Մաշտոցի պուրակը և Բաղրամյան 26–ի «ականջները»
Լավ է, որ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ապամոնտաժեց  մայրաքաղաքի Աբովյան փողոցի մայթերի վրա տեղակայված «բուտիկները», բայց վատ է, որ որոշում կայացվեց դրանք  տեղափոխել Մաշտոցի պուրակ։ Փոխարենն այդ տարածքը բարեկարգելու և կանաչ գոտու վերածելու՝ բետոնապատում է իրականացվում, ինչը սխալ է։
Լավ է, որ երիտասարդ բնապահպանները կռիվ են տալիս կանաչ տարածքների համար, բայց վատ է, երբ, օրինակ, Մաշտոցի պուրակի պահպանման ու բնությունը մաքուր պահելու համար սեփական «աչոկներն» են փորձում հավաքել և բնապահպանների պայքարին «վեննա» մտնել ամբողջ հեռուստաեթերի «էկոլոգիան» կեղտոտած որոշ դեմքեր։ Շատ հեշտ է անշառ թեմայով պայքարի ելնել, մանավանդ երբ «պայքարն» այդ ոմանց համար արտոնված է ամենաբարձր մակարդակով։
Լավ է, որ ծառերի համար ահագին կռիվ տվող կա, բայց վատ է, որ, օրինակ, մարդ սպանելու պատվիրատուի հետ ժպտադեմ նկարվող ու սեփական PR–ն ա՛յդ կերպ անող վարչապետի դեմ «մտավորականները» ելույթներ չունեցան ու չասեցին, թե այս ի՞նչ «մեսիջ» եք հղում հանրությանը և մի՞թե մեր հասարակության հերոսը մարդու կյանք խլողն է, որ շտապել եք այդպես գրկախառնված պատկերվել «ֆեյսբուքների» տարածքներում, պարո՛ն վարչապետ։
Լավ է, որ բնապահպանական կազմակերպությունները և քաղաքացիական նախաձեռնություններով հանդես եկող սուբյեկտները կռիվ են տալիս Թեղուտի, Սյունիքի մարզի գյուղի, Երևանի կանաչապատ մի փոքր հատվածի համար, բայց վատ է, երբ որևէ մեկի ձայնը չլսվեց այն ժամանակ, երբ, օրինակ, «դրայվեր» քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը ձորում հսկայական ռեստորան էր սարքում՝ բնականաբար բնության հաշվին։
Լավ է, որ ՀՀ ակտիվ քաղաքացիները ձգտում են ունենալ կանաչապատ քաղաք և դրա համար դուրս են գալիս պայքարի, բայց վատ է, երբ այդ պայքարն օգտագործվում է, ասենք, նախագահական նստավայրի կողմից՝ այս կամ այն մարդու դեմ «մուտիլովկաներ» անելու նպատակով։ Բաղրամյան 26–ի ականջները թաքցնել չի հաջողվում։ «Պրոսպեկտի» ծննդատան տարածքում այնպիսի պալատական մտավորականներ ու արտահաստիքային սազանդարներ են «դոշ» տալիս պուրակի համար, որ ակնհայտ է դառնում ուղղորդող ձեռքի առկայությունը։ Այնպիսի մարդիկ են փողոց դուրս եկել ու քաղաքապետարանի որոշմանը դեմ արտահայտվում, որ ընթացիկ կյանքում հաստատ առանց իշխանության «դաբրոյի» ռիսկ չեն անի լվացվել, բայց արի ու տես, որ արդարության մարտիկներ են դարձել։ Ստանիսլավսկին կասեր՝ չեմ հավատում։ Էդ մարդկանց մենք երբեք չենք տեսել Սերժ Սարգսյանի կամ որևէ չինովնիկի թանին թթու ասելիս, բայց հիմա նրանք ասլան են կտրել, ինչը հուշում է, որ որոշների դեպքում մենք գործ ունենք պատվերով համերգի և պատվերով «էկոլոգիստ» դառնալու հետ։
Մի խոսքով, Մաշտոցի պուրակի համար պայքարում և՛ լավ, և՛ վատ բաներ ի հայտ եկան։ Այսպիսի բաներ։
Հ.Գ.։  Այս թոհուբոհի մեջ իշխանության որոշակի շրջանակներ ահագին «փչացրեցին» Տարոն Մարգարյանին։ Երևանի նշանակված քաղաքապետին երևի այդ կերպ փորձում էին  հասկացնել, որ իրենք նշանակել են, իրենք էլ կարող են «փչացնել», եթե քաղաքապետն իրենց հուսախաբ անի, իսկ հուսախաբ չանելու համար Տարոնը պետք է ձայներ բերի Սերժ Սարգսյանի գլխավորելիք ցուցակին ու միևնույն ժամանակ հանգիստ վերաբերվի այն թուքումուրին, որը թափվում է իր վրա։
Նկատենք, որ Տարոնի դեմ հակաքարոզչություն իրականացնելով՝ «նախաձեռնողականները» հիմքեր են նախապատրաստում, որպեսզի մի օր էլ նրան դարձնեն անհանդուրժելի և անընդունելի։ Շտապենք հանգստացնել քաղաքապետին. հիմա դեռ անհանդուրժելի դառնալու ժամանակը չէ, այնպես որ հանգիստ կարող եք զբաղվել «բուտիկների» հարցով։

Парк Маштоца и «уши» президентского дворца
Хорошо, что мэр Еревана Тарон Маргарян демонтировал установленные на тротуарах улицы Абовяна «бутики», но плохо, что было принято решение перенести их в парк на проспекте Маштоца. Вместо того, чтобы облагораживать эту территорию и превратить ее в зеленую зону, осуществляется ее бетонирование, что неправильно.
Хорошо, что молодые экологи борются за зеленую зону, но плохо, когда, например, в борьбе за сохранение парка Маштоца и экологии некоторые загрязнившие всю телевизионную «экологию» лица пытаются войти в вену борьбы экологов и набрать на этом очки. Очень просто встать на борьбу на безобидную тему, тем более, когда эта самая «борьба» санкционирована для некоторых на самом высоком уровне.
Хорошо, что столько людей готовы бороться ради деревьев, но плохо, что, например, представители интеллигенции не выступили против премьера, фотографирующегося с улыбкой на лице с заказчиком убийства и осуществляющего подобным образом свой PR, и не спросили о том, что это за «мессидж» вы посылаете общественности и неужели героем нашего общества является отбирающий у человека жизнь, что вы поспешили, обнявшись, запечатлеться и опубликовать фотографии на просторах «фейсбуков», господин премьер.
Хорошо, когда экологические организации и выступающие с гражданскими инициативами субъекты борются за Техут, за село в марзе Сюник, за небольшую зеленую зону в Ереване, но плохо, что ничьего голоса не было слышно тогда, когда, например, «драйвер» градоначальник Карен Карапетян строил в ущелье огромный ресторан, естественно, за счет природы.
Хорошо, что активные граждане РА стремятся иметь зеленый город и поэтому выходят на борьбу, но плохо, когда эта борьба используется, скажем, президентским дворцом, чтобы осуществить «мутиловку» против того или иного человека. Скрыть «уши» президентского дворца не удается. На прилегающей к роддому территории подставляют свою грудь во имя сквера такие придворные интеллигенты и внештатные сазандары, что очевидным становится наличие направляющей руки. Такие люди вышли на улицу и высказываются против решения мэрии, которые в повседневной жизни и умыться не рискнут, не получив «добро» властей, но, вот тебе раз, они стали бойцами за справедливость. В подобной ситуации Станиславский сказал бы: «Не верю!». Мы никогда не видели, чтобы эти люди сказали резкое слово в адрес Сержа Саргсяна или какого-либо чиновника, но сейчас они стали невероятно «храбрыми», а это подсказывает, что в случае некоторых мы имеем дело с заказным концертом и заказными «экологами».
Словом, в борьбе за сквер на проспекте Маштоца выявилось и хорошее, и плохое. Вот такие дела.
P.S. В этой суматохе определенные круги власти хорошенько подпортили репутацию Тарона Маргаряна. Наверное, таким образом назначенному мэру Еревана пытались дать понять, что они его назначили, они же и могут дискредитировать его, если мэр разочарует их. Чтобы не разочаровать Тарон должен принести голоса возглавляемому Сержем Саргсяном списку и, в то же время, спокойно относиться к тем плевкам, которые летят в его сторону.
Заметим, что, проводя антипропаганду в отношении Тарона, «инициаторы» подготавливают почву для того, чтобы однажды сделать его нестерпимым и неприемлемым. Поспешим успокоить мэра: еще не время стать нестерпимым, так что, он может спокойно заниматься вопросом «бутиков».