Անգելա Մերկելն առաջարկել է Հունաստանին վերանայել Եվրագոտուն անդամակցությունը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Հունաստանի նախագահ Կառոլոս Պապուլիասի հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել է Հունաստանում հանրաքվե անցկացնել և վերանայել Հունաստանի անդամակցությունը Եվրագոտուն։ Հանրաքվեն առաջարկվել է անցկացնել նոր խորհրդարանական ընտրությունների հետ միաժամանակ՝ հունիսի 17–ին։ Այս մասին հայտնել է Հունաստանի կառավարության ներկայացուցիչ Դիմիտրիս Ցիոդրասը։
Այսօր առավոտյան Գերմանիայի կառավարության մամլո ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, որով հերքել է նման խոսակցության մասին լուրերը։ Միաժամանակ Հունաստանի նախագահի վարչախմբի ներկայացուցիչը պնդել է, որ խոսակցությունը տեղի է ունեցել։
Այս իրավիճակն արդեն իսկ բողոքի ալիք է բարձրացրել Հունաստանում։ Հունաստանի գրեթե բոլոր կուսակցությունները դատապարտել են Մերկելի առաջարկը՝ ասելով, որ հանրաքվեի հարցը պետք է որոշի միայն Հունաստանը և ոչ Եվրամիությունը։ Հունաստանի կոմունիստներն էլ կանցլերի առաջարկն «անամոթ շանտաժ» են անվանել։

Ангела Меркель предложила Греции провести референдум по членству в еврозоне
Канцлер Германии Ангела Меркель предложила в пятницу в телефонном разговоре с президентом Греции Каролосом Папульясом провести в стране референдум по членству в еврозоне одновременно с парламентскими выборами 17 июня. Об этом сообщил официальный представитель греческого правительства Димитрис Циодрас.
Сегодня утром  пресс-служба  правительства ФРГ опровергла данное сообщение. В свою очередь, представитель греческой президентской администрации настоял, что  такой разговор имел место.
Это серьезное недоразумение между Афинами и Берлином вызвало настоящую волну протеста в Греции. Практически все партии Греции осудили предложение Меркель, заявив что вопрос референдума должна решать сама Греция, а не ЕС. Греческие же коммунисты обвинили канцлера Германии в «наглом шантаже».