоходам у нашей организации имеется переплата.
Учитывая вышеуказанное, просим Вас в установленном порядке дать на Вашем информационном сайте опровержение данной статьи