ՌԴ իրավապահ խորհուրդը հրաժարվում է նախագահական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ ճանաչելուց
Ինչպես հաղորդում է «РИА-Новости»–ն, ՌԴ իրավապահ խորհուրդը հրաժարվում է նախագահական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ ճանաչելուց։ Տվյալ հայտարարությունը ստորագրել է 11 հոգի, այդ թվում՝ Մոսկվայի Հելսինկի խմբի նախագահ Լյուդմիլա Ալեքսեևան, «Մարդու իրավունքների համար» շարժման առաջնորդ Լև Պոնոմարյովը, իրավապահ «Մեմորիալ» կենտրոնի ղեկավար Օլեգ Օռլովը, քաղաքագետ Դմիտրի Օրեշկինը։
«Ռուսաստանում 2012 թ. մարտի 4–ին կայացած ընտրական գործողությունը խորհուրդը չի համարում ՌԴ նախագահի ընտրություններ և հրաժարվում է դրա արդյունքները լեգիտիմ ճանաչելուց»,– ասվում է խորհրդի հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ նախագահի թեկնածուները չունեին ԶԼՄ–ից օգտվելու հավասար հնարավորություններ. ռուսաստանյան օրենսդրությունը ստեղծել էր անկախ թեկնածուների գրանցման արհեստական խոչընդոտներ։ Բացի այդ, դիտորդները բազմիցս նկատել են խախտումներ ընտրությունների և քվեաթերթիկները հաշվելու ընթացքում։
«Իրավապահ խորհուրդը ստիպված է ակնարկել, որ ՌԴ նախագահի ընտրության հարցը բաց է մնում, իսկ հաղթող հայտարարված Վ.Վ. Պուտինը չունի իրավական հիմքեր այդ պաշտոնը փոխարինելու համար»,– ասվում է փաստաթղթում։

Правозащитники не признают легитимными итоги президентских выборов в РФ
Правозащитный совет РФ отказался признавать легитимными итоги президентских выборов: подписи под заявлением поставили 11 человек, в том числе председатель Московской Хельсинкской группы Людмила Алексеева, лидер движения «За права человека» Лев Пономарев, глава правозащитного центра «Мемориал» Олег Орлов, политолог Дмитрий Орешкин. Об этом сообщает РИА «Новости».
«Совет не считает электоральное мероприятие, состоявшееся в России 4 марта 2012 года, выборами президента РФ и отказывается признать его итоги легитимными», - говорится в заявлении совета.
В документе отмечается, что у кандидатов в президенты РФ не было равного доступа к СМИ, российское законодательство установило «искусственные барьеры для независимых кандидатов при регистрации». Кроме того, наблюдатели многократно отмечали нарушения в ходе выборов и массовое несоблюдение необходимых процедур при подсчете голосов и подведении итогов, говорится в заявлении.
«Правозащитный совет с сожалением вынужден констатировать, что вопрос об избрании президента Российской Федерации остается открытым, а объявленный победителем В.В.Путин не имеет законных оснований для замещения этой должности», - отмечается в документе.