Րաֆֆին կարող է համալրել Սերժից «քցվածների» և «քաշվածների» հոծ բանակը
«ժառանգություն» և «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունների համատեղ ցուցակի հրապարակումից հետո պարզ դարձավ, որ Բաղրամյան 26–ից միջամտել էին այդ ցուցակի կազմմանը։ Այլապես ինչպես բացատրել այն, որ ցուցակի 6–րդ հորիզոնականում հայտնվել է Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի շրջապատը ներկայացնող Թևան Պողոսյանը, իսկ 9–րդ հորիզոնականում՝ բլոգեր Իզաբելլա Աբգարյանը, ով նույնպես իշխանական շրջանակի մարդ է համարվում։
«ժառանգության» ցուցակում տեղ է գտնվել նաև Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի «մարդ» համարվող ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանի համար։
Դատելով ամենից՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանըհավատացել է Սերժ Սարգսյանին ու փոխվել՝ կարծելով, որ նախագահական նստավայրի մարդկանց ներգրավելով ցուցակ, ինքը հաստատ կանցնի. ինչպիսի՜ միամտություն։ Նման կերպ ժամանակին մտածել էին նաև մի քանի այլ կուսակցություններ և, բնականաբար, «քցվել»։
Հատուկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար փոքրիկ պատմական էքսկուրս կատարենք՝ ցույց տալու համար, թե ինչ է սպասվում «ժառանգությանը»։
Եվ այսպես, 2003–ի ԱԺ ընտրություններին մասնակցում էր նաև նախկին կարկառուն ԱԺՄ–ական Սեյրան ԱվագյանիՀԺԱՄ կուսակցությունը, որին խորհուրդ էին տվել ցուցակ վերցնել խոշոր գործարար ու Սերժի «մարդը» համարվող Հարություն Փամբուկյանին (ով հետագայում ֆորմալիզացրեց Սերժի «մարդը» լինելու հանգամանքը և դարձավ ՀՀԿ–ական)։ Ս. Ավագյանը համոզված էր, թե իշխանության ներկայացուցչին իր մոտ բերելը կերաշխավորի ՀԺԱՄ–ի անցողիկությունը, բայց ինչպես ցույց տվեցին ընտրությունները՝ ՀԺԱՄ–ը խորհրդարան չանցավ, իսկ Սեյրան Ավագյանն այսօր գործնականում դուրս է մնացել քաղաքականությունից։ ՀԺԱՄ–ի ներկայիս ղեվարան այժմ ՀՀԿ–ի ցուցակում է, այսինքն՝ շարքային հաճախորդի կարգավիճակում։
2003–ին մեկ այլ «քցված» կուսակցության վերածվեց «Հզոր Հայրենիքը», որն իր ցուցակի մեջ ներառել էր Գառնիկ Իսագուլյանին՝ դրանով իսկ շահելով Սերժ Սարգսյանի սիրտը։ «Հզոր Հայրենիքը», ինչպես հայտնի է, նույնպես ՀԺԱՄ–ի օրն ընկավ, իսկ այդ կուսակցության ներկայացուցիչ Շիրակ Թորոսյանը 2007–ից կցված է ՀՀԿ–ի ցուցակին։
2007–ի ընտրություններում ԱԼՄ հեռուստաընկերության սեփականատեր Տիգրան Կարապետյանի«Ժողովրդական կուսակցությունը» նույնպես «քցվեց», չնայած այն բանին, որ Կարապետիչն իր ցուցակի վերին հորիզոնականներում էր գրել Սերժի «մարդը» համարվող «ՍԱՍ–ի Արտակին» և ՕԵԿ–ը լքած Գագիկ Մխեյանին։ Ժամանակին մեծ լսարան և համակիրների զգալի բանակ ունեցող Կարապետիչն այսօր զրկված է հեռուստատեսությունից ու ընդամենը փորձելու է պատգամավոր դառնալ թիվ 17 ընտրատարածքից։
2007–ի ընտրություններում «Դաշինք» կուսակցությունը ինչ–ինչ պատճառներով որոշակի կոմպրոմիսների գնաց Սերժ Սարգսյանի հետ, անհասկանալի ցուցակ ներկայացրեց և արդյունքում չանցավ խորհրդարան։ «Դաշինքն» այժմ լուծարված է։
Հիմա նույն բանը Սերժ Սարգսյանն ուզում է անել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Ժառանգության» հետ, իսկ վերջինս էր «կուտը» կերել է։ Թե ինչ է սպասվում «ժառանգությանն» այս ամենից հետո, կարելի է միայն ենթադրել։
Դատելով ամենից՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հավատացել է Սերժ Սարգսյանին ու փոխվել՝ կարծելով, որ նախագահական նստավայրի մարդկանց ներգրավելով ցուցակ, ինքը հաստատ կանցնի. ինչպիսի՜ միամտություն։ Նման կերպ ժամանակին մտածել էին նաև մի քանի այլ կուսակցություններ և, բնականաբար, «քցվել»։
Եվ այսպես, 2003–ի ԱԺ ընտրություններին մասնակցում էր նաև նախկին կարկառուն ԱԺՄ–ական Սեյրան Ավագյանի ՀԺԱՄ կուսակցությունը, որին խորհուրդ էին տվել ցուցակ վերցնել խոշոր գործարար ու Սերժի «մարդը» համարվող Հարություն Փամբուկյանին (ով հետագայում ֆորմալիզացրեց Սերժի «մարդը» լինելու հանգամանքը և դարձավ ՀՀԿ–ական)։ Ս. Ավագյանը համոզված էր, թե իշխանության ներկայացուցչին իր մոտ բերելը կերաշխավորի ՀԺԱՄ–ի անցողիկությունը, բայց ինչպես ցույց տվեցին ընտրությունները՝ ՀԺԱՄ–ը խորհրդարան չանցավ, իսկ Սեյրան Ավագյանն այսօր գործնականում դուրս է մնացել քաղաքականությունից։ ՀԺԱՄ–ի ներկայիս ղեվարան այժմ ՀՀԿ–ի ցուցակում է, այսինքն՝ շարքային հաճախորդի կարգավիճակում։
2007–ի ընտրություններում ԱԼՄ հեռուստաընկերության սեփականատեր Տիգրան Կարապետյանի «Ժողովրդական կուսակցությունը» նույնպես «քցվեց», չնայած այն բանին, որ Կարապետիչն իր ցուցակի վերին հորիզոնականներում էր գրել Սերժի «մարդը» համարվող «ՍԱՍ–ի Արտակին» և ՕԵԿ–ը լքած Գագիկ Մխեյանին։ Ժամանակին մեծ լսարան և համակիրների զգալի բանակ ունեցող Կարապետիչն այսօր զրկված է հեռուստատեսությունից ու ընդամենը փորձելու է պատգամավոր դառնալ թիվ 17 ընտրատարածքից։

Раффи может пополнить армию «кинутых» и «обиженных» Сержем
После публикации совместного списка партий «Наследие» и «Свободные демократы» стало ясно, что из президентской резиденции вмешались в составление этого списка. Как иначе объяснить, что на 6-й строчке оказался Теван Погосян, представляющий окружение зятя Сержа Саргсяна Микаэля Минасяна, а на 9-ой – блогер Изабелла Абгарян, которая также считается «человеком» властных кругов?
В списке «Наследия» нашлось место и для депутата Вардана Хачатряна, считающегося «человеком» брата Сержа Саргсяна Левона Саргсяна.
Судя по всему, Раффи Ованнисянповерил Сержу Саргсяну и изменился, думая, что, вовлекая людей президентского дворца в список, он наверняка пройдет. Какая наивность! Подобным образом в свое время думали и несколько других партий, которых, естественно, «кинули».
Специально для Раффи Ованнисяна проведем исторический экскурс, чтобы показать, что ждет «Наследие».
Итак, в 2003-ем году в выборах НС участвовала партия бывшего ярого члена Национально-демократического союза Сейрана Авагяна Либерально-демократический союз Армении, которому посоветовали включить в список крупного предпринимателя и считавшегося «человеком» Сержа Арутюна Памбукяна (который впоследствии формализовал то, что он являлся «человеком» Сержа, став членом РПА). Сейран Авагян был уверен, что, приведя к себе представителя власти, он гарантирует прохождение ЛДСА в парламент. Однако, как показали выборы, ЛДСА в парламент не прошла, а Сейран Авагян, фактически, остался вне политики. Нынешний руководитель ЛДСА сейчас в списке РПА, то есть, в статусе рядового клиента.
В еще одну «кинутую» партию в 2003-ем году превратилась и «Могучая Родина», которая включила в свой список Гарника Исагуляна, «завоевав» этим сердце Сержа Саргсяна. «Могучая Родина», как известно, оказалась в положении ЛДСА, а представитель этой партии Ширак Торосян с 2007-го года примкнул к списку РПА.
В 2007-ом году Народная партия владельца телекомпании «АЛМ» Тиграна Карапетяна также была «кинута», несмотря на то, что Карапетыч на верхних строчках своего списка разместил считающегося «человеком» Сержа Артака Саркисяна (владелец «SAS») и покинувшего «Оринац еркир» Гагика Мхеяна. Имевший в свое время широкую аудиторию и значительную армию сторонников Карапетыч сегодня лишился телекомпании и всего лишь попытается стать депутатом на избирательном округе №17.
На выборах 2007-го года партия «Дашинк» по каким-то причинам пошла на определенный компромисс с Сержем Саргсяном, представив непонятный список и, в результате, не прошла в парламент. «Дашинк» ныне распущена.
Сейчас то же самое Серж Саргсян хочет сделать с «Наследием» Раффи Ованнисяна, а последний заглотил «наживку». Что ждет «Наследие» после всего этого, можно только догадываться.
Судя по всему, Раффи Ованнисян поверил Сержу Саргсяну и изменился, думая, что, вовлекая людей президентского дворца в список, он наверняка пройдет. Какая наивность! Подобным образом в свое время думали и несколько других партий, которых, естественно, «кинули».