Եթե մի պահ վերանանք այն իրողությունից, որ մայիսի 6–ին տեղի ունեցած ընտրություններն աչքի են ընկել պետականորեն կազմակերպված աննախադեպ ընտրակեղծիքներով և ԿԸՀ–ի հայտարարծ թվերն ամենևին չեն համապատասխանում հանրային տրամադրություններին, ապա լրիվ անհասկանալի է, թե ինչու է խորհրդարանական մեծամասնության տիրապետող ՀՀԿ–ն «յալվար» ընկել և ուզում է կոալցիա կազմել ԲՀԿ–ի հետ (ՕԵԿ–ի թեման, բոլորիս հայտնի պատճառներով, չենք քննարկում)։
Զուտ քաղաքագիտական կանոններից և ՀՀ Սահմանադրությունից ելնելով՝ նոնսենս է, երբ ԱԺ–ում հսկիչ փաթեթ ունեցող ուժը՝ ՀՀԿ–ն, խնդրում և աղաչում է ԲՀԿ–ին կոալիցիա կազմել իր հետ։ Սրա բացատրությունը շատ պարզ է։ ՀՀԿ–ն պաշտոնապես ստացել է ավելի քան 600 հազ ձայն, իսկ ԲՀԿ–ն՝ մոտ կես միլիոն։ Սակայն խնդիրն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը շատ լավ գիտի, որ իր օգտին գրված ձայները մեծամասամբ ձեռք են բերվել բազմակի քվեարկությունների, մարդկանց ահաբեկման, կեղծ գրանցումների և այլ խախտումների օգնությամբ։ Ասել է թե՝ ՀՀԿ–ի ձայները թղթի վրա գրված վիրտուալ ձայներ են, իսկ ԲՀԿ–ինը՝ իրական։ Ահա սա՛ է այն հիմնական պատճառը, որը ստիպում է նախագահական ընտրությունների պատրաստվող Սերժ Սարգսյանին կոալիցիա կազմել Գագիկ Ծառուկյանի թիմի հետ։
Նկատենք, որ կոալիցիոն առաջարկով ԲՀԿ–ին դիմելով՝ ՀՀԿ–ն, ըստ էության, ընդունում է, որ մայիսի 6–ի ընտրությունները կեղծվել են ու Սերժ Սարգսյանի թիմը պարտվել է ԲՀԿ–ին ու միգուցե նաև խորհրդարան անցած մյուս ուժերին։
Դատե՛ք ինքներդ. եթե ՀՀԿ–ն իրականում լիներ այն ուժը, որը հավաքել է 44 տոկոս համամասնական ձայն ու մեծամասնականով անցած պատգամավորների հետ միասին կարողացել է ԱԺ–ի կեսից ավելիին տիրանալ, ապա որևէ պարագայում չէր մտածի անգամ Արթուր Բաղդասարյանի հետ կոալիցիա կազմելու մասին, բայց քանի որ իրականում ՕԵԿ–ի չափ վարկանիշ ունի, ուստի՝ հանրային վստահություն ունեցող ուժին է ուզում կցվել, որպեսզի հետագայում, երբ ոտքը պնդացրած լինի, արդեն իրեն կցի և ոչնչացնի ԲՀԿ–ին։
Մեկ այլ բանի վրա նույնպես կուզենայի հրավիրել բոլորիս ուշադրությունը. եթե ԲՀԿ–ի մոտ կես միլիոնանոց իրական ձայներին գումարում ենք նաև մյուս կուսակցությունների ստացած քվեները և հաշվի առնում այն օբյեկտիվ հանգամանքը (նախորդ տարիների ընտրություններին մասնակցածների քանակը և վերջին տարիների արտագաղթը), որ ընտրություններին դե ֆակտո մասնակցել է ոչ ավել, քան 1 միլիոն մարդ, ապա պատկերն ամբողջական է դառնում և հստակ երևում է, որ քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների ավելի քան 75 %–ը դեմ է քվեարկել ՀՀԿ–ին և կողմ իշխանափոխությանը կամ քաղաքական մենաշնորհի վերացմանը։ Այս մասին ամենալավը, թերևս, գիտի Սերժ Սարգսյանը և կոալիցիա կազմելու առաջարկ անելով այս ընտրություններում փաստացի առաջին տեղը գրաված ԲՀԿ–ին՝ ձգտում է կա՛մ կտրուկ իջեցնել վերջինիս վարկանիշը, կա՛մ Ծառուկյանին միանալով ստանալ ԲՀԿ–ի ձայների մի մասը նախագահական ընտրություններում։
Ակնհայտ է, որ ներկա վիճակում, երբ Սերժ Սարգսյանը ԱԺ–ում մեծամասնություն ունի գլխաքանակով, բայց գրեթե զրոյական վարկանիշ հանրության մոտ, ԲՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելը ձեռնտու է միայն իրեն։
Իսկ ի՞նչ է շահում ԲՀԿ–ն կոալիցիա կազմելու դեպքում։ Հարցի պատասխանը գտնելու համար պետք է նախ հստակ արձանագրել, որ խնդրող կողմը Սերժ Սարգսյանն է։ Ճիշտ է, իշխանամետ լրատվամիջոցները, նախագահականի «պասով», նենգափոխված են ներկայացնում պատկերը՝ տարածելով, թե Ծառուկյանը նախարարական պորտֆելների «բազառ» է անում, բայց դա հերթական «մուտիլովկան» է և հիշեցնում է «ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակով է մասնակցելու ԱԺ ընտրություններին» էժանագին քարոզը, որը փուչիկի պես պայթեց։
Իշխանական քարոզչամեքենան նաև տարածում է, թե ՀՀԿ–ԲՀԿ բանակցությունների առարկան ապագա կոալիցիայում նախարարական տեղերի ու մարզպետների քանակին է վերաբերում, բայց մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով, նման բան չկա։ Ծառուկյանին ընդհանրապես չեն հետաքրքրում մեկ կամ երկու նախարարական ավել պորտֆելները կամ ԲՀԿ–ական մարզպետների քանակը ավելացնելու հարցերը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ–ի հետ ենթադրյալ կոալիցիա կազմելուն, ապա ԲՀԿ–ն դրա դիմաց պետք է ստանա և՛ ԱԺ նախագահի, և՛ վարչապետի պաշտոնները, ինչպես նաև ինքնուրույնաբար կառավարություն կազմելու և ժողովրդին ներկայացրած ծրագրային խոստումները կյանքի կոչելու կոալիցիոն համաձայնագրով ամրագրված հնարավորություն ունենա (հարկային բեռի թեթևացում փոքր ու միջին բիզնեսի համար, պետության տնտեսական դերի վերանայում, վերջին տարիների սխալ կուրսից հրաժարում և այլն)։ Այլ պայմաններով պարզապես անիմաստ է մտնել ձախողված իշխանության հետ պատասխանատվություն կիսելու և բացառապես Սերժ Սարգսյանի շահերից բխող ձևական կոալիցիա կազմելու բեռի տակ։ Եթե ԲՀԿ–ում մտածում են ցնցումների չգնալու և կոալիցիա կազմելու միջոցով տիգրանսարգսյանական տխրահռչակ տնտեսական քաղաքականությունը փոխելու մասին, ապա միայն այս պայմաններով պետք է քաղաքական պատասխանատվություն վերցնեն։ Ցանկացած այլ կոնֆիգուրացիայով կոալիցիոն հարաբերությունների հաստատումն աշխատելու է Հայաստանի և ԲՀԿ–ի դեմ։
Կա նաև այլ տարբերակ, և մենք դա Հայաստանի հանրության ու ԲՀԿ–ի համար ամենաճիշտն ենք համարում, այն է՝ պետք է ՀՀԿ–ին մենակ թողնել իր ՕԵԿ–ի հետ ու ոչ մի կոալիցիա էլ չկազմել, իսկ առաջիկա նախագահական ընտրություններին, այլ ուժերի հետ համախմբված, մասնակցել միասնական թեկնածուով։
Ինչպես ցույց տվեցին այս ընտրությունները՝ մեր ժողովուրդը, չնայած իշխանության կողմից ինտենսիվորեն տարածվող «ծախվածության» թեզին, բավական առողջ է քվեարկել՝ ճնշող մեծամասնությամբ մերժելով Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգի կառավարումը։ Այսինքն՝ հանրային ռեսուրսը պատրաստ է համապատասխան քայլերի։ Մնում է միայն ճիշտ կազմակերպվել, քաղաքական մտածողությամբ առաջնորդվել և հուպ տալ ձայնագողերին մինչև «վարդապետի խազը»։
Ինչո՞ւ է Սերժ Սարգսյանն ուզում կոալիցիա ձևավորել

Если абстрагируемся от той реальности, что парламентские выборы 6-го мая отличились организованными на государственном уровне избирательными фальсификациями, а объявленные ЦИК цифры отнюдь не соответствуют общественным настроениям, то становится полностью непонятным, почему обладающая парламентским большинством РПА вымаливает у ППА создать с ней коалицию (тему «Оринац еркир» не обсуждаем по понятным для всех нас причинам).
Исходя сугубо из политологических законов и Конституции РА, просьбы и мольба обладающей контрольным пакетом парламента РПА о том, чтобы ППА вошла с ней в коалицию, являются нонсенсом. Объяснение этому достаточно простое. РПА официально получила более 600 тыс. голосов, а ППА – около полумиллиона. Однако проблема в том, что Серж Саргсян прекрасно знает, что приписанные на его счет голоса были получены благодаря многократным голосованиям, запугиванию людей, фальшивым пропискам и другим нарушениям. То есть, они являются для РПА написанными на бумаге виртуальными голосами, у ППА же они реальны. Вот основная причина, которая заставляет готовящегося к президентским выборам Сержа Саргсяна создавать коалицию с командой Гагика Царукяна.
Заметим, что, обращаясь к ППА с коалиционной просьбой, РПА, по сути, признает, что парламентские выборы 6-го мая были сфальсифицированы, а команда СержаСаргсяна проиграла ППА и, может быть, также другим силам, прошедшим в парламент.
Судите сами: если бы РПА была той силой, которая набрала 44% пропорциональных голосов и вместе с прошедшими в парламент по мажоритарной системе депутатами смогла заполучить более половины НС, то она не задумывалась бы над созданием коалиции даже с Артуром Багдасаряном, но поскольку обладает равным с «Оринац еркир» рейтингом, то хочет присоединиться к обладающей общественным доверием силе, чтобы в будущем, когда укрепит свои позиции, присоединить к себе и уничтожить ППА.
Хотел бы привлечь ваше внимание и на другое обстоятельство. Учитывая количество участвовавших в предыдущих выборах избирателей и эмигрировавших из страны за последние годы граждан, можно понять, что в выборах де-факто приняло участие не более 1 млн. человек. Если же к реальному почти полумиллиону голосов ППА приплюсуем полученные другими партиями голоса, то картина приобретает целостный вид и становится ясно, что более 75% проголосовавших граждан высказалось против РПА и за смену власти или ликвидацию политической монополии. Лучше всех, наверное, об этом знает Серж Саргсян, и, делая предложение по формированию коалиции фактически занявшей на выборах первое место ППА, он стремится или резко снизить рейтинг последней, или, присоединившись к Царукяну, получить часть голосов ППА на президентских выборах.
Очевидно, что в нынешней ситуации, когда Серж Саргсян имеет в НС большинство мандатов, но, при этом, почти нулевой рейтинг в обществе, формирование коалиции с ППА выгодно только ему.
А что выигрывает ППАв случае вхождения в коалицию? Для нахождения ответа на вопрос нужно сначала четко констатировать, что просящей стороной является Серж Саргсян. Правда, провластные СМИ с подачи президентского дворца преподносят картину искаженной, распространяя слухи о том, что Царукян торгуется за министерские портфели, но это очередная «мутиловка», напоминающая дешевую пропаганду вроде «ППА будет участвовать в парламентских выборах единым списком с РПА», которая лопнула подобно мыльному пузырю.
Властный агитпроп также распространяет информацию о том, что предметом переговоров между РПА и ППА является количество министерских портфелей и губернаторов, но, согласно имеющимся у нас достоверным данным, ничего подобного нет. Царукяна вообще не интересуют вопросы увеличения числа министерских постов или ППА-евских губернаторов.
Что касается предполагаемого формирования коалиции с РПА, то в обмен на нее ППА должна получить и пост председателя НС, и пост премьер-министра, и закрепленную коалиционным соглашением возможность самостоятельно сформировать правительство для реализации данных народу программных обещаний (облегчение налогового бремени для малого и среднего бизнеса, пересмотр экономической роли государства, отказ от неправильного курса последних лет и т. д.). На других условиях просто бессмысленно брать на себя бремя по разделению ответственности с провалившейся властью и формированию формальной коалиции, исходящей исключительно из интересов Сержа Саргсяна.
Если в ППА думают о смене печально известной экономической политики Тиграна Саркисяна посредством отказа от потрясений и формирования коалиции, то должны взять на себя политическую ответственность только на таких условиях. Установление коалиционных отношений в любой другой конфигурации будет работать против Армении и ППА.
Есть и другой вариант, и мы считаем его самым правильным для общества Армении и ППА, а именно – нужно оставить РПА наедине с ее «Оринац еркир» и не формировать с ней коалицию, а на предстоящих президентских выборах, сплоченно с другими политическими силами, участвовать единым кандидатом.
Как показали прошедшие выборы, несмотря на интенсивно распространяемый властями тезис о «продажности», наш народ голосовал достаточно здраво, подавляющим большинством отвергнув правление пары Серж Саргсян-Тигран Саркисян. То есть, общественный ресурс готов пойти на соответствующие шаги. Остается лишь правильно организоваться, руководствоваться политическим мышлением и загнать укравшим голоса по полной программе.
Почему Серж Саргсян хочет сформировать коалицию?
Заметим, что, обращаясь к ППА с коалиционной просьбой, РПА, по сути, признает, что парламентские выборы 6-го мая были сфальсифицированы, а команда Сержа Саргсяна проиграла ППА и, может быть, также другим силам, прошедшим в парламент.
А что выигрывает ППА в случае вхождения в коалицию? Для нахождения ответа на вопрос нужно сначала четко констатировать, что просящей стороной является Серж Саргсян. Правда, провластные СМИ с подачи президентского дворца преподносят картину искаженной, распространяя слухи о том, что Царукян торгуется за министерские портфели, но это очередная «мутиловка», напоминающая дешевую пропаганду вроде «ППА будет участвовать в парламентских выборах единым списком с РПА», которая лопнула подобно мыльному пузырю.