Չոբան Գվիդոնը նույնպես դուրս է գալիս Հայ ազգային կոնգրեսից
ԱԺ ընտրություններից հետո շարունակվում է Հայ ազգային կոնգրեսից արտահոսքը։ ՀԱԿ–ի հնաբնակներից հանդիսացող սարի չոբան Գվիդոնը, հետևելով Արամ Զ. Սարգսյանի և Սերժ Սարգսյանի մյուս արմատական հաճախորդների քայլին, ևս հայտարարել է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ուժի շարքերը լքելու մասին։
«Հերիք ու բոլ եղավ» վերնագրված հայտարարության մեջ Գվիդոնը դաժան քննադատության է ենթարկել ԲՀԿ–ի բաժանած տրակտորներին՝ դետալ առ դետալ, կառդան առ կառդան, պագռիշկա առ պագռիշկա, սվեչա առ սվեչա։
Չոբանին հատկապես զայրացրել է այն, որ ՀԱԿ առաջնորդը, Սերժ Սարգսյանի հետ «գյոզալական» երկխոսությունը թողած, «Բարգավաճ Հայաստան» էր խաղացնում։
«Կներեք, բայց ես ու իմ ոչխարները չենք կարող համակերպվել այն մտքի հետ, որ ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբ ստեղծվեց ոչ թե ՀՀԿ–ի, այլ ԲՀԿ–ի հետ, իսկ ընտրարշավի ժամանակ Տեր–Պետրոսյանը խոսում էր միայն ՀՀԿ–ի և ՕԵԿ–ի դեմ։
Բա եղա՞վ։ Ինչպե՞ս կարելի էր վտանգի տակ դնել ընտրությունների կանխատեսելի ելքը։
ՀՀԿ–ի հետ մենք 1995–ին նույն բլոկի մեջ ենք եղել, իսկ ՕԵԿ–ի Արթուր Բաղդասարյանը ՀՀՇ–ի պատերի տակ մեծացած տղա է։ Ասելս այն է, որ և՛ ՀՀԿ–ի, և՛ ՕԵԿ–ի հետ մենք ահագին ճանապարհ ենք անցել ու դեռ կարող ենք անցնել, իսկ ահա ԲՀԿ–ն լրիվ «չուժակ» է, ու հեչ կարիք չկար ԲՀԿ–ին թողած ընկնել ՀՀԿ–ու և ՕԵԿ–ի ջանը»,– մասնավորապես ասված է չոբանին «դայաղ» արած հայտարարության մեջ, հայտարարություն, որը չոբանի ճեպազրույցից երկու օր առաջ շատ օպերատիվ կերպով տարածվել էր համապատասխան լրատվամիջոցներով։
«Իրական ընդդիմությունը Մաշտոցի պուրակում Սերժի համար մասովկա պետք է ապահովի, և մենք գնում ենք միանալու փողոցի ժողովրդին»,– սարսափազդու տոնով իր խոսքը եզրափակել է Գվիդոնն ու շտապել սարերում մնացած ոչխարների մոտ, որպեսզի վերջին մեկ ամսվա ընթացքում թափ առած քամին սրանց չտանի (ի դեպ, չոբանի ճեպազրույցի ողջ ընթացքում հնչել է «Սարերի քամի» դասական գործը)։
«Իրական ընդդիմությունը պետք ա պայքարի մյուսների դեմ, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի, ով մեզ և՛ պահում ա, և՛ շահում, և՛ երկխոսացնում»,– հայտարարության տեքստից մի փոքր շեղվելով ճեպազրույցի վերջում անկեղծացել էր Գվիդոնը, ինչից հետո ներկաներից ոմանք գլխի են ընկել, թե ով է ՀԱԿ–ը լքողների ինֆորմացիոն հովանավորը։
Խոսակցություններ կան, որ թոկից բաց թողած հորթի պես ՀԱԿ–ից դուրս են գալու և չափավոր անազնիվ «քյարփինջներին» են միանալու նաև «եվրո»–Հովիկը, սերժենց Պետրոսը և Բռնակոթ գյուղի քաղաքական ակտիվի ու համատեղությամբ տարածաշրջանային կառույցի ղեկավար ձյաձ Զաքարը, ով նույնպես գժված է ԲՀԿ–ի մոմենտով և շուտով նույնպես կկարդա այն տեքստը, որն արդեն անոնս է արվում ամբողջ համացանցով։

Пастух Гвидон тоже выходит из АНК
После парламентских выборов продолжается отток людей из Армянского национального конгресса. Являющийся одним из старожилов АНК горный пастух Гвидон, последовав примеру Арама З. Саркисяна и других радикальных клиентов Сержа Саргсяна, также заявил о выходе из рядов возглавляемой Левоном Тер-Петросяном силы.
В заявлении, озаглавленном «Хватит уже!», Гвидон подверг жестокой критике розданные «Процветающей Арменией» трактора – деталь за деталью, кардан за карданом, покрышку за покрышкой, свечу за свечой.
Пастуха особенно возмутило то, что лидер АНК, оставив «чудесный» диалог с Сержем Саргсяном, заигрывал с «Процветающей Арменией».
«Прошу прощения, но я и мои бараны не можем смириться с мыслью о том, что единый штаб по контролю за выборами был создан не с РПА, а с ППА, и во время предвыборной кампании Тер-Петросян выступал только против РПА и «Оринац еркир».
Как же так? Как можно было ставить под угрозу предсказуемый исход выборов?
В 1995г. мы с РПА были в одном блоке, а Артур Багдасарян вырос под стенами АОД. Имею в виду, что и с РПА, и с «Оринац еркир» мы прошли огромный путь и еще можем его продолжить, а вот ППА совершенно «чужой», и не было никакой необходимости  набрасываться на РПА и «Оринац еркир», оставив ППА, – в частности, говорится во «всученном» пастуху заявлении, которое за два дня до его брифинга очень оперативно было распространено по соответствующим средствам массовой информации.
«Реальная оппозиция в сквере Маштоца должна обеспечить для Сержа массовку, и мы идем присоединяться к вышедшим на улицу», - с ужасающим тоном завершил свою речь Гвидон и поспешил к оставшимся в горах баранам, чтобы набравший за последний месяц силу ветер не унес их (кстати, во время всего брифинга пастуха звучала классическое произведение «Ветер гор»).
«Реальная оппозиция должна бороться против остальных, а не против Сержа Саргсяна, который нас и содержит, и холит,  и диалогизирует», - немного отвлекшись от текста заявления, разоткровенничался в конце брифинга Гвидон, после чего некоторые из присутствующих догадались, кто является информационным спонсором покидающих АНК.
Ходят слухи, что подобно теленку, сорвавшемуся с бечевы, из АНК выйдут и присоединятся к умеренно честным «кирпичам» также «евро»-Овик, сержевский Петрос и руководитель политического актива села Брнакот и, по совместительству, региональной структуры дядь Закар, который также взбешен по части ППА и скоро также прочитает тот текст, который уже анонсируется по всему интернету.