Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները ծնում են մի շարք հարցեր, որոնց պատասխանները, թերևս, յուրաքանչյուրս ունի իր մտքում։ Ես այժմ կփորձեմ խմբավորել դրանք և պարզապես կուզենայի, որ ևս մեկ անգամ մտորեինք միասին։
1. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչներից Մեթյու Բրայզան մշտապես անում է հայտարարություններ, որոնք ադրբեջանամետ են ստացվում։ Հետո թուրքի փեսա Մեթն այդ հայտարարությունները հերքում է, իսկ այնուհետև՝ հերքում հերքածը, և այդպես շարունակ։ Մեր արտաքին գերատեսչությունը, որպես փրկօղակ, միշտ մեզ դեմ է տալիս Բրայզայի այն հերքումը, որը, իբր, հայամետ բնույթ ունի, և իր գործը համարում ավարտված։ Թե ինչու է ԱՄՆ-ը ներկայացնող դիվանագետն անընդհատ ընկնում իր խոսքերի ոլորանների մեջ, դա այլ հարց է։ Ինձ հետաքրքրում է, թե այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ Բրայզան միշտ լեզվի սայթաքում է ունենում՝ ի վնաս մեզ։ Մի օր չեղավ, որ «Բուշի վարսավիրն» Ադրբեջանի մասով սխալվեր։ Մտածելու բան է...
2. Հայ-թուրքական հարաբերությունների «ֆուտբոլայնացման» սկզբնական փուլից սկսած՝ պաշտոնական Թուրքիան մշտապես հայտարարում է, որ սահմանները կբացվեն միայն այն ժամանակ, երբ հայերը դուրս կգան Արցախի «գրավյալ» տարածքներից։ Թուրքիայի վարչապետն անընդհատ դա է ասում, իսկ նախագահ Գյուլը եթե այդպես կտրուկ էլ չէ, ապա առնվազն չի հերքում նման նախապայմանների առկայությունը։ Այսինքն, մեզ հետ Թուրքիան ընտրել է «բարի» և «չար» քննիչի մեթոդը։ Մարդիկ իրենց շահերն առաջ տանելու ձև են գտել։ Բայց դա Թուրքիայի գործն է։ Ինձ հետաքրքրում է, թե ինչու՞ հայկակա՛ն կողմը չունի իր «չար» քննիչը, ով, ի պատասխան Էրդողանի հայտարարությունների, կտար համարժեք պատասխաններ։ Ստացվում է ասիմետրիկ վիճակ. թուրքերը բազում նախապայմաններ են առաջ քաշում ու ստանում (ապրիլի 22-ի ԱԳՆ-ների համատեղ հայտարարությունը դրա վառ ապացույցն էր), իսկ մենք միայն ասում ենք, թե Հայաստանը պատրաստ է առանց նախապայմանների կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Նույնիսկ Էրդողանի վերջին՝ Բաքվում արած հայտարարությունից հետո մերոնք, ամոթխած հարսի պես, ծպտուն չհանեցին։ Միայն ասվեց, թե լավ կլիներ, որ Թուրքիան չխառնվեր Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը։ Ի դեպ, մի ժամանակ ասվում էր, թե թուրքերին առաջարկվել է օժանդակել Ղարաբաղի հարցում։ Հիմա կրկի՞ն սկսվել է իշխանությունների «հայրենասիրության» փուլը։ Մտածելու բան է ...
3. Եթե մինչև այս տարվա հոկտեմբեր, երբ կայանալու է Թուրքիա-Հայաստան պատասխան ֆուտբոլային հանդիպումը, Թուրքիայի հետ սահմանը չբացվի կամ դրա «հոտն» էլ չգա, արդյոք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի՞ այնտեղ։ Հետաքրքիր է՝ իրո՞ք անցած տարվա սեպտեմբերին ՀՀ իշխանությունները հավատում էին, թե ամեն ինչ այդքան հեշտ է լինելու, և Թուրքիան աղուհացով մեզ դիմավորելու է հայ-թուրքական սահմանի վրա՝ առաջ չքաշելով որևէ նախապայման։ Մտածելու բան է ...
4. Ապրիլի 22-ին համաձայնեցված «Ճանապարհային քարտեզի» բովանդակությունը մինչ օրս չի բացահայտվում։ Թուրքական լրատվամիջոցները որոշակի արտահոսք ապահովեցին։ Հայաստանի արտգործնախարարությունը խորհուրդ է տալիս հիմք չընդունել «Սաբահի» տպագրած՝ «Ճանապարհային քարտեզին» առնչվող կետերը, սակայն, միևնույն ժամանակ, չի հրապարակում քարտեզի մանրամասների սեփական տարբերակը։ Այդ դեպքում, ինչու՞ ենք զարմանում, որ հայոց քաղաքական դաշտի մի մասը քննարկում է «Սաբահի» նետած տեղեկատվությունը և դեռ մի բան էլ կողմ արտահայտվում դրա որոշ դրույթներին։ Մտածելու բան է...
5. Տեսնես Թուրքիայում և Ադրբեջանում կա՞ն քաղաքական ուժեր (իշխանության մեջ հաստատ չկան), որոնք պատրաստ են ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը, հաշվի նստել Արցախի փաստացի անկախության իրողության հետ, հրաժարվել որևէ «գրավյալ» տարածքից և գնալ Հայաստանի հետ հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման ու քիրվայության, որպեսզի իրենց երկիրը զարգանա։ Չկա՛ն այդպիսիք։
Հիմա ոմանք կասեն, թե մե՛նք ունենք իրենց կարիքը և ոչ թե հակառակը։ Այդ մարդկանց պատասխանեմ, որ թուրք-ադրբեջանական ալիանսը քիրվայության գինն ասել է՝ Ցեղասպանության մոռացություն և հրաժարում Արցախից։ Այդ գինը պատրա՞ստ ենք վճարել։ Գիտակցու՞մ են արդյոք այդ գինը վճարելու հետ համակերպվողները, որ դրանից հետո կկորցնենք նաև ամբողջ Հայաստանը, քանի որ, հողերը հանձնելով, նոր պատերազմ կսկսվի, բայց՝ արդեն առավել նպաստավոր դիրքերից մյուս կողմը կգրոհի։ Իսկ մեր հասարակությունը բարոյալքված կլինի ու չի դիմադրի, ինչպես որ եղավ Կարսի անկման ժամանակ, երբ բոլշևիկներն ապստամբություն կազմակերպեցին։ Դեպքերի նման դասավորության պարագայում՝ Ադրբեջանի ախորժակը կբացվի (չէ՞ որ մեր ախորժակն էլ էր բացվել արցախյան պատերազմի ժամանակ. դա կյանքի օրենքն է) ու կպահանջի Նախիջևանի հետ կապ։ Այնուհետև հերթը կհասնի Սյունիքին։ Նժդեհի պահած Սյունիքին։ Հետո կգա Վարդենիսը տալու և լավ ապրելու ժամանակը, որից հետո Ադրբեջանը կարող է ասել, թե Թուրքիան ու իրենք սահմանը կբացեն, եթե Սևանն էլ տանք։ Այդ ժամանակ «Արժանապատիվ խաղաղության» կողմնակիցները կսկսեն համոզել մեզ, որ 21-րդ դարում նշանակություն չունի, թե մարդը ո՞ր հողի վրա է ապրում։ Այդպես կնահանջենք մինչև Երևան, և «իրատեսական» քաղաքականության կողմնակից գործիչները կբացատրեն, որ ճիշտ կլինի ընդգրկվել համընդհանուր պետության մեջ։
Այս ամենը կարող է անհավանական թվալ, բայց ինքնամոռաց քիրվայության վերջը սա է։ Պարզապես, ոմանք դա լավ չեն պատկերացնում։ Նրանք քաղաքական պատկերացումների տեսանկյունից մնացել են 19-րդ դարավերջում։ Այդ մտածողությունն էր պատճառը, որ հայ մարդուն թույլ չտվեց հասկանալ, որ ինչքան էլ հնազանդ լինի, միևնույն է, ֆաշիզմի կրող երիտթուրքերը կոտորելու են իրեն։ 1915թ.-ի Ցեղասպանության զոհերի  պատճառը  նաև այն ժամանակվա «Արժանապատիվ խաղաղության» կուսակցության ներկայացուցիչների պահվածքն էր, որը դիմադրողականությունից զրկել էր մերոնց։ Այնինչ, պետք էր պայքարել, ինչպես բալկանյան ժողովուրդները, այլ ոչ թե հուսալ, թե մի փրկիչ կհայտնվի, կամ էլ՝ հնարավոր է ապրել ֆաշիստական երիտթուրքերի կառավարման ներքո։ Այս մասին դեռ առիթներ կունենամ խոսելու։ Ինձ հիմա այլ հարց է հետաքրքրում. որտեղի՞ց են գալիս քիրվայական մտածողության արմատները։ Ես, իհարկե, պատասխանի իմ տարբերակն ունեմ, բայց, ամեն դեպքում...
Ինչու՞ հայոց քաղաքական մտքի մեջ, անկախ պետականության գոյության պայմաններում, դեռևս պահպանվում են մեր պատմության պետականազուրկ ժամանակահատվածում ձևավորված գաղափարները։ Մտածելու բան է...
6.Եվ ամենակարևորը. ե՞րբ Հայաստանում կարմատավորվի և կիրականացվի ծայրահեղություններից զուրկ իրատեսական քաղաքականություն։ Մեկը վիրտուալ «Ծովից ծով Հայաստան» է ուզում, բայց Արցախի, այսինքն՝ Հայաստանի փաստացի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները բնակեցնելը և յուրացնելը մանր հարց է համարում, իսկ մյուսը Հայաստանի զարգացման բանալիները տալիս է Բաքվի և Անկարայի ձեռքը։
Այո՛, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ պետք է հաստատել բարիդրացիական հարաբերություններ։ Մշտական թշնամությունն իռացիոնալ կոդ է։ Սակայն դա չի նշանակում, թե նրանք պետք է թելադրող լինեն։ Մենք մերն ենք վերցրել, իրենք՝ իրենցը։ Սուրբը տերն է զորավոր դարձնում։ Հողը նրանն է, ով այնտեղ ապրում է։ Եթե մենք հզորանանք, ապա իրենք մեզ հետ հաշվի կնստեն, ինչպես որ Ադրբեջանը պատերազմի տարիներին Արցախի հրամանատարությունից ծնկաչոք խնդրում էր, որ հրադադար հաստատվի։ Ադրբեջանը 1994թ. մայիսին մեծ ուրախությամբ և շուտափույթ ստորագրեց մինչ օրս պահպանվող զինադադարի մասին փաստաթուղթը, քանի որ գիտեր՝ եթե դա չանի, ապա Միրբաշիրը ձեռքից գնալու է, հետո՝ Կիրովաբադը, իսկ հետո կլիներ Ադրբեջանի կապիտուլյացիան։ Մենք ընդառաջ գնացինք, և հարաբերական խաղաղություն եղավ։ Հարաբերական։ Ու որպեսզի այդ հարաբերականը մշտական դառնա, պետք է երկիր ունենալ, որտեղ ազատությունը բացարձակ արժեք է, որտեղ տնտեսությունը իշխանության կալվածքը չէ և այլն։ Բացի այդ, պետք է հզոր բանակ ունենալ, որպեսզի կռիվ չլինի։
Ասածս այն է, որ եթե քեզանից մի բան ես ներկայացնում, ապա քեզ հարգում են։ Իսկ հիմա նույն Ադրբեջանը հոխորտում է։ Ու դրա մեղավորը մենք ենք։ Որովհետև մենք ենք ասում՝ մինչև ձեր սահմանները չբացեք՝ սովից կկոտորվենք։ Ա՛յ մարդ, էլի թող բացվի էդ սահմանը, բայց ո՞վ ասաց, թե դա պետք է զիջումների գնով լինի։ Թո՞ւրքը։ Ադրբեջանցի՞ն։ Իրենց որ մնա, ամեն ինչ էլ կասեն։ Ինձ մեր պահվածքն է հետաքրքրում. իշխանություն, ընդդիմություն՝ ձեռքից ձեռք են խլում թուրքական դրոշը։ Ո՞վ կպատկերացներ։ Ո՞ւմ մտքով կանցներ, որ Սարդարապատից զատ, վերջին մի քանի հարյուր տարվա կտրվածքով փառահեղ հաղթանակ տարած ժողովրդի մեջ հող հանձնելու քննարկումներ կլինեն և ոգու այսպիսի անկում։ Միգուցե այն պատճառով, որ հաղթողից ստրուկ սարքելու ներքին քաղաքականությո՞ւն իրականացվեց։
Եվ ուրեմն, երկրում պետք է իրականացվեն տնտեսության ազատական բարեփոխումներ, վարվի իրատեսական և ազգային քաղաքական գիծ՝ զերծ ամեն տեսակի ուտոպիստական ու հնամաշ ազգայնականությունից և ինքնաոչնչացնող կոսմոպոլիտ- լիբերալիզմից։ Քիրվայատյացություն և քիրվայամոլություն. երկուսն էլ պետք է դուրս մղվեն մեր կյանքից։ Այդպես չէ՞։ Մտածելու բան է...
Հ.Գ.։ Երեկ կրկին լուր տարածվեց, թե Ռուսաստանն արդեն տալիս է Հայաստանին խոստացված բազմաչարչար 500 միլիոն դոլարը. ստորագրություն է եղել։ Իշխանական քարոզչամիջոցներն արդեն 3-րդ թե 4-րդ անգամ են ավետում այդ մասին։ Եթե հետևես լուրի մատուցման ձևին, ապա կստացվի, որ ռուսները արդեն մի քանի անգամ են հատկացրել այդ 500 միլիոնը։ Բայց, իրականում, դեռ «ռուսական» դոլարի «ոտը» չի մտել մեր հողը, որպեսզի «օրհնենք էն սհաթը»։ Թե ինչո՞ւ են ամեն անգամ այդպիսի պաթոսով ներկայացնում «500 միլիոնի գալուստը», դա էլ է մտածելու բան...

Есть над чем подумать...
Последние события вокруг  Армении  рождают вопросы, ответы  на которые, скорее всего, есть у каждого из нас. Я попытаюсь  сгруппировать их и хочу, чтобы мы еще раз вместе над этим подумали.
Итак...
1. Сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза постоянно делает проазербайджанские   заявления. Турецкий зять Мэт потом опровергает эти заявления, потом - опровергает опровержения, и так всегда.  Наше внешнеполитическое ведомство бросает нам в виде спасательного круга то опровержение Брайзы, которое является как бы проармянским, и тем самым считает свое дело завершенным. Почему дипломат, представляющий США, постоянно впадает в причудливые хитросплетения слов - это другой вопрос.  Меня же интересует, как это получается, что его словесные промахи всегда бывают направлены против нас? Не было случая, чтобы «парикмахер Буша» ошибся бы в отношении Азербайджана. Есть над чем подумать...
2.Начиная с раннего этапа «футболизации» армяно - турецких отношений официальная Турция постоянно заявляет, что откроет границу только тогда, когда армяне выйдут из «занятых» территорий Арцаха. Турецкий премьер говорит об этом все время, а президент Гюль если и не так резок, то, во всяком случае, не опровергает наличие подобных предусловий. Т.е. в отношении к нам Турция избрала метод «злого» и «доброго» следователя. Ничего не скажешь - люди нашли способ продвигать свои интересы. Но это дело Турции. Меня интересует, почему у армянской стороны нет своего «злого» следователя, который дал бы соответствующий ответ на заявления Эрдогана? Получается асимметричная ситуация: Турция выдвигает множество предусловий, получая по ним удовлетворение (совместное заявление МИД - ов от 22 апреля - яркое тому доказательство),  а мы только говорим, что Армения готова урегулировать свои отношения с Турцией без предусловий. Даже после последнего заявления Эрдогана в Баку наши опять, в позе стыдливой невесты, невнятно пробормотали,  что было бы хорошо, если  Турция не стала бы вмешиваться в урегулирование Карабахского вопроса.  Кстати, некогда говорилось о том, что туркам предложено помочь в решении Карабахского вопроса...  А  теперь что, вновь начался патриотический этап в действиях власти? Есть над чем подумать...
3.Если до октября с.г., когда состоится ответный футбольный матч Турция - Армения, граница с Турцией не откроется или станет ясно,  что об этом не может быть даже речи, посетит ли президент Армении Серж Саргсян этот матч? Интересно, действительно власти ли РА  в сентябре прошлого года верили в то, что все сложится  просто, и Турция будет встречать нас хлебом - солью на армяно - турецкой границе, не выдвигая никаких предусловий? Есть над чем подумать...
4.Содержание «дорожной карты», согласованной 22 апреля, не раскрывается. Турецкие СМИ обеспечили определенные «сливы». Армянский МИД советует не принимать за основу пункты «дорожной карты», опубликованные в турецкой «Сабах», однако не публикует собственный вариант деталей карты. Почему же тогда мы удивляемся, что часть политического поля Армении обсуждает вброшенную «Сабах» информацию и даже одобряет  некоторые ее положения?  Есть над чем подумать...
5. Интересно, есть ли в Турции и Азербайджане политические силы (во власти их точно нет), которые готовы принять Геноцид армян, принять реальность фактической независимости Арцаха, отказаться от каких-либо «занятых» территорий и пойти на скорейшее урегулирование отношений с Арменией и даже «кумовство» с ней ради развития своей страны? Нет таких сил! Теперь кто-то скажет, что мы нуждаемся в них, а не они - в нас. Отвечу - цену кумовства турецко-азербайджанский альянс озвучил - отказ от признания Геноцида и Арцаха. Мы готовы заплатить эту цену? Сознают ли те, кто согласился с этой ценой, что после этого мы потеряем всю Армению, потому что после сдачи земель начнется новая война, с более благоприятных для противоположной стороны позиций для атаки? А наше общество будет деморализовано и потеряет способность к сопротивлению, как это случилось во время падения Карса, когда большевики устроили восстание.  При таком развитии событий аппетит Азербайджана однозначно разыграется (ведь и наш аппетит разыгрался во время арцахской войны, это закон жизни), и он потребует связи с Нахиджеваном. Потом наступит очередь защищенного Нжде Сюника, Потом придет очередь отдать Варденис, чтобы зажить хорошо, после чего Азербайджан может сказать, что и они, и турки откроют границы, если отдать им Севан. В это время сторонники «Достойного мира» начнут нас убеждать, что в 21-м веке не имеет значения, на чьей земле живет человек. Так мы отступим до Еревана, и сторонники «реальной» политики убедят нас, что будет правильным войти в  состав единого государства.
Все это может показаться невероятным, но конец самозабвенного «кумовства» будет именно таким, просто кое-кто это плохо себе представляет.  Эти «кое-кто» с точки зрения политических воззрений остались в конце 19-го века. Именно это мышление не позволило армянину понять, что как бы он ни был лоялен, все равно, носители фашизма - младотурки все равно истребят его. Причиной жертв  Геноцида 1915 г. является и тогдашняя позиция представителей партии «Достойного мира», лишившая нас способности к сопротивлению. В то время как надо было бороться, по примеру балканских  народов, а не надеяться на то, что объявится спаситель, или что можно будет как-то ужиться при правлении фашистов -младотурок. Об этом у нас еще будут поводы поговорить. Меня сейчас интересует другое:  откуда у нас эти корни «кумовского» мышления? У меня есть по этому поводу свое мнение, но в любом случае, есть над чем...
Почему в армянской политической мысли, в условиях независимого государства, сохраняются идеи, сформированные на том историческом отрезке, когда у нас отсутствовала государственность? Есть над чем подумать...
6. И, самое главное - когда в Армении сформируется  и будет осуществляться реалистическая политика, лишенная крайностей? Один желает виртуальной «Армении от моря до моря», но заселение и использование территорий Арцаха, фактически контролируемых Арменией считает мелким делом,  другой же легко отдает ключи от развития Армении Анкаре и Баку.
Конечно же, и с Турцией, и с Азербайджаном нужно установить добрососедские отношения. Постоянная вражда - это иррациональный код. Но это не значит, что они должны быть принудительными. Мы взяли свое, они - свое. Вера придает мощи тому, что свято.  Земля принадлежит тому, кто на ней живет. Если мы станем сильнее, они будут считаться с нами. Азербайджан во время войны умолял арцахское командование  установить перемирие.  В мае 1994-го Азербайджан с огромным воодушевлением, без промедления подписал документ о прекращении огня, действующий до сих пор, потому что знал: если он это не делает, то потеряет Мирбашир, потом - Кировабад, а потом наступил бы и черед капитуляции Азербайджана.  Мы пошли навстречу, и установился относительный мир.  Относительный. И чтобы сделать его постоянным, нужно иметь страну, в которой свобода есть абсолютная ценность, где экономика не является владением власти и т.д. И, кроме того, нужно иметь сильную армию, чтобы не было войны.
Это все к тому, что если ты что-то представляешь собой - тебя уважают. А теперь Азербайджан заносчив, и виною тому - мы. Потому что это мы говорим: если не откроете границы - подохнем с голоду. Дорогой мой человек! Пусть откроется эта граница, но кто сказал, что это должно быть сделано ценою уступок? Турок? Азербайджанец? Если им позволить - они и не такого наговорят... Меня интересует наша позиция. Власть и оппозиция пытаются выхватить друг у друга турецкое знамя. Кто бы мог такое вообразить? Кто бы мог подумать, что среди народа, одержавшего величественные победы, не говоря даже о  Сардарапате,  вдруг начнутся обсуждения сдачи земель и такое падение духа?  Может, потому, что была реализована внутренняя политика превращения победителя в раба?
Стало быть, необходимо осуществить в стране либеральные экономические реформы, проводить реалистическую национальную  политику, очищенную  от всяческих утопий, поношенного национализма   космополит-либерализма, ведущего к самоуничтожению. И мания кумовства, и ненависть к кумовству - оба понятия должны быть   вытеснены из нашей жизни. Разве не так? Есть над чем подумать...
P.S. Вчера снова прошла информация, что Россия уже выдает обещанный Армении многострадальный кредит в $ 500 миллионов, уже и подписи поставлены. Провластные СМИ уже в 3-й то ли в 4-й разносят благую весть. Если проследить за тем, как она подается, то получится, что эти $ 500 нам предоставили несколько раз. Но в действительности «нога  русского» доллара еще не вступила на армянскую землю, чтобы мы могли «благословить сей час».  И почему с таким пафосом каждый раз представляют нам «явление 500 миллионов» ? Есть над чем...