Այսօր ԿԳ նախարարի հրամանով պաշտոնից ազատված ՀՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանն ասել է, որ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն օրենքով սահմանված կարգով իրավունք չուներ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել։ Այնուամենայնիվ, Արմեն Աշոտյանը դա արել է։ Սուրեն Զոլյանը ներկայացրել է նորանշանակ պաշտոնակատարի հրահանգները, որոնք ծիծաղելի է համարում, և որոնք, սակայն, լիովին համապատասխանում են հաստատված «սերժանտական համակարգին»։
Մասնավորապես ժամանակավոր պաշտոնակատարն արգելել է մինչև իր կողմից համապատասխան ցուցում տալը որևէ հաղորդագրություն, հայտարարություն և այլ փաստաթղթեր տեղադրել համալսարանի կայքում։ Երկրորդ հրամանով՝ պաշտոնակատարն արգելել է անվտանգության աշխատակիցներին դասերի ավարտից հետո որևէ անձի հաձնել լսարանների բանալիները։ Պաշտոնակատարն արգելել է նաև ուսանողներին դասերն ավարտելուց հետո մնալ համալսարանում, շաբաթ օրերին էլ ընդհանրապես արգելել է բոլոր ուսանողների մուտքը համալսարան՝ բացառությամբ մագիստրատուրայում սովորողների։ Այդպիսով, ժամանակավոր պաշտոնակատարը խոչընդոտում է ուսանողների՝ գրադարանից օգտվելու հնարավորությունը, ինչը, Զոլյանի խոսքերով, հակասում է համալսարանի կանոնադրությանը, որով ուսանողներն իրավունք ունեն օգտվելու համալսարանի տարածքից։
–Չեմ ասում այլ հակասությունների մասին, բայց ոճը, մարդու ոճը համապատասխանում է այն համակարգին, որը ստեղծվել է,–ասել է Սուրեն Զոլյանը։
Զոլյանը ԵՊԼՀ–ում հաստատված կարգերը կազարմային ռեժիմ է անվանել։
Կազարմային ռեժիմ Բրյուսովի անվան համալսարանում

Освобожденный с должности ректора Ереванского государственного лингвистического университета им. Брюсова Сурен Золян заявил во время пресс-конференции, что по закону министр образования и науки Армен Ашотян не имел права назначать временного исполняющего обязанности ректора. Тем не менее, Ашотян сделал это. Золян представил указы и.о. ректора Гаяне Гаспарян, которые он считает смешными, но полностью соответствующими установленной в университете «сержантской системе».
В частности, Гаспарян запретила размещать на сайте вуза какие-либо сообщения или заявления без ее ведома. Согласно другому указу, она распорядилась сотрудникам службы безопасности университета не передавать кому-либо после окончания занятий ключи от аудиторий. Кроме того, она запретила студентам оставаться в университете после окончания уроков, а по субботам, кроме учащихся магистратуры, – вообще посещать вуз. Таким образом, и.о. ректора препятствует студентам пользоваться библиотекой, что, по словам Золяна, противоречит уставу вуза, по которому студенты имеют право пользоваться территорией университета.
«Не говорю о других противоречиях, однако стиль поведения человека соответствует той системе, которая была создана», - отметил Золян.
Он также охарактеризовал установившиеся в ЕГЛУ порядки как «казарменный режим».
Казарменный режим в Брюсовском университете