Ստեփանակերտի օդանավակայանը պատրաստ է շահագործման
Ստեփանակերտի օդանավակայանը պատրաստ է ինքնաթիռներ ընդունել. ամբողջությամբ ավարտված են թռիչքուղու շինարարական աշխատանքները։ Այս փուլում արդեն վերապատրաստվում է օդանավակայանի անձնակազմը։
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամատար Մովսես Հակոբյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի սպառնալիքները՝ կործանել Ստեփանակերտ ուղևորվող ինքնաթիռները.
–Մեր օդանավակայանն անպայման գործարկվելու է, անվտանգության առումով որևէ խնդիր չկա։ Իհարկե, Ադրբեջանը կարող է ինքնաթիռ խփել նաև Երևանի տարածքում, բայց այսօր մեր հակաօդային պաշտպանությունն էլ Ադրբեջանի տարածքում օրվա ընթացքում 260 ինքնաթիռ է ուղեկցում։
Մովսես Հակոբյանը հայտարարել է նաև, որ ինքը առաջին թռիչքի ուղևորներից է լինելու։ ՊԲ հրամանատարը հիշեցրել է նաև, որ քաղաքացիական ինքնաթիռներին հարվածելը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։ Նա հավաստիացրել է, որ Ստեփանակերտի օդանավակայան ժամանող և մեկնող ինքնաթիռները թռչելու են բացառապես մեր տարածքով և չեն հատելու Ադրբեջանի օդային տարածքի սահմանը։
Մովսես Հակոբյանն ընդգծել է, որ եթե Ադրբեջաննը այնուամենայնիվ փորձի սադրանքի դիմել, ԼՂՀ հակաօդային պաշտպանության ուժերը հնարավորություն ունեն արձակված հրթիռը շարքից հանել։

Степанакертский аэропорт готов к эксплуатации
Все работы по прокладке взлетно-посадочных полос Степанакертского аэропорта завершены и он готов к эксплуатации. Сейчас ведется подготовка и обучение персонала аэропорта.
В ответ на угрозы Азербайджана сбить прилетающие в Степанакерт самолеты министр обороны НКР Мовсес Акопян заявил:
«Наш аэропорт будет обязательно запущен, в смысле безопасности нет никаких проблем. Азербайджан может сбить самолет и на территории Еревана, но наша противовоздушная оборона и сегодня сопровождает 260 бортов, пролетающих над территорией Азербайджана ежедневно». При этом он сказал, что станет одним из пассажиров первого рейса.
Мовсес Акопян напомнил, что нападения на гражданские самолеты являются грубым нарушением международных норм. По его словам, самолеты со Степанакертского аэропорта не будут пересекать воздушное пространство Азербайджана. Он также подчеркнул, что, если Азербайджан попытается прибегнуть к подобным провокациям,  ПВО Арцаха будет способно уничтожить ракету прямо в воздухе.