Երևանի մամուլի ակումբը ներկայացրել է մշտադիտարկման եզրակացությունը
Այսօր Երևանի մամուլի ակումբի ղեկավար Բորիս Նավասարդյանը ներկայացրել է քարոզարշավի ընթացքում և քվեարկության օրը հեռարձակող ԶԼՄ–ների մշտադիտարկման արդյունքները։ Բորիս Նավասարդյանը նշել է, որ այս անգամ քաղաքական ուժերի լուսաբանումը եղել է հավասար, և լրատվամիջոցների աշխատանքի հետ կապված լուրջ բողոքներ կուսակցություններից չեն եղել։
Այնուամենայնիվ, Բորիս Նավասարդյանը նշել է երկու կարևոր խնդիր, որոնք ազդել են քաղաքական կյանքի առավել անաչառ լուսաբանման վրա։ Առաջին խնդիրը օրենսդրական բացերն են։ Բորիս Նավասարդյանն ասել է, որ օրենսդրությունը  լուսաբանման ընթացքը կարգավորում է միայն քարոզարշավի 4 շաբաթների շրջանում.
Հասարակությունը կարողանում է հստակ պատկերացնել, թե ինչպիսի ընտրություն պետք է կատարի, միայն նախընտրական քարոզչության շրջանում,–ասել է Բորիս Նավասարդյանը։
Թաքնված  քաղաքական գովազդի հնարավորությունը ևս օրենսդրական անկատարելության խնդիր է։ Այս դեպքում քաղաքական ուժերի կողմից պատրաստված՝ քարոզչության տարրեր պարունակող նյութերը ներկայացվում են որպես լրատվություն։
Մեր առաջարկը դեռ մշակված չէ, բայց մենք պնդելու ենք, որ եթե այդ կարգի նյութեր են գնում եթերով (անկախ նրանից՝ կա՞ր պայմանավորվածություն, թե՞ ոչ), դա դիտարկվի որպես քաղաքական գովազդ,–ընգծել է Բորիս Նավասարդյանը։

Ереванский пресс-клуб представил результаты мониторинга
Сегодня руководитель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян представил результаты мониторинга СМИ в ходе предвыборной кампании и в день голосования на парламентских выборах. По его словам, на этот раз освещение предвыборной кампании политических сил было равным и серьезных жалоб от партий относительно работ СМИ не было.
Тем не менее, Навасардян отметил несколько важных проблем, которые повлияли на более беспристрастное освещение политической жизни. Одна из них – это законодательные недостатки, так как законодательство регулирует процесс освещения только в течение 4 недель предвыборной агитации.
«То, какой выбор делать, общество четко может представлять только в период предвыборной агитации», отметил Навасардян.
Возможность скрытой политической рекламы также является проблемой, связанной с несовершенством законодательства. В данном случае подготовленные политическими силами различные материалы, содержащие агитационные элементы, представляются как новостная информация.
«Наше предложение пока не разработано, но мы будем настаивать на том, что, если в эфире показываются подобные материалы (независимо от того, была договоренность или нет), то это должно рассматриваться в качестве политической рекламы», - подчеркнул Навасардян.