Կոմկուսը թեև ֆինանսական խնդիրներ ունի, սակայն պարտադիր մասնակցելու է ընտրություններին
«Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը պարտադիր մասնակցելու է Ազգային Ժողովի ընտրություններին: Առայժմ հայտի չէ ձևաչափը՝ կմասնակցենք միայնա՞կ, թե՞ Հայաստանի առաջադիմական կոմունիստական կուսակցության հետ դաշինքով»,–այս մասին այսօրվա ասուլիսին ասել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության նախագահ  Ռուբեն Թովմասյանը:
Ըստ բանախոսի՝ թեև Կոմկուսը 20 հազար ընկեր և համախոհ ունի, սակայն ֆինանսական դժվարություններից ելնելով, մեծամասնականով թեկնածուներ չի առաջադրի: Չի լուծվել նաև  համամասնական ընտրակարգով մասնակցության համար պահանջվող 8 միլիոն դրամի ընտրագրավի հարցը:

Несмотря на финансовые затруднения, Компартия примет участие в выборах
«Коммунистическая партия Армении обязана участвовать в выборах Национального собрания. Однако, пока неизвестно, примем ли мы участие в одиночку или союзом с Передовой коммунистической партией Армении», - об этом во время сегодняшней пресс-конференции заявил председатель Коммунистической партии Армении Рубен Товмасян.
По его словам, хотя у Компартии есть 20 тыс. членов и единомышленников, тем не менее, исходя из финансовых затруднений, они не выдвинут своих кандидатов на мажоритарных местах. Пока не решен также вопрос необходимых 8 млн. драмов избирательного залога  для участия в выборах по пропорциональной системе.