Ադրբեջանը ստանձնեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը
Այսօրվանից, մեկ ամիս ժամկետով, Ադրբեջանը ստանձնում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը` այս պաշտոնում փոխարինելով ԱՄՆ-ին:
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Ագշին Մեհթիևը ԻՏԱՌ ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է թե, Ադրբեջանի անդամակցությունը Խորհրդին ոչ մի կերպ չի ազդի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների վրա: Նա նշել է, որ Ադրբեջանի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահության ժամանակ «օրակարգում կլինեն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության աջակցությանը, ինչպես նաև Բալկաններում, Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում տիրող իրավիճակին նվիրված հարցեր»: Հիշեցնենք, որ իր պատմության մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանը 2011թ.-ի հոկտեմբերին ընտրվեց ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ` 2012-ի հունվարի 1-ից ստանալով ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամի կարգավիճակ:
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Ագշին Մեհթիևը ԻՏԱՌ ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է թե, Ադրբեջանի անդամակցությունը Խորհրդին ոչ մի կերպ չի ազդի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների վրա: Նա նշել է, որ Ադրբեջանի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահության ժամանակ «օրակարգում կլինեն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության աջակցությանը, ինչպես նաև Բալկաններում, Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում տիրող իրավիճակին նվիրված հարցեր»:
Հիշեցնենք, որ իր պատմության մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանը 2011թ.-ի հոկտեմբերին ընտրվեց ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ` 2012-ի հունվարի 1-ից ստանալով ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամի կարգավիճակ:

Азербайджан приступает к председательству в СБ ООН
1 мая Азербайджан возглавил Совет Безопасности ООН. Он принял эстафету от США, которые председательствовали в СБ в апреле, и передаст ее через месяц Китаю.
Впервые в своей истории Азербайджан был избран в Совбез на состоявшихся в Генеральной Ассамблее в октябре 2011 года выборах наряду с Гватемалой, Марокко, Пакистаном и Того. 1 января 2012 года республика получила полномочия непостоянного члена органа.
Членство Азербайджана в Совете Безопасности ООН, по словам постоянного представителя Азербайджана при ООН Агшина Мехтиева, никак не отразится на приоритетах его внешней политики. Он отметил, что в ходе председательствования Азербайджана «в повестке дня будут вопросы, связанные с поддержанием международного мира и безопасности, ситуация на Балканах, Ближнем Востоке и в Африке в целом».