Կոալիցիան մերժելու հինգ պատճառ
«Բարգավաճ Հայաստանի» համար ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա կազմելու խնդիրը  վերածվել է անկյունաքարի, ջրբաժանման, հաշվարկային կետի... ինչպես կուզեք՝ կոչեք: Մի բան, սակայն, պետք է լավ հասկանալ՝ դա ոչ միայն ԲՀԿ-ի ճակատագրական պահն է, այլև մնացած քաղաքական ուժերի ու, մեծ հաշվով, պետության:
Պարզ է, որ Գագիկ Ծառուկյանը փորձում է երկիրը ցնցումների տանելուց խուսափել և միևնույն ժամանակ ընտրություն կատարել միմյանց հակասող բաների միջև, բայց դեռ հարց է, թե որ ճանապարհը Հայաստանի համար ցնցումային կլինի՝ ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմե՞լը, թե՞ չկազմելը։
Մեր կարծիքով ՀՀԿ–ի հետ որևէ պարագայում չարժե կոալիցիա ձևավորել, քանզի այդ ուժը հանրային գրեթե զրոյական աջակցություն ունի և ԱԺ մեծամասնությանն է տիրացել առավելապես ընտրակեղծիքների միջոցով։ ՀՀԿ–ին պետք է թողնել վարկաբեկված ՕԵԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելու հույսին ու քաղաքական մեկուսացման ենթարկել։ Անգամ այդ մեծամասնությամբ Սերժ Սարգսյան–Արթուր Բաղդասարյան զույգը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանով հանդերձ, չի կարողանա կառավարել և տապալման կենթարկվի, եթե, իհարկե, նախագահականի ժամանակ հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովվի։
Մի կողմ թողնելով ԲՀԿ–ի շուրջ տարածվող բամբասանքները և կուլիսային խոսակցությունները՝ եկեք առանձնացնենք այն հինգ հիմնական պատճառները, որոնք պետք է Ծառուկյանին հետ պահեն կոալիցիա կազմելու քայլից.
1.ԲՀԿ-ն ստացել է մոտ կես միլիոն ձայն, որովհետև ժողովուրդը, ի դեմս Բարգավաճի տեսավ իրական այլընտրանք գործող իշխանությանը: Բոլոր այն ԲՀԿ-ականները, ովքեր մասնակցել են քարոզարշավին, կփաստեն, որ մարդկանց կողմից ամենահաճախ հնչած հարց-խնդրանքը  վերաբերում  էր  ՀՀԿ-ի հետ, այլևս, կոալիցիա չկազմելուն:
2.ԲՀԿ-ն վերջին տարիներին և քարոզարշավի ընթացքում անողոքաբար և իրավացիորեն քննադատում էր Տիգրան Սարգսյանի տնտեսական քաղաքականությունը: ԲՀԿ-ին հսկայական ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց տարանջատվել Տ. Սարգսյանի կառավարությունից: Կոալիցիա կազմելու դեպքում չի կարող լինել որևէ բացատրություն կամ մեղմացուցիչ հանգամանք, թե ինչու է ԲՀԿ-ն համաձայնվում դարձյալ մաս կազմել Տիգրան Սարգսյանի կառավարությանը: Սա, ինչ-որ տեղ, արդեն ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև անձնական արժանապատվության խնդիր է ԲՀԿ-ի ղեկավարության համար:
3.Ակնհայտ է, որ այս Կառավարությունը չի կարողանալու երկիրը դուրս  բերել իր իսկ գցած խոր ճգնաժամից: Հայաստանին առաջիկայում սպասում են լրջագույն խնդիրներ: Նույնիսկ եթե ՀՀԿ-ն «ստանար» 4 մլն ձայն, միևնույն է, այդ խնդիրները չէին  լուծվելու, քանզի իշխանությունը չունի ո՛չ կարողություն, ո՛չ ցանկություն տնտեսական կյանքը բարելավելու համար: Այս պայմաններում չկա որևէ բացատրություն, թե ինչու  պետք է ԲՀԿ-ն իր վրա վերցնի ապագա ծանր տապալումների պատասխանատվությունն այն դեպքում, երբ սահմանադրական և քաղաքագիտական բոլոր նորմերով այդ պատասխանատվությունն ընկնում է ՀՀԿ-ի վրա:
4.Կոալիցիա մտնելու դեպքում Գ. Ծառուկյանը էապես թուլացնում է իր անձնական, անհատական պաշտպանվածության աստիճանը՝ զուգահեռաբար ունենալով վարկանշային կորուստ։ Կամովին ստանալով ինքնուրույնության կորուստ` նա կոալիցիոն գործընկերների ակտիվ աջակցությամբ կարող է դառնալ Տիգրան Սարգսյանի անխուսափելի տապալումների  ամենահարմար քավության նոխազը:
5.Կոալիցիա մտնելու դեպքում ԲՀԿ-ն միանգամից կորցնում է քաղաքական և հասարակական լայն շրջանակների աջակցությունը, ինչպես նաև  միանգամից  վատնվում է 37 պատգամավորով խմբակցության աննկարագրելի ռեսուրսը:
Ահա սրանք են այն հիմնական կետերը, որոնք պետք է զերծ պահեն Ծառուկյանին քաղաքական սխալներից։ Թե ինչպիսի որոշում կկայացնեն ԲՀԿ–ում, շուտով պարզ կդառնա։ Այս պահին պարզ է միայն այն, որ Սերժ Սարգսյանին օդի ու ջրի պես պետք է իրական քվեներ ունեցող ԲՀԿ–ի հետ կոալիցիան, և դա է պատճառը, որը ՀՀԿ–ն, չնայած հայտարարված տոկոսներին, ձգտում է համագործակցել Ծառուկյանի հետ։

Пять причин отвергнуть коалицию
Для «Процветающей Армении» проблема формирования коалиции с РПА превратилась в краеугольный камень, водораздел, отправную точку – зовите как угодно. Но важно осознавать одно обстоятельство: это судьбоносный момент не только для ППА, но и для остальных политических сил, а, по большому счету, и для государства.
Ясно, что Гагик Царукян пытается уберечь страну от потрясений и одновременно выбрать между противоречивыми вещами, но еще вопрос, какой путь приведет к потрясениям в Армении: формирование с РПА коалиции или  отказ от нее.
На наш взгляд, формировать с РПА коалицию не нужно ни в коем случае, поскольку эта сила пользуется почти нулевой поддержкой общества и завладела парламентским большинством преимущественно посредством фальсификации выборов. РПА нужно оставить уповать лишь на коалицию с дискредитированной «Оринац еркир» и  обречь ее на политическую изоляцию. Даже с этим большинством пара Серж Саргсяна–Артур Багдасарян вместе с премьером Тиграном Саркисяном не смогут управлять и потерпят крах, если, конечно, во время президентских выборов будет обеспечена широкая общественная консолидация.
Оставив в стороне распространяемые вокруг ППА слухи и закулисные разговоры, давайте выделим те пять основных причин, которые должны удержать Царукяна от формирования коалиции:
1.ППА получила около полумиллиона голосов, поскольку народ в лице данной партии увидел реальную альтернативу действующей власти. Все те члены ППА, которые участвовали в предвыборной кампании, подтвердят, что наиболее часто звучавшие от людей вопросы и просьбы касались отказа от коалиции с РПА.
2. В последние годы и во время предвыборной кампании ППА беспощадно и справедливо критиковала экономическую политику премьер-министра. Благодаря колоссальным усилиям, ППА удалось дистанцироваться от правительства Тиграна Саркисяна. В случае формирования коалиции не может быть никакого смягчающего обстоятельства или объяснения тому, почему ППА соглашается снова войти в состав правительства Тиграна Саркисяна. Это, в какой-то мере, уже вопрос не политического, а личного достоинства руководства ППА.
3. Очевидно, что нынешнее правительство не сможет вывести страну из кризиса, в который сама же ее и втянула. Армению в ближайшем будущем ожидают серьезные проблемы. Даже если бы РПА «получила» 4 миллиона голосов, все равно эти проблемы не решились бы, так как у власти нет ни способности, ни желания улучшить экономическую жизнь страны. В этом случае не будет никаких объяснений тому, почему ППА должна взять на себя ответственность за будущие серьезные провалы, в то время как по всем конституционным и политологическим нормам эта ответственность падает на РПА.
4. В случае вхождения в коалицию Гагик Царукян существенно ослабляет степень своей личной, индивидуальной защищенности, параллельно теряя рейтинг. Добровольно утратив самостоятельность, он, с активной поддержки коалиционных партнеров, может стать самым подходящим «козлом отпущения» неизбежных провалов Тиграна Саркисяна.
5. В случае вхождения в коалицию, ППА сразу же потеряет поддержку широких политических и общественных кругов, а также  растратит беспрецедентный ресурс фракции из 37 депутатов.
Вот те основные пункты, которые должны удержать Царукяна от политических ошибок. Какое же решение примут в ППА, станет понятно совсем скоро. На данный момент пока ясно только то, что Сержу Саргсяну как воздух нужна коалиция с обладающей реальными голосами ППА. Именно это и является причиной того, что РПА, несмотря на объявленные проценты, стремится сотрудничать с Царукяном.