Թուրքիան արգելել է Իսրայելին՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովին
Թուրքիան արգելափակել է Իսրայելի պատվիրակության մասնակցությունը ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովին, որը պետք է կայանա մայիսի 20–ին և 21–ին Չիկագոյում։ Անկարան մերժել է ալյանսի անդամ երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ–ի խնդրանքներն ու հորդորները՝ հանելու վետոն և թույլատրելու Իսրայելին մասնակցել միջոցառմանը։ Թուրքերը պահանջում են, որ Իսրայելը պաշտոնապես ներողություն խնդրի «Խաղաղության նավատորմը» գրոհելու և Թուրքիայի քաղաքացիներին սպանելու համար։
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն քննադատել է ՆԱՏՕ–ի անդամ այն պետությունների ղեկավարներին, ովքեր պահանջում են Թուրքիայից չխոչընդոտել Իսրայելի մասնակցությունը։ Դավութօղլուի խոսքերով՝ այդ պետությունները պետք է խորհուրդ տան Իսրայելին ներողություն խնդրել և փոխհատուցում վճարել սպանվածների ընտանիքներին։
Մինչ այդ Ֆրանսիան, ԱՄՆ–ը և ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսսենը մեղադրել էին Անկարային ալյանսի արժեքները ոտնահարելու, ալյանսի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների զարգացումը խոչընդոտելու համար։ Թուրքիան խոչընդոտում է ՆԱՏՕ–ի և Իսրայելի համագործակցությունը «Միջերկրածովյան երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում։
Թուրքիան, ի տարբերություն Իսրայելի, ՆԱՏՕ–ի լիիրավ անդամ է։ Միաժամանակ ԱՄՆ–ը Մերձավոր Արևելքում իր գլխավոր գործընկեր է համարում հենց Իսրայելին։ Իսրայելի և Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունները շարունակում են գերլարված մնալ «Ազատության նավատորմի» հետ կապված միջադեպի պատճառով։

Турция не пустила Израиль на саммит НАТО
Турция заблокировала участие израильской делегации в саммите стран НАТО, который должен состояться в Чикаго 20 и 21 мая, пишет «Hurriyet».
Согласно данным издания, Анкара отвергла просьбы ряда членов альянса, включая США, снять свое вето с приглашения израильтян на мероприятие. Турки настаивают, что этому должны предшествовать официальные извинения Иерусалима за убийство девяти их сограждан во время штурма «Флотилии свободы» в 2010 году.
При этом министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу выступил с критикой в адрес тех стран НАТО, которые попросили Анкару не препятствовать приезду израильтян. По его словам, эти государства должны посоветовать Израилю извиниться и выплатить компенсации семьям погибших, а не давить на Турцию.
До этого Франция, США и генеральный секретарь НАТО Андерс фог Расмуссен обвинили Анкару в подрыве «ценностей альянса» за ее позицию по израильскому вопросу. В частности, они выразили недовольство тем, что Турция блокирует сотрудничество НАТО и Израиля в рамках программы «Средиземноморский диалог», в которой участвуют многие страны региона.
Отметим, что Турция, в отличие от Израиля, является полноправным членом НАТО. Вместе с тем, США называют Израиль своим «главным союзником» в ближневосточном регионе. Однако отношения между Анкарой и Иерусалимом в последнее время остаются крайне натянутыми из-за инцидента с «Флотилией свободы».