Նոր գումարման խորհրդարանի առաջին նիստը մայիսի 31–ին
ԿԸՀ-ն ՀՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը նշանակել է մայիսի 31-ին՝ ժամը 10:00-ին։ Մինչ այդ տեղի կունենա ԱԺ պատգամավորներին մանդատներ հանձնելու արարողությունը։
2012թ. մայիսի 6–ին կայացած ընտրությունների արդյունքում խորհրդարան են անցել 5 կուսակցություն և 1 դաշինք։
ԿԸՀ–ի արձանագրած տոկոսների համաձայն՝ ԱԺ–ում ՀՀԿ–ն կունենա 40 մանդատ, «Բարգավաճ Հայաստան»–ը՝ 28, «Ժառանգությունը»՝ 5, ՀՅԴ–ն՝ 5, «Հայ ազգային կոնգրեսը»՝ 7, ՕԵԿ–ը՝ 5:
Նոր գումարման խորհրդարանի առաջին նիստը, ավանդույթի համաձայն, կբացի ամենատարեց պատգամավորը՝ տվյալ դեպքում թիվ 14 ընտրատարածքից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված, 62-ամյա Վրեժ Մարկոսյանը։

Первое заседание НС 5-го созыва состоится 31-го мая
Первое заседание Национального собрания РА 5-го созыва состоится в 10:00 31-го мая. До этого пройдет церемония вручения депутатских мандатов.
По результатам парламентских выборов 6-го мая в НС прошли 5 партий и 1 партийный блок.
Согласно зафиксированным ЦИК Армении процентам, по пропорциональной системе РПА в парламенте будет иметь 40 мандатов, ППА – 28, «Наследие» - 5, АРФД – 5, АНК – 7, «Оринац еркир» - 5.
Согласно традиции, первое заседание парламента нового созыва откроет самый возрастной депутат. На этот раз им является избравшийся в мажоритарном округе №14 62-летний Вреж Маркосян.