Գերմանիայի Դաշնային ժողովը երկրի նոր նախագահ է ընտրել
Գերմանիայի Դաշնային ժողովը Գերմանիայի նախագահ է ընտրել լյութերանական եկեղեցու նախկին պաստոր և իրավապաշտպան Իոահիմ Գաուկին։ Գերմանիայի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Բունդեսթագի խոսնակ Նորբերթ Լամերտը հայտնել է, որ 72–ամյա Գաուկը ստացել է 991 ձայն, իսկ նրա հիմնական մրցակիցը՝ լրագրող Բեատե Կլարսֆելդը՝ 126։
Գերմանացիները հույս ունեն, որ բողոքական շարժման ակտիվիստ Գաուկը կկարողանա վերականգնել նախագահի գրասենյակի բարի համբավը։

Федеральное Собрание Германии выбрало нового президента страны
Президентом Германии избрали правозащитника из ГДР и бывшего лютеранского пастора Йоахима Гаука, сообщает «France-Presse».
72-летний Гаук получил поддержку 991 из 1232 членов Федерального собрания, в которое входят депутаты бундестага и представители федеральных земель. Его кандидатуру выдвинули сразу несколько партий, включая правящую коалицию и «Зеленых». Соперница Гаука, 73-летняя журналистка Беата Кларсфельд получила 126 голосов,
Досрочные выборы президента Германии были назначены после того, как в феврале 2012 года Кристиан Вульф вынужден был покинуть этот пост из-за обвинений в коррупции.