Նեոբոլշևի՞զմ, թե՞ ժողովրդական կապիտալիզմ
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանում առկա տնտեսաքաղաքական հարաբերությունները կլանա–օլիգարխիկ բնույթի են։ Ո՞վ է մեղավոր այս ամենի համար հարցն արդեն երկար ժամանակ է հնչում։ Կան բազմաթիվ պատասխաններ, բայց դրանք արդեն արդիական չեն։ Հիմա շատ կարևոր է գտնել «ի՞նչ պետք է անել և ի՞նչ կառուցել» հարցերի պատասխանները և կոնկրետ գործողությունների գնալ։
Մենք հիմա երկու ճանապարհ ունենք. Հայաստանը կա՛մ կընտրի «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» կառուցելու տարբերակը, որը կործանարար կլինի, կա՛մ անցում կկատարի ժողովրդական կապիտալիզմի, որի դեպքում բարեկեցություն կապահովվի բոլորի ու յուրաքանչյուրի համար, կկանխվի արտագաղթը և տնտեսական իրական զարգացում կունենանք ։
Առաջին տարբերակի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանը «բարեշրջումների» անվան տակ պատերազմ են հայտարարել բիզնեսի բոլոր շերտերին ու մարտահրավեր նետել մեր պետությանն ու հասարակությանը։ Վարչախումբն իր տնտեսական քաղաքականությամբ, «մեծ բյուջեի» մահակով ու հարկային տեռորով չի էլ թաքցնում, որ ուզում է մի քանի տասնյակ կլանների վրա հիմնված ներկայիս համակարգը վերափոխել՝ այն դարձնելով է՛լ ավելի գերկենտրոնացված։ Դա, ըստ էության, թուրքմենբաշիզմ է, որը քաղաքագիտական ձևակերպմամբ նեոբոլշևիկյան հարաբերություններ է ենթադրում։
Մյուս տարբերակը ժողովրդական կապիտալիզմն է, որի մասին խոսում են մեր երկրի ապագայով մտահոգ մարդիկ և ուժերը, և որի մասին ԲՀԿ 6–րդ համագումարում հստակորեն խոսեց նաև Գագիկ Ծառուկյանը։ Ժողովրդական կապիտալիզմը ենթադրում է կլանա–օլիգարխիկ համակարգից անցում դեպի շուկայական մրցակցային տնտեսության, որի պարագայում մենք շանս կունենանք հաղթանակով դուրս գալ և՛ Ադրբեջանի հետ «սառը» պատերազմից, և՛ ներքին խնդիրների պատճառով առաջացած իրավիճակներից։
Թե ո՞ր տարբերակը կհաղթի Հայաստանում՝ ցույց կտան ԱԺ առաջիկա ընտրությունները։ Մեկ բան ակնհայտ է. հանրային լայն համախմբմամբ և Սերժ Սարգսյանի ազդեցության տիրույթից դուրս գտնվող բոլոր քաղաքական ուժերի համատեղ ջանքերով հնարավոր կդառնա Հայաստանում ազգային–դեմոկրատական կամ, որ նույնն է,  բուրժուա–դեմոկրատական անցնցում հեղափոխություն իրականացնել։
Նեոբոլշևիզմը Հայաստանում պետք է տեղ չունենա, որպեսզի մենք կարողանանք Նոր Հայաստան կառուցել ու 21–րդ դարին վայել մարդկային դեմքով ժողովրդական կապիտալզմ ստեղծել։

Необольшевизм или народный капитализм?
Не секрет, что существующие в Армении политико-экономические отношения носят кланово-олигархический характер. Вопрос о том, кто в этом виноват, звучит уже давно. Хотя было дано множество ответов, но они уже не актуальны. Сейчас очень важно найти ответы на вопросы «Что делать?» и «Что строить?», пойдя на конкретные действия.
Сейчас у нас есть два пути: или Армения выберет вариант построения системы «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять», которая будет губительной для страны и для нации,  или же совершит переход к народному капитализму, в случае которого будет обеспечено благосостояние для всех и каждого, будет остановлена эмиграция и мы будем иметь реальное развитие экономики.
В рамках первого варианта под видом «реформ» Серж Саргсян и Тигран Саркисян объявили войну всем слоям бизнеса и бросили вызов нашему государству и обществу. Своей экономической политикой, дубинкой под названием «большой бюджет» и налоговым террором режим даже не скрывает, что хочет трансформировать опирающуюся на несколько десятков кланов нынешнюю систему, еще более централизовав ее. По сути, это является туркменбашизмом, который, согласно политологической формулировке, предполагает небольшевистские отношения.
Другим вариантом является народный капитализм, о котором говорят беспокоящиеся за будущее нашей страны люди и силы, и о котором на 6-м съезде «Процветающей Армении» твердо заявил Гагик Царукян. Народный капитализм предполагает переход от кланово-олигархической системы к рыночной конкурентной экономике, при которой у нас появится шанс выйти победителями и из «холодной» войны с Азербайджаном, и из возникшей по причине внутренних проблем ситуации.
Какой вариант победит в Армении, покажут предстоящие парламентские выборы. Одно очевидно: благодаря широкой общественной консолидации и совместным усилиям всех находящихся вне сферы влияния Сержа Саргсяна политических сил станет возможным осуществить в Армении национально-демократическую или, что то же самое, буржуазно-демократическую «бархатную» революцию.
В нашей стране не должно быть места необольшевизму, чтобы мы смогли построить Новую Армению и создать подобающий XXI веку народный капитализм с человеческим лицом.