ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը համաձայնեցրել է Սիրիայի հարցով նոր բանաձևի տեքստը
ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը համաձայնեցրել է Սիրիայի հարցով նոր բանաձևի տեքստը, որը ենթադրում է Սիրիայում ավելացնել միջազգային դիտորդների թիվը։ Ապրիլի 14–ին ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը որոշում էր ընդունել՝ Սիրիա գործուղել 30 դիտորդ. հետագայում սակայն, ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Բան կի Մունը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ մեծացնել միջազգային դիտորդական առաքելության անձնակազմի թիվը մինչև 300 մարդ։
Նոր փաստաթղթի համաձայնեցված տեքստը պատրաստվել է երկու տարբեր առաջարկությունների հիման վրա, որոնք ներկայացրել էին Ռուսաստանի Դաշնությունը և եվրոպական երկրները։ Սպասվում է, որ փաստաթուղթը ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի քվեարկությանը կդրվի այսօր՝ ապրիլի 21–ին, Երևանի ժամանակով 19։00–ին։
Որոշման նախագծի համաձայն, 300 միջազգային դիտորդ 90 օրվա ընթացքում կհետևեն, որպեսզի պահպանվի հրադադարի ռեժիմը Սիրիայում և որ կատարվեն ՄԱԿ–ի և ԱՊԼ–ի հատուկ ներկայացուցիչ Քոֆի Աննանի խաղաղ կարգավորման ծրագրի դրույթները։ Փաստաթուղթը պարունակում է նաև պահանջ Սիրիայի իշխանությանը՝ ապահովել դիտորդների ազատ տեղաշարժը Սիրիայի տարածքով, տրամադրել տեխնիկական և տրանսպորտային աջակցություն առաքելությանը։ ՄԱԿ–ը նաև հորդորում է հակամարտության երկու կողմերին՝ ապահովել դիտորդների անվտանգությունը։

Совбез ООН согласовал текст новой резолюции по Сирии
Cовбез ООН согласовал текст новой резолюции по Сирии, предусматривающей увеличение контингента международных наблюдателей в этой стране с 30 до 300 человек. Об этом сообщает «Lenta.ru».
Согласованный текст документа, как отмечается, был подготовлен на основе двух различных вариантов резолюции, предложенных 20 апреля Россией и европейскими странами. Как ожидается, голосование по нему состоится 21 апреля в 19:00 по ереванскому времени.
В соответствии с проектом резолюции, 300 наблюдателей в течение начального периода в 90 дней будут следить за соблюдением режима прекращения огня в Сирии и выполнения пунктов плана мирного урегулирования, предложенного Лигой арабских государств и спецпредставителем ООН Кофи Аннаном.
В тексте документа содержится требование к сирийским властям обеспечить наблюдателям свободу передвижения по стране, а также осуществить техническую и транспортную поддержку миссии. Помимо этого, проект резолюции призывает обе стороны сирийского конфликта гарантировать безопасность наблюдателей.