Ռաֆիկ Պետրոսյան. «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրենքը հակասահմանադրական է»
Անընդունելի է, որ որևէ քաղաքական ուժ զորքը օգտագործի իր սեփական շահերի պաշտպանության համար,–լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել  է Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը, ապա հավելել,–այդ օրինագծի 9–րդ հոդվածի 5–րդ կետը, ըստ որի զինված ուժերը կարող են օգտագործվել հանրահավաքները սահմանափակելու նպատակով, հակասում է Սահմանադրությանը։
Հիշեցնենք, որ Ռաֆիկ Պետրոսյանը միակն է ՀՀԿ խմբակցությունից, ով քննադատել և դեմ է քվեարկել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի նախագծին։
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես են գործընկերները գնահատել իր քայլը,  Պետրոսյանը պատասխանել է.
Իմ կուսակից գործընկերներից շատերը քվեարկությունից հետո մոտեցել և ասել են, որ ես ճիշտ եմ, բայց իրենք ճար չունեն։
– Մարտի 1-ին նմանատիպ օրենք չկար, բայց զորքը, միևնույն է, օգտագործվեց։ Չեմ կարծում, որ նման օրենքի բացակայության պայմնաններում որևէ մեկը դեմ լինի զորքի օգտագործմանը բնական աղետների հետևանքների վերացման նպատակով,–նույն հանդիպման ժամանակ նշել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Աղասի Արշակյանը։

Закон «О правовом режиме чрезвычайного положения» антиконституционен - Рафик Петросян
«Неприемлемо, чтобы какая-либо политическая сила использовала войска для отстаивания собственных интересов», - заявил во время встречи с журналистами депутат парламента от фракции РПА Рафик Петросян, добавив, что п.5 ст.9 законопроекта «О правовом режиме чрезвычайного положения», согласно которому вооруженные силы могут быть использованы в целях ограничения митингов, противоречит Конституции.
Напомним, что Рафик Петросян был единственным депутатом от РПА, который раскритиковал данный законопроект и проголосовал против его принятия.
На вопрос относительно реакции коллег по партии в связи с данным шагом, Петросян ответил:
«Многие из моих коллег по партии после голосования подошли ко мне и сказали, что я прав, но у них не было другого выхода».
Другой участник пресс-конференции, бывший депутат НС Агаси Аршакян, в свою очередь, отметил:
«1-го марта подобного закона не было, однако войска были использованы. Не думаю, что в условиях отсутствия подобного закона кто-то будет против использования войск при ликвидации последствий стихийных бедствий».