Այս պատմությունից գազի հոտ է գալիս
Շատ է խոսվում, որը բոլոր գերտերութունները, այդ թվում Թուրքիան, Հայաստանի փակ սահմաններն այլևս չեն ուզում հանդուրժել: Նույնիսկ Հայաստանի լռակյաց դիվանագիտությունն է խոսում, որ կայսրությունների շահերի համադրման,  և ոչ թե հակադրման, մի ժամանակաշրջան ենք թևակոխել: Բայց թե որտե՞ղ են այդ շահերը համնկնում, այդքան էլ տեսանելի չէ հանրությանը: Իհարկե, մոլորակի վրա ոչ մի նորմալ և ազնիվ մարդ չի պատկերացնում, որ թուրքերն ու ադրբեջանցիները այլևս չեն ձգտում միանալ միմյանց և հայկական սեպը վերացնել օրակարգից: Կասկածից վեր է նաև, որ Հայաստանն այսօր իրեն առավել վստահ է զգում ռուսական բանակի ներկայությամբ՝ հայ-թուրքական սահմանում: Իսկ եվրոպական գազաքաղցը ամեն րոպե զգացնել է տալիս իրեն,  Ռուսաստանի մենաշնորհային թելադրանքով: Իրանը փնտրում է արևմտյան աշխարհի հետ հակադրության մեղմման հնարավորություններ, և իր գազի վաճառքը եվրոպացիներին կարող է այդ հարցում հնարավորություն և լծակ հանդիսանալ: Ահա այս հարթության մեջ միջազգային ասպարեզում Հայաստանը հառնում է, որպես պիտանի մի երկիր, որտեղով և կարող է անցնել Nabucco գազամուղը: Օպերետային  անուն կրող այս նոր աշխարհաքաղաքական նախագիծին, պարզվում է, հակացուցված են Հայաստանի փակ սահմաններն ու Ղարաբաղյան հակամարտությունը:  Եվ, իրոք, եթե նույնիսկ Թուրքիան է նախաձեռնությամբ հանդես գալիս Հայաստանի տարածքով անցկացնելու այս գազամուղը, ապա բոլոր խոչընդոտները դառնում են փոքրոգի: Ռուսաստանը, ակնհայտորեն, նախագծի մեջ կարող է ներգրավվել «Գազպրոմի» և հայաստանյան ռուս սահմանապահների միջոցով: Այստեղ է, որ Ռուսաստանի շահերը Հայաստանի և մնացյալների հետ այդքան էլ դեմ չեն:  Եվ զարմանալի չէ, որ Հայաստանի նախագահը համառորեն սառնասիրտ է մնում «ճանապարհային քարտեզի» հարցում: Եվ նա դեռ կասի՝ վերջապես, մի օր խնդիրները պետք է ինչ-որ ձև լուծել ու այդ  օրը այսօր է...Եվ  գազամուղն է այն քարտեզը, որի հաշվին և միջոցով  ճիգ է  արվում հարթելու հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական կնճիռները:
Իսկ թե գազաֆիկացման այս նախագծումներից ինչպե՞ս դուրս կգա Հայաստանը, արդեն ինչ-որ կերպ նշմարվում է աղոտ: Եթե իրոք գազամուղը անցնի Հայաստանով, ինչպես կողմնորոշվում են միջազգային հարթակում, ապա Թուրքիան կբացի Հայաստանի հետ սահմանը, Հայաստանը և Թուրքիան կհաստատեն դիվանագիտական հարաբերություններ՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանի օրինականությունը: Հայաստանը կազատագրի Ղարաբաղի շուրջ ստեղծած անվտանգության գոտին, Ղարաբաղը մի ինչ-որ ժամանակ կմնա փաստացի անկախ, Հայաստանին միացված Լաչինի շրջանով, իսկ այդ որոշ ժամանակի ավարտից հետո կանցկացնի ևս մեկ հանրաքվե, որից հետո կճանաչվի միջազգային հանրության կողմից, որպես անկախ պետություն, կամ Հայաստանի մաս: Հավանաբար, էլի որոշ ժամանակ Քելբաջարը կմնա հայերի կամ միջազգային ուժերի հսկողության տակ, որպես երաշխիք՝ ուժերի նոր դիրքավորման: Ադրբեջանցի փախստականները հետ կվերադառնան հայոց հայրենիք: Իսկ ՆԱՏՕ-ի տանկերը, անհրաժեշտության դեպքում, թուրք-հայկական երկաթուղով կարող են, ըստ անհրաժեշտության, նետվել իրանական ճակատ:
Ահա այս «խաղարարար» սցենարով են, հավանաբար, ընթանում հարավկովկասյան նոր զարգացումները: Իսկ Հայաստանը, կարծեք, դառնում է էներգետիկ երկիր՝ իր նոր ատոմակայանով, Իրան-Հայաստան գազամուղով, Nabucco գազատարով, որով և միջինասիական, ադրբեջանական և իրանական գազը կմղվի դեպի Թուրքիա, ապա՝ Եվրոպա: Այստեղ է, որ Թուրքիան, իրոք, անկեղծ է և Ադրբեջանին հանգստացնելու առաքելություն է ստանձնել, ցանկանալով միաժամանակ ազատագրվել ցեղասպանության, ղարաբաղյան և Եվրոպայում աճող հակաթուրքական ուրվականներից, և, նաև, իր ոտքերի տակ առնել Եվրոպայի «արյունատար» խողովակները, սնելու իր մկաններն ու հետագայում դրանք խաղարկելու, որպես Եվրոմիության մուտքի տոմս:  Իհարկե, մենք էլ դեմ  չենք, որ մի քանի կիլոմետր անգին խողովակ մեր տարածքով անցնի վերջապես, միաժամանակ հայտնվենք ապաշրջափակ երանության մեջ և «բարեկամների» շրջապատում:
Եվ ինչու՞ չփաստել անթաքույց, որ Հայաստանում կայսրությունների շահերը համադրվում են Nabucco խողովակաշարում, և ոչ թե Եվրապական հիմնարար արժեքներում, կամ մեկ այլ անորոշ տեղ:

От этой истории пахнет газом
Много говорится о том, что все сверхдержавы, в том числе и Турция, не хотят больше терпеть закрытых границ Армении. Даже молчаливая дипломатия Армении говорит о том, что мы перешли в ту эпоху, когда интересы империй не противопоставляются, а сопоставляются. Но в чем именно совпадают эти интересы,  обществу не узреть. Конечно, ни один нормальный человек не может представить себе, что турки и азербайджанцы больше не стремятся объединиться друг с другом и выбить армянский клин, препятствующий теснейшим родственным объятиям. Не вызывает сомнений и то, что Армения сегодня чувствует себя уверенно в присутствии российских войск на армяно-турецкой границе. А газовый голод  европейцев все более дает о себе знать в условиях монополии России на этом рынке. Иран ищет возможности смягчения своего противостояния с западным миром, и продажа своего газа европейцам может стать для него инструментом решения своих проблем с ними. В этой плоскости Армения снова рассматривается на международной арене в качестве той страны, через которую может пройти газопровод Nabucco. Выясняется, что этому новому геополитическому проекту противопоказаны закрытые границы Армении и Карабахский конфликт. И действительно, если и Турция выступает с инициативой прокладки этого газопровода через территорию Армении, то все препятствия становятся малозначительными. Россия может быть вовлечена в проект посредством «Газпрома». Именно здесь интересы России не так разнятся с интересами Армении и других участников проекта. И не удивительно, что президент Армении остается таким хладнокровным в вопросе «дорожной карты». И он еще скажет, что  в один день нужно будет как-нибудь решить эти проблемы, и этот день настал. И именно газопровод является той картой, за счет и посредством которой делаются усилия по сглаживанию  армяно-турецких и армяно-азербайджанских проблем.
Если газопровод действительно пройдет по территории Армении, то Турция откроет границу с нами, между странами будут установлены дипломатические отношения, будут признаны территориальная целостность и законность границ друг друга. Армения освободит пояс безопасности вокруг Карабаха, который на некоторое время останется независимым от Армении. Карабах будет соединен с Арменией  Лачинским районом, а, спустя некоторое время, проведет еще один референдум, после которого Нагорный Карабах будет признан международным сообществом как независимое государство или часть Армении. Скорее всего, Кельбаджар еще на некоторое время останется под контролем армян или международных сил в качестве гаранта безопасности при передислокации войск. Азербайджанцы вернутся на армянскую родину, а танки НАТО, в случае необходимости, могут быть переброшены по турецко-армянской железной дороге на иранский фронт.
Скорее всего, именно по этому сценарию и развиваются события на Южном Кавказе. А Армения, кажется, становится энергетической страной: со своей новой атомной станцией, газопроводами Иран-Армения и  Nabucco, по которому среднеазиатский, азербайджанский и иранский газ будут поставляться в Турцию, затем - в Европу. И верно то, что Турция здесь искренне взяла на себя миссию по успокоению Азербайджана. Турция хочет одновременно освободиться от вопросов  Геноцида, Карабаха и растущего давления со стороны Европы и взять под свой контроль «кровеносные» трубы Европы. Ей это будет нужно для подпитки своих мускулов и их использования в качестве пропуска в ЕС. Конечно, мы тоже не против, чтобы, наконец, несколько километров бесценного трубопровода проходило по нашей территории. Одновременно, мы окажемся в столь блаженной деблокаде  и  в  окружении  «друзей».
И почему бы откровенно не констатировать, что в Армении интересы  империй сочетаются в трубопроводе  Nabucco, а не в основополагающих европейских ценностях или еще неизвестно в чем?