Ներսի ու դրսի աջակցության բալանսը
ՀՀԿ–ում ջանք ու եռանդ չեն խնայում՝ ցույց տալու համար, որ վայելում են դրսի ու, մասնավորապես, Ռուսաստանի աջակցությունը։ Թե որքանով է այդ աջակցությունը իրական կամ որքանով է այն կարևոր, այլ քննարկման թեմա է, բայց եթե դա այդքան էական հարց է դարձել ՀՀԿ–ի համար, ապա եկեք տեսնենք, թե ինչ կա չկա այդ մասով։
Օրեր առաջ հրապարակվեց ռուսաստանյան հեղինակավոր «ԻՄԱ-քոնսալթինգ» ընկերության Հայաստանում իրականացրած սոցհարցման արդյունքները, որի համաձայն, ընտրությունների նախօրեին անվիճելի առաջատարը Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունն է` 41 տոկոս վարկանիշով: Նույն սոցհարցման համաձայն, ԲՀԿ-ի վարկանիշը մոտ երկու անգամ գերազանցում է ՀՀԿ-ի համապատասխան ցուցանիշը:
Այն, որ ԲՀԿ-ն մեծ հեղինակություն ունի, գիտեն բոլորը եւ ռուսաստանյան ընկերության հրապարակած տվյալները ոչ նորություն են, եւ ոչ էլ անակնկալ: Այստեղ առավել կարեւորն այն է, որ ռուսաստանյան հեղինակավոր ընկերությունը, որը սերտորեն համագործակցում է ՌԴ նախագահի աշխատակազմի, խորհրդարանի, կառավարության հետ, հրապարակել է հենց այսպիսի արդյունքներ: Այս ամենը մեզ թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ՌԴ իշխանություններն ավելի քան հստակ մեսիջ են ուղարկում հայաստանյան հանրությանը եւ իհարկե, իշխող վերնախավին: Նրանք հասկացնում են, որ իրենք, որպես գործընկեր են տեսնում են Գագիկ Ծառուկյանին եւ նրա գլխավորած կուսակցությանը: Բացի այդ, ռուսաստանյան իշխանությունները ակնարկում են, որ եթե Հայաստանը չգնա վերափոխումների ճանապարհով եւ մնա ներկայիս ճահճացած վիճակում, ապա նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում Ռուսաստանը չի կարող մեր երկրին օգնել դիմակայել արտաքին մարտահրավերներին:
Իսկապես, եթե ջայլամի կեցվածք չընդունենք եւ տեսնենք, թե ինչ է կատարվում մեր շուրջը, ապա կհասկանանք, որ ՌԴ իշխանությունները եւս կողք-կողքի են դնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բյուջեները, տեսնում են այն խայտառակ վիճակը, որ առկա է Հայաստանում եւ գիտակցում, որ անցանկալի զարգացումների դեպքում այլեւս չեն կարող աջակցել ինքն իրեն կործանող երկրին: Մեր ռազմավարական գործընկերները շարունակ մեզ մեսիջներ են հղում, կոչ անելով համապատասխան հետեւություններ անել: Ավելին, նրանք տեսնում են, որ փոփոխություններ կարող է իրականացնել այն ուժը, որը վայելում է ժողովրդի աջակցությունը: Այս դեպքում այդ քաղաքական ուժը ԲՀԿ-ն է:
Եւ պատահական չէ, որ օրերս ՌԴ ընտրված նախագահ, վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը ուղերձ հղեց «Հայ-ռուսական հասարակական կազմակերպությունների միության» կողմից նախաձեռնած ծաղկաձորյան միջազգային ֆորումի մասնակիցներին: Ավելորդ չէ նշել, որ ֆորումը տեղի ունեցավ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությամբ: Ռուսաստանյան հեղինակավոր ամսագրերի եւ թերթերի ուշադրությունը ԲՀԿ-ի հանդեպ բավական խոսուն փաստ է:
Ակնհայտ է ռուսաստանյան կողմի հսկայական հետաքրքրությունը առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հանդեպ, ակնհայտ է ռուսաստանյան կողմի ընդգծված համակրանքը ԲՀԿ-ի հանդեպ, բայց եթե մենք այստեղ գործուն քայլեր չիրականացնենք նորմալ ընտրություններ անցկացնելու եւ արմատական վերափոխումներ սկսելու համար, ապա որեւէ համակրանք եւ աջակցություն մեզ չեն կարող օգնել:

Баланс внутреннего и внешнего содействия
В РПА не жалеют сил, чтобы показать, что пользуются внешним содействием, в частности, России. Насколько это содействие реально или насколько оно важно, является темой для другого обсуждения, но если это стало для РПА столь существенным вопросом, то давайте посмотрим, что к чему.
Несколько дней назад были опубликованы результаты проведенного в Армении авторитетной российской компанией «ИМА-консалтинг» соцопроса, согласно которому, в преддверие выборов бесспорным лидером с рейтингом в 41% является партия «Процветающая Армения». Согласно тому же соцопросу, рейтинг ППА примерно в два раза превосходит соответствующий показатель РПА.
То, что ППА имеет большой авторитет, знают все, и опубликованные российской компанией данные не являются ни новостью, ни неожиданностью. Здесь важнее то, что авторитетная российская компания, которая тесно сотрудничает с администрацией президента РФ, парламентом, правительством, опубликовала именно такие результаты. Все это позволяет нам  прийти к выводу, что власти РФ направляют более чем четкий мессидж армянской общественности и, конечно, правящей элите. Они дают понять, что в качестве партнера видят Гагика Царукяна и возглавляемую им партию.
Кроме того, российские власти намекают, что, если Армения не пойдет по пути преобразований и останется в нынешнем заболоченном состоянии, то, даже в случае самого большого желания, Россия не может помочь нашей стране противостоять внешним вызовам.
Действительно, если не примем позу страуса и увидим, что происходит вокруг нас, то поймем, что власти РФ также сопоставляют бюджеты Армении и Азербайджана, видя  то позорное состояние, которое существует в Армении, и осознавая, что, в случае нежелательных развитий, уже не смогут помочь ведущей себя в пропасть стране. Наши стратегические партнеры постоянно направляют нам мессиджи, призывая сделать соответствующие выводы. Более того, они видят что перемены может осуществить та сила, которая пользуется поддержкой народа. В данном случае такой политической силой является ППА.
И неслучайно, что избранный президент России, премьер-министр Владимир Путин на днях направил послание участникам инициированного «Союзом армяно-российских общественных организаций» цахкадзорского международного форума. Нелишне добавить, что форум состоялся при содействии председателя ППА Гагика Царукяна. Внимание авторитетных российских журналов и газет к ППА является достаточно красноречивым фактом.
Очевиден огромный интерес российской стороны к предстоящим парламентским выборам, очевидна подчеркнутая симпатия российской стороны к ППА, но если мы здесь не предпримем действенных шагов для проведения нормальных выборов и для начала коренных преобразований, то никакая симпатия и содействие не сможет нам помочь.