Արարատ Զուրաբյանի քաղաքական էթիկան և սերժամետ «էսթետիկան»
Երեկ տեղի ունեցավ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության երկրորդ (արտահերթ) համագումարը, որին ներկա էին քաղաքական ու հասարակական լայն շրջանակ ներկայացնող գործիչներ։ Հնչեցին լավ–լավ ելույթներ, տրվեցին գնահատականներ։
Համագումարին անհատապես հրավիրված էր նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, ումմասնակցությունը «Ազատ դեմոկրատների» համագումարին ակնհայտորեն քաղաքական էթիկայի շրջանակներում է եղել։ Օսկանյանին հրավիրել էին, ինքն էլ ընդունել էր հրավերն ու ներկա գտնվել համագումարին՝ քաղաքավարությունից դրդված. տարրական էթիկա է։ Նկատենք, որ նույն այդ էթիկան պահանջում է, որ հյուրիդ հետևից չխոսես կամ եթե նրա մասին վատ կարծիքի ես, ապա ընդհանրապես չհրավիրես քո տուն, սակայն պարզվում է, որ «Ազատ դեմոկրատները» ներկայացնող Արարատ Զուրաբյանն ուրույն պատկերացումներ ունի քաղաքական էթիկայի մասին։
Բանն այն է, որ համագումարից հետո, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ՀՀՇ նախկին ղեկավար, իսկ ներկայում կարկառուն ազատդեմոկրատական Արարատ Զուրաբյանը, դատավորի կեցվածք ընդունելով, նշել է հետևյալը. «Վարդան Օսկանյանի այստեղ լինելը չի ազատում նրան մարտի 1–ի համար պատասխանատվությունից»։
Հարցն այստեղ այն չէ՝ արդյոք ճի՞շտ է Ա. Զուրաբյանն իր գնահատականներում, թե՞ ոչ։ Հարցն այն է, որ եթե Օսկանյանին հրավիրում ես համագումարի, իսկ հետո էլ նրան մեջքից խփում, ապա դա առնվազն անքաղաքավարի պահվածք է, քաղաքական էթիկայի խախտում։
Չեմ կարծում, որ նորաստեղծ այդ կուսակցությունը, որին և՛ լավ, և՛ վատ պիտակավորումներ են տալիս («գաղափարական ընդդիմադիրներ», «ամերիկամետներ», «Ազատիչներ», «Ազատիչ դեմոկրատներ», «Ազատ, բայց սերժատու դեմոկրատներ» և այլն), այդպիսի պահվածքով կարող է նոր որակ բերել մեր քաղաքական դաշտ։
Ցավալի է, որ մի շարք առողջ գաղափարներով քաղաքական դաշտ մտած և քաղաքական փորձ ու կենսագրություն ունեցող անհատներով համալրված «Ազատ դեմոկրատները», կամ, ավելի ճիշտ, այդ ուժը ներկայացնող առանձին դեմքերը, մտնում են սերժահաճո հայտարարությունների տիրույթ։
Ավելորդ չեմ համարում նշել, որ «Օսկանյանը մեղավոր է մարտի 1–ի հարցում» ձևակերպումը տարածվում է Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գտնվող «ազատ, բայց սերժատու» մամուլի միջոցների, ինչպես նաև տարբեր կուսակցություններում ներդրված «ականների» կողմից։ Պատահական չէր, որ Օսկանյանի մասին Զուրաբյանի ասածները կայծակնային արագությամբ տարածվեցին նախագահականին կից գործող լրատվամիջոցներում, իսկ հետո էլ համապատասխան «վերլուծություններ» հայտնվեցին։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե Օսկանյանը մեղավոր է մարտի 1–ի պահով, ապա դա անհեթեթ ձևակերպում է։ Եթե Օսկանյանի մեղավորությունն այն է, որ մարտի 1–ի երեկոյան, երբ դեռ բանը բանից չէր անցել, նա ասուլիս է տվել ու արարատզուրաբյաններին կոչ արել գնալ երկխոսության, ապա հետևողականությունը պահանջում է, որ Զուրաբյանը բացասական գնահատական տա նաև իր կուսակցական գործընկերոջը՝ Խաչատուր Քոքոբելյանին, և ահա թե ինչու։
Երբ Օսկանյանը 2008թ. մարտի 1–ին Տեր–Պետրոսյանի թիմին առաջարկում էր գնալ երկխոսության, այդ ժամանակ վերջինիս գլխավորած շարժումը (որի մեջ էր նաև Զուրաբյանը) պիկի վրա էր, հետևաբար՝ մարտի 1–ին Օսկանյանի տված ասուլիսը չի կարող որպես մեղքի ապացույց լինել Արարատ Զուրաբյանի համար։ Բանն այն է, որ Քոքոբելյանը ՀԱԿ–ին ու անձամբ Տեր–Պետրոսյանին բազմիցս մեղադրել է իշխանության հետ ավելի շուտ և հարմար պահի (երբ ուժեղ ես) երկխոսության չգնալու համար։ Այսինքն՝ Քոքոբելյանը, ըստ էության,ՀԱԿ առաջնորդին մեղադրում էր սխալ մարտավարություն ընտրելու և Օսկանյանի առաջարկած երկխոսության կոչն այն ժամանակ չընդունելու համար։ Մենք ինչ–որ չենք հիշում, որ Արարատ Զուրաբյանը դեմ արտահայտված լինի Քոքոբելյանի այս տեսակետներին ու մեղադրի «Ազատ դեմոկրատների» ղեկավարին։ Ինչևէ։
Ի դեպ, ուշագրավն այն է, որ «Ազատ դեմոկրատների» համագումարին ներկա էին նաև ՀԱԿ–ում Սերժ Սարգսյանի գիծն առաջ տանող Արամ Զավենի Սարգսյանը և «ազնիվ քյարփինջից» շարքային «ականի» վերածված Պետրոս Մակեյանը։ Վերջիններս էլ, Արարատ Զուրաբյանի պես, Օսկանյանին մեղադրում են մարտի 1–ի հարցում և պարբերաբար հանդես գալիս ԲՀԿ–ի դեմ։ Քաղաքական գործընթացներից քիչ թե շատ տեղյակ մարդը շատ լավ հասկանում է, որ դա նախագահական նստավայրի սիրելի կոդն է և հակաբարգավաճական քարոզչության ուղղությունը։
Ես, իհարկե, հեռու եմ այն կարծիքից, որ իր սկզբունքայնությունը բազմիցս ապացուցած Արարատ Զուրաբյանը արամզավենիչների ու մակեյանների տիպի գործիչ է, բայց եթե նա նույն ոգով շարունակի հայտարարություններ անել, ապա լավ բան դուրս չի գա։ Հարգելի ազատ դեմոկրատնե՛ր, հետո մեզ չասեք, թե էս ի՜նչ եղավ, էս ի՜նչ է անում «7 օրը», ֆլա՜ն, ֆստա՜ն։ Այնպես որ, ձևակերպումներ ընտրելիս պետք է զգույշ լինել, այլապես շատ հանգիստ կարող ես հայտնվել մի տեղ, որտեղ հիմա Սերժի հաճախորդների հոծ բանակն է՝ Սերժին ղումարբազության մեջ մեղադրող Վիկտոր Դալլաքյանով և կուսակցական հարյուր կաշի փոխած երիտկարիերիստներով համալրված։
Հ.Գ.։ Սերժական կայքերից մեկին հարցազրույց տալով՝ Արարատ Զուրաբյանը նշել է, որ Երևանի թիվ 10 ընտրատարածքումինքն իր ձայնը տալու է ՀՀԿ–ական թեկնածու Գարեգին Նուշիկյանին, ով առաջադրվել է Խաչատուր Սուքիասյանի դեմ։Իր այդ վարքագիծը բացատրելու համար Զուրաբյանը լրջագույն քաղաքական ու գաղափարական հիմնավորումներ է ներկայացրել։
«Այն ժամանակ, երբ ես նստած եմ եղել ԱԱԾ մեկուսարանում, իմ ընտանիքըԳարեգին Նուշիկյանիմեքենայից է օգտվել»,– նշել է Ա. Զուրաբյանը։
Թե ուրիշ էլ ի՞նչ մոտիվ է դրդում իրեն ընդդիմադիր հռչակած կուսակցության ներկայացուցիչ Արարատ Զուրաբյանին քարոզել ՀՀԿ–ական թեկնածուի օգտին, դժվար է ասել։ Խոսակցություններ կան, որ Կենտրոն համայնքի թաղապետ աշխատած տարիներին Զուրաբյանը բիզնես հետաքրքրություններ է ունեցել Նուշիկյանի հետ՝ Երևանի կենտրոնում գովազդային վահանակների տեղադրման և «ատկատների» հայտնի «մոմենտով»։ Եթե լուրերն այդ համապատասխանում են իրականությանը, ապա լրիվ հասկանալի է, թե ինչու է Զուրաբյանը հավատում Սերժ Սարգսյանի պաշտպանյալ Նուշիկյանին ու փոխվում։
Ի դեպ, ընդդիմադիր Արարատ Զուրաբյանը ՀՀԿ–ամետ Նուշիկյանի քարոզն անելու և Սուքիասյանի դեմ անուղղակիորեն աշխատելու պահով մի փոքր շտապել էր։ Բանն այն է, որ իշխանություններն ուզում են չգրանցել Սուքիասյանին։
Համագումարին անհատապես հրավիրված էր նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, ում մասնակցությունը «Ազատ դեմոկրատների» համագումարին ակնհայտորեն քաղաքական էթիկայի շրջանակներում է եղել։ Օսկանյանին հրավիրել էին, ինքն էլ ընդունել էր հրավերն ու ներկա գտնվել համագումարին՝ քաղաքավարությունից դրդված. տարրական էթիկա է։ Նկատենք, որ նույն այդ էթիկան պահանջում է, որ հյուրիդ հետևից չխոսես կամ եթե նրա մասին վատ կարծիքի ես, ապա ընդհանրապես չհրավիրես քո տուն, սակայն պարզվում է, որ «Ազատ դեմոկրատները» ներկայացնող Արարատ Զուրաբյանն ուրույն պատկերացումներ ունի քաղաքական էթիկայի մասին։
Երբ Օսկանյանը 2008թ. մարտի 1–ին Տեր–Պետրոսյանի թիմին առաջարկում էր գնալ երկխոսության, այդ ժամանակ վերջինիս գլխավորած շարժումը (որի մեջ էր նաև Զուրաբյանը) պիկի վրա էր, հետևաբար՝ մարտի 1–ին Օսկանյանի տված ասուլիսը չի կարող որպես մեղքի ապացույց լինել Արարատ Զուրաբյանի համար։ Բանն այն է, որ Քոքոբելյանը ՀԱԿ–ին ու անձամբ Տեր–Պետրոսյանին բազմիցս մեղադրել է իշխանության հետ ավելի շուտ և հարմար պահի (երբ ուժեղ ես) երկխոսության չգնալու համար։ Այսինքն՝ Քոքոբելյանը, ըստ էության, ՀԱԿ առաջնորդին մեղադրում էր սխալ մարտավարություն ընտրելու և Օսկանյանի առաջարկած երկխոսության կոչն այն ժամանակ չընդունելու համար։ Մենք ինչ–որ չենք հիշում, որ Արարատ Զուրաբյանը դեմ արտահայտված լինի Քոքոբելյանի այս տեսակետներին ու մեղադրի «Ազատ դեմոկրատների» ղեկավարին։ Ինչևէ։
Հ.Գ.։ Սերժական կայքերից մեկին հարցազրույց տալով՝ Արարատ Զուրաբյանը նշել է, որ Երևանի թիվ 10 ընտրատարածքում ինքն իր ձայնը տալու է ՀՀԿ–ական թեկնածու Գարեգին Նուշիկյանին, ով առաջադրվել է Խաչատուր Սուքիասյանի դեմ։ Իր այդ վարքագիծը բացատրելու համար Զուրաբյանը լրջագույն քաղաքական ու գաղափարական հիմնավորումներ է ներկայացրել։
«Այն ժամանակ, երբ ես նստած եմ եղել ԱԱԾ մեկուսարանում, իմ ընտանիքը Գարեգին Նուշիկյանի մեքենայից է օգտվել»,– նշել է Ա. Զուրաբյանը։

Политическая этика и просержевская «эстетика» Арарата Зурабяна
Вчера состоялся второй (внеочередной) съезд партии «Свободные демократы», на котором присутствовали представители широких политических и общественных кругов, звучали хорошие выступления и были даны оценки.
Личное приглашение на съезд получил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, чье участие на съезде «Свободных демократов» было сугубо в рамках политической этики. Осканяна пригласили, и он принял приглашение,исходя из вежливости и элементарной этики. Заметим, что та же этика требует не говорить о госте за его спиной или же, если ты о нем плохого мнения, то лучше вообще не приглашать его. Однако выясняется, что представитель партии «Свободные демократы» Арарат Зурабян имеет своеобразные представления о политической этике.
Так, отвечая после съезда на вопросы журналистов, бывший руководитель АОД, а ныне «свободный демократ» Арарат Зурабян, с видом судьи, отметил следующее: «Присутствие здесь Вардана Осканяна не освобождает его от ответственности за события 1-го марта».
Вопрос не в том, прав А. Зурабян в своей оценке или нет. Вопрос в том, что, если приглашаешь Осканяна на съезд, а потом наносишь ему удар в спину, то это, по меньшей мере, некорректное поведение и нарушение политической этики.
Не думаю, что подобным поведением эта новосозданная партия, на которую навешивают и хорошие, и плохие ярлыки (идеологические оппозиционеры», «америкофилы», «свободные, но подсержевские демократы» и т. д.), может привнести в наше политическое поле новое качество.
Прискорбно, что вошедшая на политическое поле с рядом здоровых идей и состоящая из имеющих опыт и биографию лиц партия «Свободные демократы», а точнее ее отдельные представители, делают сержеугоднические заявления.
Не будет излишне отметить, что формулировка «Осканян виновен в вопросе 1-го марта» распространяется подконтрольными президентскому дворцу «свободными, но подсержевскими» средствами массовой информации, а также внедренными в различные партии «минами». Не случайно, что слова Зурабяна об Осканяне были молниеносно распространены действующими при президентском дворце СМИ, а вскоре появились и соответствующие «анализы».
Что касается того, что Осканян виновен по части событий 1-го марта, то это просто нелепо. Если вина Осканяна заключается в том, что вечером 1-го марта, когда еще ситуация не была накалена до предела, он дал пресс-конференцию и призвал араратзурабянов пойти на диалог, то последовательность требует, чтобы Зурабян дал негативную оценку и своему партийному коллеге – Хачатуру Кокобеляну.
Дело в том, что когда 1-го марта 2008г. Осканян предлагал команде Тер-Петросяна пойти на диалог, возглавляемое последним движение (в которое входил иЗурабян) было на пике, следовательно, пресс-конференция Осканяна не может служить для Арарата Зурабяна доказательством вины. Напомним, что Кокобелян многократно обвинял АНК и лично Тер-Петросяна в том, что тот не пошел на диалог с властью раньше и в более подходящий момент (когда Конгресс был сильнее). То есть, по сути, Кокобелян обвинял лидера АНК в том, что тот избрал неправильную тактику и не пошел на диалог, к которому призывал Осканян.Что-то мы не припоминаем, чтобы Арарат Зурабян высказывался против данной позиции Кокобеляна и обвинял руководителя партии «Свободные демократы».
Кстати, примечательно, что на съезде «Свободных демократов» присутствовал также проводящий в АНК саргсяновскую линию Арам Завенович Саркисян и превратившийся из «честного кирпича» в рядовую «мину» Петрос Макеян. Последние, подобно Арарату Зурабяну, обвиняют Осканяна по части событий 1-го марта и периодически выступают против ППА. Более или менее сведущий в политических процессах человек прекрасно понимает, что это является излюбленным кодом президентского дворца и частью направленной против ППА пропаганды.
Я, конечно, далек от того мнения, что многократно доказавший свою принципиальность Арарат Зурабян является деятелем вроде арамзавеновичей и макеянов, но если он продолжит делать заявления в том же духе, то ничего хорошего из этого не выйдет. Уважаемые свободные демократы, только потом не жалуйтесь нам, мол, что произошло, что это творит «7or». Так что, подбирая выражения, нужно быть осторожнее, а иначе очень легко можешь оказаться там, где сейчас находится целая армия клиентов Саргсяна, пополнившаяся обвинявшим Сержа в пристрастии к азартным играм Виктором Даллакяном и сменившими сотни партийных шкур младокарьеристами.
P.S. В интервью одному из подсержевских сайтов Арарат Зурабян отметил, что в избирательном округе № 10 он проголосует за кандидата РПА Гарегина Нушикяна, который выдвинулся против Хачатура Сукиасяна. Для объяснения подобной позиции Зурабян представил серьезнейшие политические и идеологические обоснования.
«Когда я сидел в изоляторе СНБ, моя семья пользовалась автомобилем Гарегина Нушикяна», –отметил Зурабян.
Трудно сказать, какой еще мотив подталкивает Арарата Зурабяна, представляющего партию, которая провозгласила себя оппозиционной, пропагандировать в пользу кандидата РПА. Муссируется версия о том, что в бытность префектом Центрального района Еревана Зурабян имелбизнес-интересы в вопросе рекламных щитов в центре столицы, которыми занимался Нушикян, и соответствующих «откатов». Если данная информация соответствует действительности, то абсолютно понятно, почему Зурабян верит саргсяновскому кандидату Нушикяну и меняется.
Кстати, в вопросе пропаганды в пользу провластного Нушикяна и косвенной работы против Сукиасяна оппозиционер Арарат Зурабян немного поспешил. Дело в том, что власти не хотят регистрировать Сукиасяна.
Личное приглашение на съезд получил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, чье участие на съезде «Свободных демократов» было сугубо в рамках политической этики. Осканяна пригласили, и он принял приглашение, исходя из вежливости и элементарной этики. Заметим, что та же этика требует не говорить о госте за его спиной или же, если ты о нем плохого мнения, то лучше вообще не приглашать его. Однако выясняется, что представитель партии «Свободные демократы» Арарат Зурабян имеет своеобразные представления о политической этике.
Дело в том, что когда 1-го марта 2008г. Осканян предлагал команде Тер-Петросяна пойти на диалог, возглавляемое последним движение (в которое входил и Зурабян) было на пике, следовательно, пресс-конференция Осканяна не может служить для Арарата Зурабяна доказательством вины. Напомним, что Кокобелян многократно обвинял АНК и лично Тер-Петросяна в том, что тот не пошел на диалог с властью раньше и в более подходящий момент (когда Конгресс был сильнее). То есть, по сути, Кокобелян обвинял лидера АНК в том, что тот избрал неправильную тактику и не пошел на диалог, к которому призывал Осканян. Что-то мы не припоминаем, чтобы Арарат Зурабян высказывался против данной позиции Кокобеляна и обвинял руководителя партии «Свободные демократы».
«Когда я сидел в изоляторе СНБ, моя семья пользовалась автомобилем Гарегина Нушикяна», – отметил Зурабян.
Трудно сказать, какой еще мотив подталкивает Арарата Зурабяна, представляющего партию, которая провозгласила себя оппозиционной, пропагандировать в пользу кандидата РПА. Муссируется версия о том, что в бытность префектом Центрального района Еревана Зурабян имел бизнес-интересы в вопросе рекламных щитов в центре столицы, которыми занимался Нушикян, и соответствующих «откатов». Если данная информация соответствует действительности, то абсолютно понятно, почему Зурабян верит саргсяновскому кандидату Нушикяну и меняется.