Ի դեմս Արթուր Բաղդասարյանի և ՕԵԿ–ի
Ճիշտ է Հեղինե Բիշարյանը, երբ նշում է, թե ի դեմս Արթուր Բաղդասարյանի ՕԵԿ–ում կանայք շատ են։ Փոթորկոտ օեկուհին, երևի, ուրիշ բան էր ուզում ասել, բայց ստացվեց ավելի լավ։  Բիշարյանի բերանից խոսքը թռել էր «Ֆրեյդ պապիկի սխալի» շրջանակներում և, հետևաբար, պետք է հիմք ընդունել «էգ առյուծի» ենթագիտակցականից եկած «մեսիջը», այլ ոչ թե դրան հաջորդած պարզաբանումները։
Ճիշտ է նաև Սերժ Սարգսյանը, երբ ի դեմս ՕԵԿ–ի տեսնում է «բարոյական» քաղաքականության մարմնավորողի։ Սարգսյանի բանավոր խոսքից դժվար է կռահել, թե նա «բարոյական» բառը չակերտներո՞ւմ էր դրել, թե՞ իրոք բարոյական էր համարում ՕԵԿ պահվածքը 2008–ի մարտի 1–ից առաջ ու դրանից հետո։
Ըստ իս՝ Ս. Սարգսյանն իր ելույթում «Օրինաց երկիր»–ը և «բարոյական»–ը չակերտների մեջ է վերցրած եղել, բայց չի կարողացել ձայնի ինտոնացիայի օգնությամբ այդ «մանրուքը» տեղ հասցնել և արդյունքում մենք ավելորդ տեղը նյարդայնացել ենք՝ մտածելով, թե բարոյականն առանց չակերտների է գրված եղել նախագահի տեքստում։
Եթե Սարգսյանը Գեղամյանին «դատարկ դհոլ» է անվանել ու տարել ՀՀԿ–ի ցուցակ, ապա հազիվ թե ՕԵԿ–ին չակերտավոր բարոյական չհամարեր։ Այնպես որ, պետք է համաձայնել երկրի նախագահի հետ և Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած ուժին համարել «բարոյական»։ Բացի այդ՝ ամեն ինչ համեմատության մեջ պետք է դիտարկել։ Տեսե՛ք. Արթուրը սուսիկ–փուսիկ գնաց ու «արժանապատվորեն սեղմելով մեկնած ձեռքը» ԱԽՔ դարձավ՝ լավ հասկանալով, թե իրականում ով է ինքը, իսկ հիմա կա նոր «օրինաց», որն, ագրեսիվ վարքագիծ որդեգրած, ուզում է սեփական ախքությունը հանրությանը մատուցել որպես «Նոր Հայաստանի ուխտ»՝ քաղաքական պարազիտություն անելով և ձեռքի հետ արժեզրկելով Նոր Հայաստանի գաղափարը։ Ինչև։
Վերադառնանք ՕԵԿ–ի «բարոյական» նկարագրին։ Այդ ուժը 2008–ին քաղաքական դավաճանություն արեց։ Նա դավաճանեց իշխանություններին ընդդիմադիր տրամադրված, բայց ոչ լևոնական լայն հատվածին։ Արթուրի դավաճանությունը նողկալի էր. նա դավաճանեց իր էլեկտորատին՝ մանր ու միջին ձեռներեցներին, որոնց տարիներ շարունակ հույս էր տվել։ Կոպիտ ասած՝ Արթուրը «քցեց» իրեն ձայն տված հազարավոր մարդկանց, ովքեր հավատացել էին նրա խոստումներին։
Ա. Բաղդասարյանը 2007 և 2008 թվականներին տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ փոքր ու միջին բիզնեսին խոստանում էր հարկային բարենպաստ պայմաններ, հանդես էր գալիս որպես պարզեցված հարկի և հաստատագրված վճարների կողմնակից, այնինչ միացավ հարկային տեռոր անող Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարությանն ու պաշտոնի դիմաց մոռացավ խոստումների մասին։
ՕԵԿ առաջնորդը հիմա էլ է խոստումներ տալիս։ Նկատենք, որ Բաղդասարյանի այժմյան պահվածքը անցնում է «բարոյականության» բոլոր սահմանները։
Բաղդասարյանի ճոռոմ խոստումները և ՕԵԿ–ի «պլպլան» ընտրարշավը հիշեցնում է «փողոցային թիթեռնիկների» էպատաժային պահվածքը, երբ անցորդներին փորձ է արվում գրավել վուլգար տեսքով  ու «նագլի» վարքագծով։ Սա այն դեպքն է, երբ «բարոյականությունն» ի ցույց է դրվում, քանզի մթնոլորտն այնքան է կեղտոտված, որ սրանք ոչ թե ամոթից տանն են փակվում, այլ դուրս են գալիս փողոց ու «կպչուն»  ակցիաներ կազմակերպում։
Ա. Բաղդասարյանը Հայաստանի քաղաքական կյանքում այնպիսի խաղի կանոնի օրենսդիր է, որ պետք է արժանի գնահատական ստանա ընտրողների կողմից։ Չի՛ կարելի թույլ տալ, որ մարդը նախորդ ընտրություններում կոկորդ պատռելով գոռա, թե Սերժ Սարգսյանի թիմը մարդասպան է վարձել իրեն սպանելու համար, իսկ այս ընտրություններում առիթ–անառիթ հայտարարի, թե սատարելու է նույն Սարգսյանին, և շարունակի մնալ քաղաքական դաշտում։ Չի՛ կարելի թույլ տալ, որ փոքր ու միջին բիզնեսին «քցած» մեկը կրկին «մեյդան» դուրս գա ու «պուպուշ» խոստումներով փորձի հայտվել խորհրդարանում։
Քանի դեռ ՕԵԿ–ն արժանի պատիժ չի ստացել՝ ներքաղաքական դաշտում միշտ էլ նոր «օեկներ» կհայտնվեն ու սարերի ֆոնին տրջիկ տալով՝ կփորձեն ձայն փախցնել և հետագայում «բարոյական» որակվել Սերժ Սարգսյանի կողմից։ Եվ ուրեմն, այս ընտրությունների գլխավոր խնդիրը պետք է լինի Հայաստանում առկա քաղաքական մենաշնորհի վերացումը։ Կարևոր է նաև «բարոյական» քաղաքական ուժերին վերջնականապես մարգինալ դարձնելը՝ լինեն այդ ուժերը Սերժին օեկաբար սատարող կամ նորաթուխ հաճախորդի մարմնավորած քաղաքական, մարդկային ու էթիկական որակների եւ ուղենիշների հանգույն նույն Սերժին «տակից» պաշտպանող։ ՕԵԿ–ն ու դրան հավասարեցված կուսակցություններն, ըստ այդմ, պետք է հայտնվեն այնտեղ, որտեղ օրինացի վերջին հանրահավաքում Արթուր Բաղդասարյանի նկարով գովազդային պաստառիկները հայտվեցին։

В лице Артура Багдасаряна и «Оринац еркир»
Эгине Бишарян была права, когда отмечала, что в лице Артура Багдасаряна в «Оринац еркир» много женщин. «Бушующая» представительница «Оринац еркир», наверное хотела сказать что-то другое, но получилось намного лучше. Фраза из уст Бишарян вылетела в рамках «оговорки по дедушке Фрейду», поэтому за основание надо принять «мессидж», идущий из подсознания «львицы», а не последовавшие за этими словами разъяснения.
Прав и Серж Саргсян, когда видит в лице «Оринац еркир» воплощение «нравственной» политики. Из устной речи Саргсяна трудно догадаться, говорил ли он о нравственности в кавычках или действительно считает таковым поведение «Оринац еркир» в период до и после 1-го марта 2008-го года.
По мне, в тексте выступления Сержа Саргсяна слова «Оринац еркир» и «нравственный» были взяты в кавычки, но он не смог при помощи интонации голоса правильно донести этот «нюанс», в результате чего мы понапрасну разнервничались, подумав, что  «нравственный» в тексте президента был написан без кавычек.
Если Саргсян назвал Гегамяна «пустым барабаном» и включил его в список РПА, то навряд ли он не посчитал бы «Оринац еркир» нравственной в кавычках. Так что, надо согласиться с президентом страны и считать возглавляемую Артуром Багдасаряном силу «нравственной». Кроме этого, всё надо рассматривать в сравнении. Посмотрите: Артур втихую пошел и, «с достоинством пожав протянутую руку», стал секретарем СНБ, прекрасно осознавая, кем он является на самом деле. Сейчас же есть новый «оринац», который, взяв на вооружение агрессивную политику, хочет представить своё уподобление «Оринац еркир» в качестве «клятвы Новой Армении», занимаясь политическим паразитизмом и обесценивая одновременно идею Новой Армении.
Вернемся к «нравственному» портрету «Оринац еркир». Эта сила в 2008-ом году совершила политическое предательство. Она предала широкий сегмент избирателей, которые были оппозиционны по отношению к властям, но не были левоновцами. Предательство Артура было отвратительным: он предал свой электорат – мелких и средних предпринимателей, которым на протяжении лет давал надежду. Грубо говоря, Артур «кинул» тысячи людей, поверивших в его  обещания и отдавших ему свои голоса.
Артур Багдасарян во время выборов 2007-го и 2008-го года обещал малому и среднему бизнесу благоприятные налоговые условия, выступал в качестве сторонника упрощенного налога и фиксированных платежей, в то время как присоединился к возглавляемому Тиграном Саркисяном правительству, занимающемуся налоговым террором, и забыл о данных обещаниях, получив свой пост. Лидер «Оринац еркир» и сейчас дает обещания. Отметим, что нынешнее поведение Багдасаряна переходит все рамки «нравственности».
Напыщенные обещания Багдасаряна и «блестящая» предвыборная кампания «Оринац еркир» напоминают эпатажное поведение «ночных бабочек», которые пытаются привлечь прохожих вульгарной внешностью и наглым поведением. Это тот случай, когда «нравственность» выносится напоказ, так как атмосфера настолько загрязнилась, что от стыда они не закрываются дома, а выходят на улицу и организуют «прилипчивые»  акции.
Артур Багдасарян является основоположником таких правил игры в политической жизни Армении, что должен получить достойную ему оценку избирателей. Нельзя допустить, чтобы человек, который на предыдущих выборах рвал глотку о том, что Серж Саргсян пытается организовать на него покушение, а на этих выборах по поводу и без повода заявлял, что будет поддерживать того же Саргсяна, продолжал оставаться на политическом поле. Нельзя допустить того, чтобы «кинувший» малый и средний бизнес человек снова вышел на арену и попытался посредством «добрых» обещаний снова оказаться в парламенте.
Пока партия «Оринац еркир» не получила достойного наказания, на политическом поле снова будут появляться новые «оринацы» и, приплясывая на фоне гор, пытаться увести голоса, удостаиваясь затем  «нравственной»  характеристики  Сержа Саргсяна. Поэтому главной задачей этих выборов должна быть ликвидация имеющейся в Армении политической монополии. Важным является и окончательная маргинализация «нравственных» сил, будь они поддерживающей Сержа, подобно «Оринац еркир»,  силой или воплотившей в себе политические, человеческие и этические качества и ориентиры новоиспеченного клиента власти силой,   также поддерживающей Сержа, но уже исподтишка. «Оринац еркир» и приравненные к ней партии, согласно этому, должны оказаться там, где во время последнего митинга «оринаца» оказались листовки с фотографией Артура Багдасаряна.