Ռուբեն Հայրապետյանն այսօր այցելել է «Հրազդան» մարզադաշտ
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն այսօր այցելել է «Հրազդան» մարզադաշտ` տեղում ծանոթանալու վերանորոգման աշխատանքներին: «armsport.am»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՖՖ նախագահը զրուցել է շինարարությունն իրականացնող անձանց հետ, շրջել մարզադաշտի այն հատվածներում, որտեղ այժմ ընթանում են վերանորոգման աշխատանքները:
Ռուբեն Հայրապետյանին որոշ ժամանակ անց միացել է նաև մարզադաշտի սեփականատեր Աշոտ Աղաբաբյանը, ով ևս մասնակցել է շինարարների հետ քննարկմանը։ Այդ զրույցի ընթացքում Հայրապետյանը նշել է, որ հատուկ տեղեր պետք է կառուցվեն հաշմանդամների համար, և մոտավոր մատնանշել, թե որտեղ է դրանք պատկերացնում:
–Մարզադաշտը նախատեսում ենք վերանորոգել մի քանի փուլով: Առաջին փուլում վերանորոգվում են հանդերձարանները և հանրության համար սենյակները (զուգարաններ): Մայիսից կսկսենք խոտածածկը փոխելու աշխատանքները, կլուծենք լուսավորության հետ կապված խնդիրները: Այսօր կամ վաղը Իտալիայից կժամանեն մասնագետներ: Կփորձենք կարգավորել նաև լուսատախտակների խնդիրը: Մարզադաշտը համապատասխանեցվելու է ՖԻՖԱ-ի բոլոր պահանջներին,–լրագրողներին ասել է Ռուբեն Հայրապետյանը:
Հարցին՝ արդյոք Հայաստանի հավաքականը հանդես է գալու միայն ա՞յս մարզադաշտում, ՀՖՖ նախագահը պատասխանել է.
–Եթե ֆուտբոլասերների կողմից լինի նույն ոգևորությունը, ապա հավաքականը կշարունակի հանդես գալ մարզադաշտում: «Հրազդան» մարզադաշտը վիթխարի կառույց է, որը նույնիսկ 30.000 հանդիսականի դեպքում դատարկ է թվում: Տա՛ Աստված, որ մեր հավաքականն այնքան լավ հանդես գա, որ մի օր «Հրազդան» մարզադաշտը փոքր լինի ֆուտբոլասերների համար:
Ռ. Հայրապետյանը նշել է նաև, որ շինարարության ծախսերի վերաբերյալ ստույգ թիվ նշել չի կարող.
–Լինում են մի շարք չնախատեսված ծախսեր: Ստույգ թիվ ասել չեմ կարող, մյուս տարվանից փորձելու ենք լուծել ծածկի հարցը, բայց մոտավորապես կարող եմ ասել, որ կծախսվի 10-15 մլն (դոլար-խմբ.)։ Ոչ մի միջոց չենք խնայում մարզադաշտի վերանորոգման համար։
Լրագրողների հարցերին պատասխանելուց հետո Ռուբեն Հայրապետյանին մոտեցել է հայտնի լրագրող Սվետլանա Պասկալևան և ՀՖՖ նախագահին նվիրել արցախյան պատերազմին նվիրված իր աշխատություններից՝ ցանկանալով, որ հայկական ֆուտբոլը ներկայացնող անձիք շարունակեն մեծ ոգով պայքարել միջազգային ասպարեզում։
Աշոտ Աղաբաբյանն էլ ասել է, որ մարզադաշտի հարևանությամբ կառուցվող առևտրի կենտրոնով իրենք սոցիալական խնդիր են լուծում. բազմաթիվ մարդիկ այդ կառույցի շնորհիվ են տուն պահելու:

На реконструкцию стадиона «Раздан» будет потрачено 10-15 млн. долларов
Президент Футбольной федерации Армении Рубен Айрапетян во время своего визита на стадион «Раздан» ознакомился с ходом протекающих там ремонтных работ, сообщает «armsport.am».
«Мы планируем провести ремонт несколькими этапами. На первом этапе будут отремонтированы раздевалки и кабинки общественного пользования (туалеты). С мая начнём процесс смены газона и решим проблемы с освещением. Сегодня или завтра прибудут специалисты из Италии. Попытаемся наладить и проблему с освещением. Стадион будет соответствовать всем требованиям ФИФА», - отметил Рубен Айрапетян.
На вопрос журналистов о том, будет ли сборная Армении выступать только на этом стадионе, Айрапетян сказал:
«Если со стороны любителей футбола и болельщиков мы увидим такое же воодушевление, то сборная продолжит проводить свои домашние матчи тут. «Раздан» - огромное сооружение, и при 30.000 болельщиках он всё равно кажется пустым. Дай Бог, чтобы наша сборная выступала так удачно, чтобы однажды этот стадион не смог вместить всех желающих.
Айрапетян также признался, что не может назвать конкретную сумму, которая будет потрачена на реконструкцию. «При строительстве часто возникают незапланированные траты. Я не могу назвать вам точной суммы. Со следующего года мы попытаемся решить вопрос с крышей над трибунами, а это очень дорогое удовольствие. Примерно будет потрачено 10-15 млн. долларов».
После общения с журналистами к Рубену Айрапетяну подошла журналистка Светлана Паскалева и подарила главе ФФА свои труды об Арцахской войне, пожелав, чтобы представители армянского футбола продолжили удачно выступать на международной арене.