Այն, որ ՀՀԿ–ն «շռնդալից» հաղթանակ տարավ ընտրակեղծիքների նոր տեխնոլոգիայի շնորհիվ, չգիտեն միայն դպրոցահասակ երեխաները։ Նոր տեխնոլոգիա կոչվածն ընտրողների ուռճացված ցուցակներն էին, ինչը բազմակի քվեարկությունների հնարավորություն տվեց ցնդող դրոշմակնիքի օգնությամբ։ Այս ամենին եթե գումարում ենք ընտրակաշառքը և բանակի միահամուռ քվեարկությունը, ապա վերջնականապես պարզ է դառնում, թե որտեղից գոյացան ՀՀԿ–ի ավելի քան 600–հազարանոց «ֆանատների» ակումբի անդամները։
ՀՀԿ–ի մեծամասնական թեկնածուները նույնպես օգտվել են այդ ամենից։ Թիվ 4 ընտրատարածքում, օրինակ, ահագին եղվարդցի է գրանցված եղել, ովքեր առավոտ կանուխ գլխապատառ նետվել են ՀՀԿ–ական (նախկին ՕԵԿ–ական, թեև ՕԵԿ–ականի նախկինը չի լինում) խանութպան Արտակ Սարգսյանի օգտին քվեարկելու։ Ինչ վերաբերում է այդ ընտրատարածքի հանձնաժողովականներին, ապա շատ էին «ՍԱՍ»–ի աշխատակիցները, ինչը շատ խոսուն փաստ է։ Իրավական առումով այստեղ «զացեպկայի» պահը մի փոքր խնդրահարույց է, սակայն բոլորին էլ պարզ է, թե ինչն ինչոց է։
Թիվ 7–ում, որտեղ առաջադրվել էր Սամվել Ալեքսանյանը, դիմել էին ավանդական մեթոդներին՝ տարեցներին և խեղճուկրակներին խմբերով բերում էին ընտրատարածք և «օգնում» քվեարկել։ Տեղամասային կուտակումներ կային, ու վստահված անձինք չէին հասցնում քվեախցիկների մոտից հեռու պահել «օգնող» երիտասարդներին։ Արդյունքում ՀՀԿ գաղափարական առաջամարտիկ Սամվելը կրկին պատգամավոր դարձավ։
Իսկ ահա թիվ 10 ընտրատարածքում ՀՀԿ–ական մեկ այլ թեկնածու Գարեգին Նուշիկյանին օգնության են հասել անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկները։ Բանն այն է, որ այս ընտրատարածքում առաջադրված մեծամասնական թեկնածու Սարիբեկ Սուքիասյանի օգտին տրված ձայներն իր մրցակցին, ըստ ԿԸՀ տվյալների, զիջել են 437–ով։ Սուքիասյանը ստացել է 14 295, իսկ Նուշիկյանը՝ 14 732 ձայն։ Թվում է, թե թեժ մրցակցության արդյունքում հաղթել է ՀՀԿ–ի թեկնածուն ու «Ժառանգություն» կուսակցության համար «պապայի» կարգավիճակ ստացած Նուշիկյանը, սակայն ուշագրավն այն է, որ այս ընտրատարածքում անվավեր է ճանաչվել ռեկորդային թվով քվեաթերթիկ՝ 2 340 հատ։ Սա խիստ կասկածելի թիվ է։ Այդ անվավեր քվեաթերթիկներն էլ, ըստ ամենայնի, օգնել են Նուշիկյանին դառնալ մանդատավոր։ Ի դեպ, հարկ է նկատել, որ այլ ընտրատարածքներում մեծամասնականի անվավեր քվեաթերթիկների նման առատություն չի գրանցվել։
Այս մի քանի օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչպիսին է եղել ՀՀԿ–ի «հաղթանակը» մեծամասնական ընտրակարգով։
Այսպիսով, ՀՀԿ–ն ինչպես մեծամասնականով, այնպես էլ համամասնականով անվավեր հաղթանակ է տարել, ինչի առիթով չենք շնորհավորում նրանց։ Պատահական չէ, որ հանրապետականների մեծ մասի մոտ էլ առանձնապես էյֆորիա չկա. իրենք բոլորից էլ լավ գիտեն, որ ձայն չունեն, ու հիմա մտածում են, թե ինչպես մարսեն այս աննախադեպ «լավ ընտրությունների» արդյունքները։ Դա է պատճառը, որ կոալիցիա կազմելու մասին խոսակցություններ են նետվում հրապարակ, բայց դե պարզ է, որ ինքնուրույնություն ունեցող որևէ ուժ չի մտնի ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիայի մեջ։ Խոսքս,  իհարկե, ՕԵԿ–ի ու «Ժառանգության» մասին չէ. այն, ինչ արեց ՀՀԿ–ն սրանց հետ, պարզապես պարտավոր է «ամուսնանալ»։

Недействительная победа
То, что РПА одержала «громкую» победу благодаря новой технологии фальсификации выборов, не знают только дети школьного возраста. Так называемая «новая технология» заключалась в раздутых списках избирателей, что вместе с исчезающими печатями предоставило возможность для многократного голосования. Если прибавим ко всему этому избирательные взятки и единодушное голосование армии, то окончательно прояснится, откуда появились более 600 тысяч членов «фан-клуба» РПА.
Мажоритарные кандидаты РПА также воспользовались всем этим. Например, в избирательном округе №4 было прописано множество жителей Егварда, которые спозаранку сломя голову ринулись голосовать за члена РПА (бывшего члена «Оринац еркир», хотя члены «Оринац еркир» бывшими не бывают), владельца сети супермаркетов Артака Саркисяна. Что касается членов комиссии данного избирательного округа, то среди них было много сотрудников супермаркета «САС», что является весьма красноречивым фактом. В правовом плане «зацепиться» за это несколько сложно, но всем и так ясно, что к чему.
В избирательном округе №7, в котором выдвинулся Самвел Алексанян, прибегли к традиционным методам – пожилых и бедолаг группами приводили на избирательный участок и «помогали» голосовать. На участках наблюдались скопления людей, и доверенные лица не успевали сдерживать потоки молодых «помощников» к кабинкам для голосования. В результате, идейный передовик РПА Самвел снова стал депутатом.
В избирательном же округе №10 другому кандидату от РПА Гарегину Нушикяну  помогли признанные недействительными бюллетени. Дело в том, что за выдвинувшегося на данном участке другого кандидата Сарибека Сукиасяна было отдано, согласно ЦИК, на 437 голосов меньше, чем его сопернику. Сукиасян получил 14 295 голосов, а Нушикян14 732 голоса. Кажется, что в упорной борьбе победил кандидат от РПА и получивший для партии «Наследие» статус «папы» Нушикян, однако примечательно то, что на данном участке недействительным было признано беспрецедентное количество бюллетеней – 2340. Эти недействительные бюллетени, по всей видимости, и помогли Нушикяну стать мандатником. Кстати, стоит отметить, что в других избирательных округах подобного обилия недействительных бюллетеней зафиксировано не было.
Эти несколько примеров показывают, какой была «победа» РПА по мажоритарной системе.
Таким образом, РПА, как по мажоритарной, так и по пропорциональной системе, одержала недействительную победу, в связи с чем их и не поздравляем. Не случайно, что у большинства республиканцев также нет эйфории – они лучше всех знают, что не имеют голосов, и сейчас думают, как переварить результаты этих беспрецедентно «хороших выборов». В этом причина того, что на арену бросаются разговоры о создании коалиции, но понятно, что обладающая самостоятельностью сила не войдет с РПА в коалицию. Речь, конечно, не об «Оринац еркир» и «Наследии». После того, что с ними сделала РПА, она обязана на них «жениться».