Թուրքիան սիրիացի փախստականների ընդունման համար մտադիր է դիմել ՄԱԿ–ի օգնությանը։ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ օգնություն կպահանջվի, եթե փախստականների թիվը աճի.
«Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ սիրիացի փախստականներին օգնելու համար, սակայն հետագայում մեզ, ամենայն հավանականությամբ, պետք կլինի ՄԱԿ–ի և միջազգային հանրության օգնությունը»,–ասել է Դավութօղլուն։
Այժմ Թուրքիայում գտնվում է մոտ 24 հազ սիրիացի փախստական։ Մեկ օրվա ընթացքում Սիրիայից Թուրքիա է ժամանում մոտ 900 մարդ։
Թուրքիան մտադիր է դիմել ՄԱԿ–ի օգնությանը

Турция запросит помощь ООН для приема беженцев из Сирии
Официальные лица Турции заявили, что им может потребоваться помощь ООН для размещения и обеспечения всем необходимым беженцев из Сирии, чей поток в последние дни достиг рекордных показателей с начала протестов против правительства Башара Асада.
«ВВС» сообщает, что количество пересекающих сирийско-турецкую границу беженцев удвоилось с тех пор, как Асад огласился выполнить план Совбеза ООН по урегулированию ситуации в стране.
Многие из прибывающих переселенцев утверждают, что их родные места подвергаются интенсивной бомбардировке со стороны правительственных войск.
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу ранее на этой неделе выразил обеспокоенность сообщениями из Сирии.
На 5 апреля текущего года сирийско-турецкую границу пересекли более 24 тысяч беженцев.