Դիտարկումներ «ժառանգության» ցուցակի շուրջ և ոչ հռետորական հարցեր
Գաղտնիք չէ, որ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ կուսակցությունները ծրագրերով ու գաղափարներով են փորձում իրենց կողմը գրավել ընտրողներին։ Ոչ պակաս կարևոր է պատգամավորացուների ցուցակը։ Ցուցակը հասարակությանն ուղղված մեսիջ է, որի միջոցով կուսակցությունները «միս ու արյուն» են տալիս իրենց ծրագրերին։
Եթե, ասենք, որևէ ազգայնական կուսակցություն հայտարարի, թե ինքը Կիլիկիան հետ վերցնելու ծրագիր ունի և միևնույն ժամանակ իր ցուցակում (այն էլ վերին հորիզոնականներում) տեղ հատկացնի, ենթադրենք, Գեորգի Վանյանին, ապա դա առնվազն էշություն կլինի։
Մեկ այլ օրինակ. եթե որևէ կուսակցություն իրեն ընդդիմադիր հայտարարի, բայց իր կուսակցության ցուցակում (այն էլ վերին հորիզոնականներում) տեղ հատկացնի, ենթադրենք, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանին, ապա դա առնվազն ... անտեղյակության դրսևորում կլինի (որոշել եմ մեղմ ձևակերպում ընտրել)։
Քիչ հետո պարզ կդառնա, թե ինչի համար էր այս նախաբանը։
Այժմ անցնեմ «Ժառանգության» ցուցակին։
Նախ դրական եմ գնահատում այն, որ «Ժառանգությունն» ու «Ազատ Դեմոկրատները» իրենց մեջ ուժ գտան ու գնացին ամենաճիշտ տարբերակով համախմբման, այն է՝ «Ժառանգության» անվան տակ միասնական ցուցակով, այլ ոչ թե դաշինքով։ Դաշինքի դեպքում նրանք ստիպված էին լինելու հաղթահարել 7 տոկոսանոց արգելը, ինչը բավական բարդ էր լինելու։ Լավ է, որ այդ ուժերն իրատեսորեն են գնահատել սեփական հնարավորություններն ու ճիշտ որոշում կայացրել։
Ինչ վերաբերում է ցուցակին, ապա հասկանալի չէ, թե ինչ սկզբունքով ու տրամաբանությամբ է այն կազմվել։ Դրական է այն, որ ցուցակը հնարավորինս ականազերծվել է, բայց կան նաև աղաղակող բացթողումներ։
Ցուցակ կազմելն, անշուշտ, այդ կուսակցությունների ներքին գործն է, բայց որպես հասարակության անդամ, լրագրող և ընտրող ինձ մի շարք հարցեր են հուզում ու լավ կլինի, որ այդ կուսակցությունները որոշակի պարզաբանումներ ներկայացնեն, այլապես ինչո՞վ են նրանք տարբերվելու, ասենք, ՀՀԿ–ից։ Հարցադրումներս հետևյալն են՝
–ո՞ր տրամաբանությամբ է կազմվել առաջին 7 մարդկանց ցանկը և ինչու՞ հենց այդ հաջորդականությամբ (յոթ հոգու մասին եմ հարցնում, քանզի, ամենայն հավանականությամբ, այդքան մարդ կանցնի «Ժառանգության» ցուցակով),
–ինչու՞ է որպես պատգամավոր իր ակտիվությամբ աչքի ընկնող Արմեն Մարտիրոսյանը հայտնվել ցուցակի 16–րդ՝ չանցողիկ տեղում,
–ի՞նչ սկզբունքով են ընտրվել անկուսակցականները և ովքե՞ր են նրանց առաջադրել,
–ինչու՞ ցուցակի առաջին 25–ի մեջ չկա սոցիալական ցանցերում և հասարակական շարժումներում իր ակտիվությամբ աչքի ընկնող և գիշեր–ցերեկ «Ժառանգության» համար կռիվ տվող երիտասարդ Դավիթ Սանասարյանը, իսկ փոխարենը  առաջին 25–ի մեջ կա «ժառանգության» նախկին անդամ և ներկուսակցական «մուտիլովկեքի» մեջ ներգրավվելու արդյունքում կուսակցությունը լքած ու համարյա հնչակ դարձած ԱԺ ներկայիս պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը, ով համատեղությամբ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի հետ բավական մտերիմ հարաբերություններ ունի և պետհամալսարանում աշխատում է  վերջինիս ղեկավարության ներքո։ Հարցն այն չէ, որ քսանհինգերորդն անցողիկ չէ և կապ չունի, թե ում անունն է գրած այդտեղ, հարցն այստեղ սկզբունքին ու մեսիջին է վերաբերում։
Այս ամենից զատ կա մեկ այլ ուշագրավ հանգամանք։ «ժառանգության» ցուցակի 6–րդ անցողիկ հորիզոնականում հայտնվել է Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի (ՄԶՄԿ) տնօրեն Թևան Պողոսյանը։ Հայտնվել է, լավ է արել։ Դա «Ժառանգության», «Ազատ դեմոկրատների» և Պողոսյանի որոշելիքն է, բայց այստեղ մի շարք հարցեր են առաջանում, որոնք ուղղված են Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, քանզի ինքն է գլխավորում միասնական ցուցակը։
Ինչպես հայտնի է, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորած «ժառանգությունն» իրեն դիրքավորել է որպես ընդդիմադիր կուսակցություն։ Հայտնի է նաև, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության առաջին իսկ օրվանից կտրուկ դեմ էր արտահայտվում դրան, իսկ Ցյուրիխյան գործընթացից հետո «Ժառանգություն» խմբակցությունը պարբերաբար հանդես է գալիս ԱԺ–ից հայ–թուրքական արձանագրությունները հետ ուղարկելու և Հայաստանի ստորագրությունը այդ հակահայկական փաստաթղթերի վրայից հետ վերցնելու առաջարկներով։
Եթե «ժառանգությունը» իր սկզբունքներին, գաղափարներին ու հայտարարություններին հավատարիմ ուժ է և հասարակության հետ անկեղծ է, ապա անհասկանալի է, թե այդ դեպքում ինչ գործ ունի նախագահական նստավայրի հետ սերտորեն համագործակցող ՄԶՄԿ–ի տնօրենը։ Իսկ այն որ ՄԶՄԿ–ն ու դրա տնօրեն Թևան Պողոսյանը Բաղրամյան 26–ի երիտթևի հետ ինտեգրված են՝ գիտե հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունից քիչ թե շատ տեղյակ յուրաքանչյուր մարդ (կան այսպես կոչված «կոնգոներ» և «գոնգոներ». ՄԶՄԿ–ն «գոնգո» է, այսինքն՝ «իշխանամետ ոչ կառավարական կազմակերպություն» և այդ մասին գիտեն թե՛ դրսի ու ներսի գրանտատուները, թե՛ տեղական ՀԿ–ները)։
Ի դեպ, Թևան Պողոսյանն ու իր կենտրոնի աշխատակիցները 2008ին պաշտպանել են Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը, իսկ դրա առանձին անդամներ ներգրավված են եղել Սերժի PR–թիմի մեջ։
Ավելորդ չեմ համարում նշել, որ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի անվան հետ կապվող ՄԻԱԿ կուսակցության ակունքներում, այլոց հետ համատեղ, նաև ՄԶՄԿ–ի թիմն է կանգնած եղել՝ Թևան Պողոսյանով հանդերձ։ Եվ վերջապես, Թևան Պողոսյանն ու իր գլխավորած կենտրոնի ներկայացուցիչները մշտապես հանդես են եկել իշխանամետ դիրքորոշմամբ, իսկ ՄԶՄԿ–ի կարկառուն դեմքերից մեկն այժմ Սերժ Սարգսյանի օգնականներից է ու զբաղված է ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի ելույթները գրելով։
Թևան Պողոսյանն, անշու՛շտ, իրավունք ունի իշխանամետ լինելու և պատգամավոր դառնալու (այդ գործում նրան հաջողություն ենք մաղթում), բայց ավելի ազնիվ ու բնական կլինի, եթե նա այդ բանն անի ՀՀԿ–ի ցուցակով։ Չէ՞ որ ՀՀԿ–ն իշխանական ուժ է և դրական է գնահատում Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունը», այսինքն՝ ՀՀԿ–ի դիրքորոշումը լրիվ համապատասխանում է Թևան Պողոսյանի քաղաքական կողմնորոշմանն ու պատկերացումներին։
Այո՛, Թևանն իրավունք ունի «Ժառանգության» ցուցակում հայտնվելու, բայց իրավունք ունի՞ արդյոք իրեն ընդդիմադիր համարող կուսակցությունը ցուցակ մտցնել ու խորհրդարան անցկացնել Միքայել Մինասյանի մերձավոր շրջապատը ներկայացնող մարդուն։ Այս հարցն ամենևին էլ հռետորական չէ։ Ընտրություններից հետո կարող է նոր կառավարության ձևավորման և իշխանափոխության համար ամեն մի պատգամավորի ձայնը պետք գալ ու այդտեղ հանկարծ կպարզվի, որ «հոպլա»՝ Սերժն առնվազն մեկ ձայն ունի «ժառանգությունից»։ Պետք է «էն գլխից» բացառել տհաճ անակնկալները, եթե իհարկե «ժառանգությունն» ուզում է այն, ինչի մասին հայտարարում է։
Նախագահականի հետ սերտորեն համագործակցող կառույցի և դրա ղեկավարի հայտնվելը «Ժառանգության» ցուցակում ինձ համար մեսիջ է, և ես համապատասխան եզրակացություններ անելու իրավունք ունեմ իշխանություն–ընդդիմություն հարթության և քաղաքական խաղերի առումով։ Աչքներս ՕԵԿ ու Գեղամյան է տեսել։ Ինչ իմաստ ունի մի կողմից «ականազերծել» տարածքն ու Կարինե Հակոբյանին չընդգրկել ցուցակ, իսկ մյուս կողմից ցուցակ վերցնել փեսայական թիմի անդամի։ Ինչևէ։
Եթե հիշում եք, հայ–թուրքական քիրվայության փուլում Սերժ Սարգսյանի թիմը ակտիվորեն քարոզում էր «նախաձեռնողականությունը»։ Թևան Պողոսյանն այն մարդկանցից էր, ով կարենբեքարյանների ու ռուբենսաֆրաստյանների հետ միասին ղուկասղուկասյանական էնտուզիազմով ու բոլշևիկյան կրքոտությամբ պաշտպանում էր «ֆուտբոլը»։
Մեր ընթերցողները լավ գիտեն, որ «7 օրն» այն օրերին կատաղի պայքար էր մղում այդ հակապետական արտաքին քաղաքականության դեմ և հիմա էլ շարունակում է նույն գիծը։
Սերժի գյուլամոլության շրջանում մենք նաև փորձում էինք, պատկերավոր ասած, խոշորացույցով հետևել, թե ով ինչ է անում ու ասում այդ կարևորագույն հարցում և կարելի է ասել, որ «դոսյե» ունենք բոլորի մասով։ «7 օրի» ուշադրությունից, հետևաբար, չէր կարող վրիպել այն, որ քիրվայության քարոզին լծված էր նաև ՄԶՄԿ–ն։
Հիմա ի՞նչ է ստացվում։ Ստացվում է, որ ընդդիմադիր «Ժառանգությունն» իր ցուցակով խորհրդարան է ուզում տանել մեկին ով՝ 1. իշխանամետ է իր տեսակով ու գործունեությամբ, ինչպես նաև ներկայացնում է Բաղրամյան 26–ի երիտթևը և 2. կողմ է եղել ու ակտիվորեն քարոզել է «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը։
Այստեղից կարող են գալ հետևյալ եզրակացության. կա՛մ «Ժառանգությունում» անտեղյակ են ՄԶՄԿ–ի գործունեությունից և Թևանի դավանած գաղափարներից, ինչը քիչ հավանական է, քանզի առնվազն Ստեփան Սաֆարյանը և Հովսեփ Խուրշուդյանը շատ լավ գիտեն, թե ինչով է զբաղված եղել ու զբաղվում ՄԶՄԿ–ի թիմը, կա՛մ Րաֆֆի Հովհաննսիյանը փոխել է իր դիրքրոշումը հայ–թուրքականի վերաբերյալ և Թևանով այդ մասին մեսիջ է հղում բոլորիս, կա՛մ Թևանն է փոխել իր կարծիքը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության պահով, բայց չի ուզում ասել այդ մասին, կա՛մ Թ. Պողոսյանը վիճել է Միշիկի հետ ու արդեն ընդդիմադիր է դարձել, կա՛մ Սերժ Սարգսյանի թիմն ուզում է իր ընկերոջը պատգամավոր դարձնել «ժառանգության» ցուցակով, կա՛մ էլ ... չգիտեմ
Ինչ մոտիվ էլ այստեղ լինի՝ «ժառանգությունում» պարտավոր են պարզաբանումներ տալ, որպեսզի մենք էլ հասկանանք, թե ում հետ գործ ունենք։ Բնականաբար «Ժառանգությունում» կարող են նաև չանդրադառնալ վերը բարձրացված հարցերին։ Դա էլ յուրօրինակ մեսիջ կլինի։
Հ.Գ.։ Ստորև ձեզ եմ ներկայացնում 2009թ–ի նոյեմբերի 18–ին Թևան Պողոսյանի հետ «7 օրի» հարցազրույցը, որտեղ նա կողմ է արտահայտվում հայ–թուրքական գործընթացին ու հիմնավորում, թե ինչու պետք է Հայաստանը վավերացնի դրանք։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Թուրքիան այդ փուլում անընդհատ առաջ էր քաշում հայտնի նախապայմանները և ծագումով ղարաբաղցի, դիվանագիտական կրթություն ստացած և հակամարտությանը շատ լավ ծանոթ Թևան Պողոսյանը զարմանալիորեն չնկատելու էր տալիս «ֆուտբոլի» վտանգները և «նախաձեռնողականության» սնանկությունը։ Թերևս, նախագահականի հետ հարաբերությունները և «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը խրախուսող միջազգային գրանտատու կազմակերպություններից ստացվող միջոցները, ցավոք, Թևանի մոտ ավելի էին կարևորվել։
Հարցազրույց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ տնօրեն Թևան Պողոսյանի հետ
-Վերջերս քաղաքական դաշտում դադար է նկատվում։ Կարծես ոչինչ չի փոխվել, սակայն հասարակությունը ևս պասիվ է։ Ինչպե՞ս կբնութագրեիք այս իրավիճակը։
-Երկիրն անցել է ընտրությունների գլխավոր փուլերի շրջանակից։ Երեք ու կես տարի ունենք մինչև հաջորդ ընտրությունները, և հիմա լավագույն ժամանակն է փորձելու զարգացնել երկիրն իրական բարեփոխումներով։ Այդ իմաստով գալիս է հանդարտության զգացմունքը։ Եթե թվում է, որ գործընթացներ չկան, չի նշանակում, որ ամեն ինչ հանդարտ է։ Բնականաբար, այսօրվա դրությամբ ձևավորվում են մարդկանց յուրահատուկ ճամբարներ. ամեն մարդ փորձում է իր գործն առաջ տանել, պետական ինստիտուտներն ունեն իրենց պարտավորություններն ու խնդիրները, իրենց իմացածի չափով են դա անում և վստահաբար գնում են իրենց ունակությունների շրջանակներում, իսկ մնացածն իր հունով է գնում։ Մոտ երեք տարի Հայաստանն այս տեմպով է փորձելու զարգանալ, և որքան կօգտագործենք այս հանգիստ ժամանակը դեպի բարեփոխումներ, այնքան ավելի լավ։
-Հաշվի առնելով նույնիսկ հայ-թուրքակա՞ն հարաբերությունները։
-Հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է դառնան մեզ համար ընկալելի գործընթաց և հարաբերությունների կարգավորում հարևանների հետ։ Այսօրվա դրությամբ անցել են ինչ-որ փուլեր։ Կլինեն նոր փուլեր՝ կապված այն բանի հետ, թե ինչպես կանցնի վավերացումը, ինչպես կընթանան բանակցությունները։ Այդ գործընթացները պետք  է լինեն այնպես, ինչպես մենք պետք է բանակցենք մեր այլ գործընկերների կամ հարևանների հետ։ Բնականաբար, հաշվի առնելով, որ Թուրքիան շատ ավելի յուրահատուկ խնդիր է մեր հասարակության մեջ (ինչպես իր ընկալումների բացասական իմաստով, այնպես էլ հարևան լինելու առումով) և պատմական փորձը, մենք պետք է շարունակենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, փորձենք սովորել Թուրքիայի հետ ապրել ինչպես հարևան և այլն։ Այդ ամենը լինելու է, ժամանակ առ ժամանակ աժիոտաժ ևս լինելու է, սակայն ինձ չի թվում, որ այս 3 տարվա մեջ մեծագույն փոփոխություններ կլինեն։
-Հիմա կարծես երկու բևեռ կա ընդդիմադիր դաշտում։ ՀՅԴ-ի շուրջ համախմբված բևեռը մեղադրում է ՀԱԿ-ին, որ նրանք հստակ «ո՛չ» չեն ասում արձանագրություններին, իսկ ՀԱԿ-ի շուրջ համախմբվածներն ասում են, որ ՀՅԴ-ն իսկական ընդդիմություն չէ, քանի որ նախագահի հրաժարական չի պահանջում։ Այս իրավիճակում այսօր ո՞ւմ եք տեսնում որպես ընդդիմություն։
-Դա ընդհանուր հայկական ընդդիմության խնդիրն է։ 1991-ին և 1998-ին ևս ընդդիմադիր ուժերը մեղադրում էին միմյանց։ Մինչև հիմա հիշում եմ այն լավագույն բառերը, որ 1996թ. Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասաց՝ եթե ընդդիմությունը չմիանա և հանդես չգա մեկ թեկնածուով, երբևէ չի հաղթի։ Դա եղել է բոլոր ժամանակներում։ Երբ ընդդիմությունը չի կարողացել միանալ և մեկ թեկնածուով հանդես գալ, նույնն է եղել։ Աշխարհում այդպես է. բոլոր ընդդիմություններն էլ փորձում են ասել՝ ես ավելի լավ ընդդիմություն եմ, քան ուրիշները։
-Ի վերջո, Դուք այսօր ո՞ւմ եք տեսնում որպես ընդդիմադիր ուժ և տեսնո՞ւմ եք, թե՞ ոչ։
-Տարբեր հարցերի շուրջ կլինեն տարբեր ընդդիմություններ։ Այսօրվա դրությամբ «Հայ ազգային կոնգրեսն» այն իրական ընդդիմադիրն է, որ խնդիր է դնում, որ ինքն այլ ձևով է տեսնում Հայաստանի զարգացումը։ Սակայն եկեք չմոռանանք, որ «Ժառանգությունն» էլ է ընդդիմադիր ուժ։ Կապ չունի, թե ում շուրջ է այսօր համախմբված «Ժառանգությունը». ես մեծ հարգանք ունեմ այդ կուսակցության նկատմամբ։
-Ընդհանրապես հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս կարգավորմանը Դուք կո՞ղմ եք, թե՞ դեմ ։
-Կողմ եմ։ Գործընթացը պետք է լինի, պետք է սովորել հարևանների հետ աշխատել, և որքան կարողանանք հզոր բանակցողներ ունենալ, որպեսզի բոլոր բանակցություններում կարողանանք առավել հայանպաստ խնդիրներ լուծել, այնքան ավելի լավ։ Մի բանի եմ դեմ՝ ոչինչ չանել և միայն պահանջելը ոչնչի չի բերի։ Ճանապարհը հարթում է նա, ով գնում է։ Այսօրվա դրությամբ՝ լավ, թե վատ, գործընթաց է սկսվել և պետք է կարողանալ այդ գործընթացով մինչև վերջ գնալ ճիշտ քայլերով։
-Արձանագրություններին նո՞ւյնպես կողմ եք։
-Արձանագրություններն արդեն ստորագրված են։ Կողմ եմ, դեմ եմ, կարևոր չէ։ Պետք է մտածել, թե արձանագրություններից ինչքան կարելի է օգտվել։ Դրա մասին եկեք մտածենք և ամեն օր աշխատենք այդ ուղղությամբ։
-Ձեր կարծիքով արձանագրություններն այդ հնարավորությունը տալի՞ս են։
-Այո՛, շատ։ Նույն արձանագրություններից Թուրքիան այսօր փորձում է քաղել մաքսիմալը, իսկ Հայաստանը պետք է փորձի քամել իր մաքսիմալը։ Այսօրվա դրությամբ Թուրքիան արձանագրությունները ծալել, դրել է մի կողմ և այլ երկրների հետ իր շահերի մասին է բանակցում։ Հայաստանն ինչքա՞ն է այլ երկրների հետ բանակցում իր շահերի մասին։
-Արձանագրությունների վավերացումը, փաստորեն, ճի՞շտ եք համարում։
-Այո՛, եթե երկիրը ստորագրել է, պետք է տեր լինի իր խոսքին։ Պետք է բոլորս համախմբվենք, որ կարողանանք գնալ դեպի մեր շահերի մաքսիմալ բավարարում։
-Ընդհանուր առմամբ, ներքին և արտաքին ի՞նչ զարգացումներ եք կանխատեսում։
-Ներքին կյանքը երևի այսպես կգնա. պետք է անպայման մտածել, որ տնտեսությունը չվատանա։ Այդ իմաստով 2010-ը ծանր տարի է լինելու։ Արտաքին քաղաքականության մեջ պետք է զգուշավոր ուշադրությամբ ընթանալ և փորձել հայ-թուրքական հարաբերություններում նորմալացումը մինչև վերջ տանել, եվրոինտեգրման գործընթացում քայլերը մինչև վերջ անել։ Ղարաբաղյան հարցում ոչ մի առաջընթաց չեմ տեսնում, և չեմ էլ մտածում, որ տեղի կունենա մոտ ժամանակներս, այնպես որ այդ իմաստով արդեն պետք է մտածել Հայաստանի շահերն առաջ տանելու մասին։

Наблюдения о списке «Наследия» и нериторические вопросы
Не секрет, что перед  парламентскими выборами партии пытаются привлечь на свою сторону избирателей программами и идеями. Не менее важен список кандидатов. Список является направленным обществу мессиджем, посредством которого партии придают своим программам «кровь и плоть».
Если, скажем, какая-либо националистическая партия заявит, что ее программа предполагает возврат Киликии, и, в то же время, в ее списке (причем на верхних позициях) предоставит место, например, Георгию Ваняну, то это будет, по меньшей мере, тупостью.
Другой пример: если какая-либо партия объявит себя оппозиционной, но в своем списке (опять же на верхних позициях) выделит место, скажем, для зятя Сержа Саргсяна Микаэла Минасяна, то это, по меньшей мере, будет появлением… неосведомленности (решил использовать мягкую формулировку).
Скоро станет ясно, для чего было нужно это предисловие.
Теперь перейдем к списку «Наследия».
Прежде всего, отмечу, что я положительно оцениваю то, что «Наследие» и «Свободные демократы» нашли в себе силы и пошли на самый правильный вариант объединения, а именно – на единый список под именем «Наследия», а не на альянс. В случае альянса они были бы вынуждены преодолеть 7%-ый барьер, что было бы достаточно трудно. Хорошо, что эти силы реалистично оценили собственные возможности и приняли правильное решение.
Что касается списка, то непонятно, по какому принципу и логике он был составлен. Положительным является то, что список по возможности «разминирован», но есть также и грубые упущения.
Безусловно, составление списков является внутренним делом этих партий, но, как члена общества, журналиста и читателя, меня волнует ряд вопросов, и было бы хорошо, чтобы эти партии представили определенные разъяснения, а иначе чем они будут отличаться, скажем, от РПА? Вопросы следующие:
– по какой логике был составлен список первых семи человек и почему именно в такой последовательности? (спрашиваю о семи кандидатах, поскольку, по всей видимости, именно столько человек пройдет по списку «Наследия»).
– Почему отличающийся депутатской активностью Армен Мартиросян оказался на 16-м непроходном месте?
– По какому принципу были отобраны беспартийные и кто их выдвинул?
– Почему среди первых 25 имен списка нет отличающегося своей активностью в социальных сетях и общественных движениях, денно и нощно борющегося за «Наследие» Давида Сансаряна? Зато вместо него есть бывший член «Наследия», покинувший партию в результате вовлечения во внутрипартийные «мутиловки» и почти ставший гнчаком нынешний депутат НС Вардан Хачатрян, который к тому же имеет достаточно близкие отношения с братом Сержа СаргсянаЛевоном Саргсяном и работает в госуниверситете под руководством последнего. Вопрос не в том, что 25-е место является непроходным и не имеет значения, чье имя там указано: вопрос о принципах и мессидже.
Отдельно от всего этого есть еще одно примечательное обстоятельство. На 6-й проходной строчке списка «Наследия» оказался директор общественной организации «Международного центра человеческого развития» (МЦЧР) Теван Погосян. Оказался – хорошо и сделал. Решать «Наследию», «Свободным демократам» и самому Погосяну, но здесь возникает ряд вопросов к Раффи Ованнисяну, поскольку именно он возглавляет единый список.
Как известно, возглавляемая Раффи Ованнисяном партия «Наследие» позиционирует себя в качестве оппозиционной. Известно также, что Раффи Ованнисян с первого же дня печально известной «футбольной» дипломатии был категорически против нее, а после Цюрихского процесса фракция «Наследие» периодически выступает с предложением снять армяно-турецкие протоколы с повестки Национального собрания и отозвать подписи Армении с этого антиармянского документа.
Если «Наследие» предана своим принципам, идеям и заявлениям, искренна с обществом, то непонятно, какое в таком случае отношение имеет директор тесно сотрудничающего с президентской резиденцией МЦЧР?
А о том, что МЦЧР и ее директор Теван Погосян интегрированы в молодежную команду президентского дворца, знает любой, кто более или менее осведомлен о деятельности общественных организаций (есть так называемые «quango» и «gongo»: МЦЧР является «gongo», то есть «провластная неправительственная организация», и об этом знают как зарубежные и отечественные грантодатели, так и местные общественные организации).
Кстати, Теван Погосян и сотрудники его центра в 2008г. активно поддерживали кандидатуру Сержа Саргсяна, а отдельные члены организации входили в PR-команду Сержа.
Не будет лишним отметить, что у истоков связываемой с именем зятя Сержа Саргсяна Микаэла Минасяна партии МИАК, наряду с другими стояла команда МЦЧР во главе с Теваном Погосяном. Наконец, Погосян и представители возглавляемого им центра всегда выступали с провластных позиций, а один из ярких представителей МЦЧР сейчас является советником Сержа Саргсяна и занимается написанием речей «гибкого» руководителя РПА.
Теван Погосян, несомненно, имеет право быть провластным и стать депутатом (желаем ему в этом деле успехов), но будет честнее и естественнее, если он сделает это в списке РПА. Ведь РПА является властной силой и позитивно оценивает «инициативность» Сержа Саргсяна, то есть позиции РПА полностью соответствуют политической ориентации и представлениям Погосяна.
Да, Теван имеет право оказаться в списке «Наследия», но имеет ли право считающая себя оппозиционной партия включать в свой список и проводить в парламент человека, представляющего узкое окружение Микаэла Минасяна?  Это вопрос вовсе не риторический. После выборов для формирования нового правительства и смены власти голос каждого депутата может стать решающим, и здесь выяснится, что «опля» - и у Сержа есть минимум один голос в «Наследии».  Изначально необходимо исключить неприятные сюрпризы, если, конечно, «Наследие» хочет того, о чем заявляет.
Появление руководителя структуры, тесно сотрудничающей с президентским дворцом, в списке «Наследия» для меня является мессиджем, и я имею право делать соответствующие выводы в плане политических игр и отношений власть-оппозиция. Мы уже видели «Оринац еркир» и Гегамяна. Какой смысл имеет, с одной стороны, «разминировать» территорию и не включать Карине Акопян в список, а, с другой, включать в него члена затевской команды.
Пойдем дальше.
Если помните, в период армяно-турецкого братания команда Саржа Саргсяна активно пропагандировала «инициативность». Теван Погосян был одним из тех людей, которые вместе с каренбекарянами и рубенсафрастянами с энтузиазмом гукасгукасяна и большевистским пристрастием защищали «футбол».
Наши читатели хорошо знают, что «7or» в те дни вел яростную борьбу с этой антигосударственной внешней политикой, и сейчас продолжает ту же линию.
В период «заигрывания» Сержа с Гюлем мы пытались, образно говоря, с лупой следить за тем, кто что заявляет и делает в этом важнейшем вопросе, и, можно сказать, что у нас на всех имеется свое досье. Поэтому, от внимания «7or» не может ускользнуть и то, что делу пропаганды братания предался и МЦЧР.
Что теперь получается? Выходит, что «Наследие» в своем списке хочет привести в парламент того, кто, во-первых, является провластным по своему виду и своей деятельности, а также представляет молодежное крыло президентского дворца, а, во-вторых, был сторонником и активно пропагандировал «футбольную» дипломатию.
Из этого можно сделать несколько заключений: или в «Наследии» не знакомы с деятельностью МЦЧР и исповедуемыми Теваном идеями, во что мало верится, так как хотя бы Степан Сафарян и Овсеп Хуршудян прекрасно знают, чем занималась и занимается команда  МЦЧР, или Раффи Ованнисян поменял свою позицию относительно армяно-турецких протоколов и посредством Тевана посылает всем мессидж, или он поменял свое мнение в отношении «футбольной» дипломатии, но не хочет заявлять об этом, или Погосян поссорился с Мишиком и уже стал оппозиционным, или команда Сержа Саргсяна хочет сделать своего друга депутатом в списке «Наследия», или… не знаю.
Какой бы мотив здесь ни был, в «Наследии» обязаны дать разъяснения, чтобы и мы поняли, с кем имеем дело. Естественно, что в «Наследии» могут и проигнорировать поднятые выше вопросы. Это тоже будет своеобразным мессиджем.
P.S. Ниже приводим интервью Тевана Погосяна от 18-го ноября 2009-го года сайту «7or», в котором он положительно отзывается об армяно-турецком процессе и обосновывает то, почему Армения должна ратифицировать протоколы.  И это в том случае, когда Турция на данном этапе постоянно выдвигала перед Арменией предусловия. И карабахский по происхождению, получивший дипломатическое образование и прекрасно знакомый с конфликтом Теван Погосян удивительным образом не воспринимал опасности «футбола» и банкротство «инициативности».
Наверное, отношения с президентским дворцом и средства, получаемые от предоставляющих гранты международных организаций, поощряющих «футбольную» дипломатию, к сожалению, для Тевана были важнее.
Интервью с директором ОО «Международный центр человеческого развития» Теваном Погосяном
-В последнее время на политическом поле наблюдается пауза. Кажется, ничего не изменилось, однако общество также пассивно. Как бы Вы охарактеризовали эту ситуацию?
-Страна вышла за рамки главных этапов выборов. У нас есть три с половиной года до следующих выборов, и сейчас лучшее время, чтобы попытаться развивать страну посредством реальных реформ. В этом смысле наступает чувство успокоения. Если, кажется, что процессов нет, то это не означает, что все спокойно. Естественно, по состоянию на сегодня формируются особые лагеря людей, каждый пытается вести вперед свое дело, у государственных институтов есть свои обязательства и задачи, и они реализуют их в меру своих знаний и уверенно идут в рамках своих способностей, а остальное идет в своем русле. Около трех лет Армения в этом темпе будет пытаться развиваться, и чем больше мы используем это спокойное время для реформ, тем лучше.
-Даже принимая во внимание армяно-турецкие отношения?
-Армяно-турецкие отношения должны стать для нас воспринимаемым процессом и урегулированием отношений с соседями. На сегодня прошли какие-то этапы. Будут новые этапы, связанные с этим, в зависимости от того, как пройдет ратификация, как будут проходить переговоры. Эти процессы должны быть такими, какими мы должны вести переговоры с нашими другими партнерами или соседями. Естественно, принимая во внимание то, что Турция является в нашем обществе более своеобразной проблемой (как в негативном смысле своих восприятий, так и в плане того, что они являются соседями), а также исторический опыт, мы должны продолжить процесс признания Геноцида армян, попробовать научиться говорить с Турцией как соседи и др. Все это будет, время от времени  будет и ажиотаж, однако мне не кажется, что за эти три месяца произойдут большие изменения.
-Кажется, что сейчас на оппозиционном поле есть два полюса. Объединившийся вокруг АРФД полюс обвиняет АНК, что они четко не говорят «нет» протоколам, а объединившиеся вокруг АНК говорят, что АРФД не является реальной оппозицией, так как не требует отставки президента. В этой ситуации кого Вы видите в качестве оппозиции?
-Это общая проблема армянской оппозиции. В 1991-ом и 1998-ом гг. оппозиционные силы тоже обвиняли друг друга. До сих пор помню те отличные слова, которые Левон Тер-Петросян сказал в 1996-ом году: если оппозиция не объединится и не выступит с единым кандидатом, она никогда не победит. Это было во все времена. Когда оппозиция не могла объединиться и выступить с единым кандидатом, было то же самое. Во всем мире так: все оппозиции пытаются сказать, что они лучшая оппозиция, чем другие.
-Наконец, кого Вы сегодня видите в качестве оппозиционной силы, и видите ли?
-Вокруг различных вопросов будут разные оппозиции. На сегодня АНК является той реальной оппозицией, которая ставит проблему, что она по-другому  видит развитие Армении. Однако давайте не будем забывать, что и «Наследие» является оппозиционной силой. Не имеет значения, вокруг кого сегодня объединилось «Наследие» - у меня в отношении этой партии есть уважение.
-Вы вообще против нынешнего урегулирования армяно-турецких отношений, или нет?
-За. Процесс должен быть, надо научиться работать с соседями, и насколько мы сможем иметь более мощных переговорщиков, чтобы суметь во время всех переговоров наиболее проармянски решать проблемы, настолько лучше. Я против одного: ничего не делать и только требовать - это ни к чему не приведет. Путь преодолевает тот, кто идет. На сегодня, плохо или хорошо, начался процесс, и надо суметь до конца правильными шагами идти этим процессом.
-Вы так же и за протоколы?
-Протоколы уже подписаны. За я или против - неважно. Надо думать о том, насколько можно воспользоваться протоколами. Давайте думать об этом и каждый  день работать в этом направлении.
-По-вашему, протоколы дают эту возможность?
-Да, их много. Турция пытается выжать из этих протоколов максимум, а Армения должна пытаться выжать свой максимум. На сегодня Турция сложила протоколы, поставила их в сторону и ведет с другими странами переговоры относительно своих интересов. Насколько Армения ведет переговоры относительно своих интересов?
-Ратификацию протоколов Вы, фактически, считаете верной?
-Да, если страна подписала, она должна быть хозяином своего слова. Мы все должны объединиться, чтобы суметь пойти на максимальное удовлетворение наших интересов.
-Какие в целом внутренние и внешние развития Вы прогнозируете?
-Внутренняя жизнь наверно будет идти следующим образом:  обязательно надо думать о том, чтобы экономика не ухудшилась. В этом смысле 2010-ый год будет тяжелым. Во внешней политике нужно двигаться с осторожностью и пытаться до конца вести нормализацию армяно-турецких отношений, процесс евроинтеграции. Я не вижу никакого прогресса в карабахском вопросе, и не думаю, что он будет в ближайшее время, так что в этом смысле уже надо думать о продвижении вперед  интересов Армении.