Հմայակ Հովհաննիսյանը հրավիրում է Սերժ Սարգսյանին
–Հիմնական արատը ընտրացուցակների ուռճացումն է: Այստեղ մեծագույն խարդախություն է կատարվում,-այսօր լրագրողներին ասել է Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը։
Ընտրացուցակների հնարավոր ուռճացումներից փուսափելու համար նա առաջարկել է ստեղծել մեկ միասնական շտաբ.
Եթե կուսակցությունները կարողանան արդյունավետ պաշտպանել իրենց ընտրողների քվեն, ապա հիմքեր կստեղծվեն, որ այդ միասնական շտաբը հետընտրական շրջանում վերածվի մշտապես գործող միջկուսակցական ձևաչափի։
Ապրիլի 4-ին Քաղաքագետների միությունը հասարակական լսումների լիագումար նիստ է անցկացնելու, որին նախատեսվում է հրավիրել նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին։
Ի վերջո, քաղաքական ուժերի ղեկավար-ներկայացուցիչները հավաքվում են այս չեզոք դաշտում, և շատ տրամաբանական կլիներ, եթե Հանրապետական կուսակցության ընտրացուցակը ղեկավարող ՀՀ նախագահը մասնակցի այդ աշխատանքներին: Մենք ակնկալում ենք, որ մեզ կհաջողվի խուսափել այն իրավիճակից, երբ ընտրություններից հետո քաղաքական դաշտը կհայտնվի խիստ բևեռացված վիճակում, ու հենց ՀՀԿ-ն կհայտնվի բևեռացված ու նաև մեկուսացված վիճակում, քանզի բոլորը դուրս կգան նրա դեմ,-ասել է Հ. Հովհաննիսյանը:

Амаяк Ованнисян приглашает Сержа Саргсяна
«Основной проблемой является “раздувание” списков избирателей. В этом вопросе имеют место крупные махинации», - заявил в ходе пресс-конференции председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованнисян.
Во избежание возможного «раздувания» списков избирателей он предложил создать один общий штаб:
«Если партии смогут эффективно защитить голоса своих избирателей, то будут созданы предпосылки для того, чтобы в поствыборный период этот общий штаб превратился в постоянный межпартийный формат».
Ованнисян сообщил, что 4-го апреля Союз политологов проведет общественные слушания, на которые планируется пригласить президента РА Сержа Саргсяна и председателя ЦИК Тиграна Мукучяна.
«В конце концов, в этом нейтральном месте собираются руководители и представители политических сил, поэтому будет логично, если в слушаниях примет участие  возглавляющий предвыборный список РПА президент Армении. Мы ожидаем, что нам удастся избежать ситуации, когда после выборов политическое поле окажется в крайне поляризованном состоянии, и именно РПА окажется в поляризованном и изолированном состоянии, поскольку все выступят против нее», - отметил Ованнисян.