Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն, ով գլխավորում է «Լիկուդ» կուսակցությունը, համաձայնության է եկել ընդդիմադիր «Քադիմա» կուսակցության հետ՝ ստեղծել ազգային միասնության կառավարություն։ Ձեռք բերված համաձայնությունը հնարավորություն է տալիս խուսափել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից։
Պայմանավորվածության համաձայն՝ «Քադիման» կաջակցի կառավարության քաղաքական ծրագրին, իսկ կուսակցության առաջնորդ Շաուլ Մոֆազը կստանա փոխվարչապետի պաշտոնը։ «Լիկուդն» իր հերթին կմիանա «Քադիմայի» նախաձեռնությանը կրոնական բուհերի ուսանողներին զինվորական ծառայությունից տարկետում տրամադրելու գործում։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման մասին երեկ հայտարարել էր Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն, կառավարությունն էլ հավանություն էր տվել վարչապետի որոշմանը։ Սակայն խորհրդարանի նիստից առաջ, որտեղ որոշումը պետք է վերջնականապես հաստատվեր, կուսակցությունները համաձայնության են եկել։
Հերթական խորհրդարանական ընտրություններն Իսրայելում տեղի կունենան 2013թ.։
Իսրայելը կխուսափի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаниягу, возглавляющий партию «Ликуд», достиг соглашения с оппозиционной партией «Кадима» о создании правительства национального единства. Достигнутые договоренности позволят избежать проведения досрочных парламентских выборов.
В соответствии с соглашением центристская «Кадима» поддержит политический курс правительства, а ее лидер Шауль Мофаз получит пост вице-премьера. Правая партия «Ликуд», в свою очередь, встанет на сторону «Кадимы» в вопросе о предоставлении отсрочки от воинской службы для студентов религиозных университетов.
Напомним, что о намерении провести в Израиле досрочные выборы в парламент Нетаниягу заявлял 7 мая. Премьер выразил мнение, что созыв нового парламента и, как следствие, правительства позволил бы сформировать более устойчивую политическую систему. Нетаниягу отмечал, что между партиями, входившими в правящую коалицию, появились значительные разногласия, которые вели к нестабильности.
Следующие плановые выборы в израильский парламент должны состояться в середине 2013 года.
Израиль избежит досрочных парламентских выборов