Ինչպես հայտնի է, Գյումրիի քաղաքապետի դստեր նշանածին սպանել էին։ Օդիոզ քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը շտապեց սպանության կազմակերպումը կապել ԲՀԿ–ի հետ։ Փաստորեն, քաղաքապետն անգամ ողբերգական դեպքն է փորձում կապել քաղաքական գործընթացների հետ։
Եթե Ղուկասյանը համոզված է, որ իր դստեր նշանածի սպանությունը կոնկրետ քաղաքական դրդապատճառներ ունի, ապա պետք է հստակ ապացույցներ ներկայացնի, այլապես կարող է մեղադրվել էժանագին զրպարտանքներ տարածելու մեջ։ Իսկ եթե Վարդանիկը մտել է ուրիշի թելադրած խաղի կանոնների մեջ, ապա մեր պարտք ենք համարում նրան տեղեկացնել, որ օգտագործվելուց հետո շպրտվելու է՝ հայտարարվելով անհանդուրժելի և անընդունելի։
Ակնհայտ է, որ իշխանության փեսայական թևի ներկայացուցիչ Արման Սահակյանի համար ուզում են ստերիլ պայմաններ ապահովել։ Թիվ 34 մեծամասնական ընտրատարածքում առաջադրված Արմանի մրցակից ԲՀԿ–ական Մարտուն Գրիգորյանի դեմ պարբերաբար քրեական բնույթի «մուտիլովկաներ» են տարածվում։ Մարտունի դեմ ներգրավված է ողջ իշխանական համակարգը։ Կիրառվում է հետևյալ տեխնոլոգիան. Մարտուն Գրգորյանիին ներկայացնել որպես քրեական տարր, իսկ ծագող օլիգարխ Արման Սահակյանին որպես բարեգործ և Գյումրիի դարդերով տառապող։
Ինչ վերաբերում է Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին, ապա նրան, ըստ ամենայնի, ասվել է, որ Մարտունի դեմ աշխատելու պարագայում ինքը կշարունակի մնալ իր պաշտոնին։ Վարդանիկն էլ լծվել է իր ֆունկցիան կատարելուն։ Փորձ է արվում այդպիսով Մարտուն–Արման մրցակցությունը տեղափոխել Մարտուն–Վարդանիկ հարթություն, ինչի արդյունքում Սերժ Սարգսյանի փեսայի գործընկեր «Սովռանոյի Արմանը» ընտրողներին կներկայանա «սպիտակ ձեռնոցներով»։
Ուշագրավն այն է, որ նեղ շրջանակներում Արմանի կողմնակիցները լուրեր են տարածում, որ ԱԺ ընտրություններից հետո Արման Սահակյանին փորձելու են «բրդել» քաղաքապետ (2018–ի հետ կապված ծրագրերի իրականացման համար յուրային քաղաքապետ ունենալը պետք է երիտսերժականներին), իսկ տարատեսակ պատմություններով վարկաբեկված Վարդանիկին «քցելու» են։ Պատահական չէ, որ Գյումրիի քաղաքապետին դրդում են քստմնելի քայլերի, հայտարարությունների, և միևնույն ժամանակ «փչացնում» են իշխանական լրատվամիջոցներով։ Վարդանիկն այդ ամենն, իհարկե, չի հասկանում։ Նրա վրա պլան է դրված աշխատել Մարտունի դեմ, նա էլ էնտուզիազմով աշխատում է՝ համոզված, որ կգնահատվի Սերժի կողմից։ Եթե «աստվածավախ» քաղաքապետը գոնե մի քիչ խելք ունի, ապա պետք է հասկանա, որ իր գլխին սարքում են՝ դրդելով աշխատել Մարտունի դեմ։
Այն, որ Գյումրիի քաղաքապետն իր տեղում չէ, դա աներկբա է, բայց նրա փոխարեն մեկ այլ օլիգարխի բերելու նախագահականի ծրագրերը ոչ պակաս անընդունելի են։ Հետևաբար, պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ԱԺ ընտրությունների արդյունքում ՀՀԿ–ն չվերարտադրվի, իսկ Գյումրին էլ հետագայում ունենա արժանի քաղաքապետ ու այդ քաղաքը ներկայացնող ոչ դրածո պատգամավոր։
Վարդան Ղուկասյանին «քցելու» են

Как известно, на днях убили жениха дочери мэра Гюмри. Одиозный градоначальник Вардан Гукасян поспешил связать организацию убийства с «Процветающей Арменией». Фактически, мэр даже трагический случай пытается связать с политическими процессами.
Если Гукасян убежден, что убийство жениха его дочери имеет конкретные политические мотивы, то он должен представить и конкретные доказательства, а иначе он может быть обвинен в распространении дешевой клеветы. Если же Варданик принял продиктованные другими правила игры, то считаем своим долгом сообщить ему, что после использования его просто выбросят, объявив нестерпимым и неприемлемым.
Очевидно, что для представителя зятевского крыла власти Армана Саакяна хотят обеспечить стерильные условия. Против соперника Армана, выдвинувшегося в мажоритарном округе № 34, члена ППА Мартуна Григоряна периодически распространяются «мутиловки» уголовного характера. В борьбу против Мартуна вовлечена вся властная система. Применяется следующая технология: представить Мартуна Григоряна в качестве криминального элемента, а из восходящего олигарха Армана Саакяна сделать благотворителя и озабоченного проблемами Гюмри.
Что касается мэра Гюмри Вардана Гукасяна, то ему, судя по всему, было сказано, что в случае борьбы против Мартуна он продолжит оставаться на своем посту. Вот Варданик и предался выполнению своей функции. Таким образом, делается попытка переместить соперничество между Мартуном и Арманом в плоскость соперничества между Мартуном и Варданом, в результате чегоколлегазятя Сержа Саргсяна Арман «Соврано» предстанет перед избирателями в «белых перчатках».
Примечательно то, что в узких кругах сторонники Армана распространяют информацию о том, что после парламентских выборов будет предпринята попытка «протолкнуть»Армана Саакяна в мэры (для реализации программ на 2018г. младосержевцам нужно иметь «своего» мэра), а скомпрометированного различными историями Варданика «кинут». Неслучайно, что мэра Гюмри толкают на безнравственные поступки и заявления, и одновременно «портят» его посредством властных СМИ. Конечно, Варданик всего этого не понимает. На него возложен план – работать против Мартуна, и он делает это с энтузиазмом, будучи уверен, что Серж его оценит. Если у «богобоязненного» мэра есть хоть немного ума, то он должен понять, что против него строят козни, подстрекая действовать против Мартуна.
То, что мэр Гюмри не на своем месте, это бесспорно, но программы президентского дворца по приведению на пост мэра другого олигарха не менее неприемлемо. Следовательно, нужно сделать всё, чтобы в результате парламентских выборов РПА не воспроизвелась, а у Гюмри был достойный градоначальник и представляющий эту территорию неподставной депутат.
Вардана Гукасяна «кинут»
Что касается мэра Гюмри Вардана Гукасяна, то ему, судя по всему, было сказано, что в случае борьбы против Мартуна он продолжит оставаться на своем посту. Вот Варданик и предался выполнению своей функции. Таким образом, делается попытка переместить соперничество между Мартуном и Арманом в плоскость соперничества между Мартуном и Варданом, в результате чего коллега зятя Сержа Саргсяна Арман «Соврано» предстанет перед избирателями в «белых перчатках».
Примечательно то, что в узких кругах сторонники Армана распространяют информацию о том, что после парламентских выборов будет предпринята попытка «протолкнуть» Армана Саакяна в мэры (для реализации программ на 2018г. младосержевцам нужно иметь «своего» мэра), а скомпрометированного различными историями Варданика «кинут». Неслучайно, что мэра Гюмри толкают на безнравственные поступки и заявления, и одновременно «портят» его посредством властных СМИ. Конечно, Варданик всего этого не понимает. На него возложен план – работать против Мартуна, и он делает это с энтузиазмом, будучи уверен, что Серж его оценит. Если у «богобоязненного» мэра есть хоть немного ума, то он должен понять, что против него строят козни, подстрекая действовать против Мартуна.