Եվրամիությունը նոր պատժամիջոցներ է կիրառում Սիրիայի դեմ
Հաջորդ շաբաթվա սկզբից Եվրամիությունը նոր պատժամիջոցներ է կիրառելու Սիրիայի դեմ: Այս մասին հայտնել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության մամլո խոսնակ Բեռնար Վալերոն։ Նոր պատժամիջոցները վերաբերում են լյուքս դասի ապրանքատեսակների և մի շարք հումքային ապրանքների արտահանման սահմանափակմանը։ Պատժամիջոցների կիրառումը հետևանք է այն բանի, որ Սիրիայի կառավարությունը շարունակում է անտեսել ՄԱԿ–ի և ԱՊԼ–ի հատուկ ներկայացուցիչ Քոֆի Անանի առաջարկած խաղաղ կարգավորման ծրագրի դրույթները։
Մասնավորապես Սիրիայում չեն դադարեցվել ռազմական գործողությունները, չնայած Բաշար Ասադը խոստացել էր կանգնեցնել զինված բախումները մինչև ապրիլի 12–ը։
Սիրիայի նկատմամբ արդեն իսկ կիրառվում էին պատժամիջոցներ ԵՄ կողմից։ Պատժամիջոցների հաստատումից հետո Սիրիայի արտարժութային պահուստները, որոնք կազմում էին 17 մլրդ դոլար, կրկնակի պակասել են։ Տուժել է նաև Սիրիայի նավթարդյունաբերական ոլորտը, քանի որ Սիրիան իր նավթի 90 տոկոսը վաճառում էր հենց ԵՄ անդամ երկրներին։ Նավթի վաճառքի ծավալների անկման վնասը կազմել է 2 մլրդ դոլար։

23 апреля ЕС введет новые санкции против Сирии
Европейский союз  введет 23 апреля 2012г. ряд новых санкций против Сирии. Об этом сообщил пресс-секретарь французского МИД Бернар Валеро, передает «Reuters». Санкции коснутся экспорта товаров класса люкс и ряда сырьевых товаров.
Новые санкции были введены, поскольку сирийские власти продолжают игнорировать условия плана мирных инициатив спецпосланника Организации Объединенных Наций (ООН) и Лиги арабских государств (ЛАГ) Кофи Аннана. В частности, в Сирии так и не были прекращены военные действия, несмотря на то, что 12 марта 2012г. власти страны сообщили о своем согласии сложить оружие . Из Сирии до сих пор продолжают поступать сообщения о столкновениях и жертвах с обеих сторон.
В отношении Сирии уже действует ряд экономических санкций ЕС. По оценкам экспертов, валютные резервы Сирии, составлявшие до введения санкций 17 млрд. долл., сократились вдвое. Кроме того, санкции нанесли серьезный ущерб сирийской нефтяной отрасли, поскольку 90% нефти Сирия продавала ЕС. Ущерб от сокращения продажи нефти составил 2 млрд. долл.