Հետընտրական քննարկումների թիվ մեկ թեման ՀՀԿ–ԲՀԿ կոալիցիա կազմել–չկազմելուն է վերաբերում (ՕԵԿ–ի հետ ամեն ինչ պարզ է)։ Բոլորն էլ գիտեն, որ ՀՀԿ–ի հետևում շրջիկ խմբերի և մի քանի անգամ քվեարկողների «հզոր» բանակն է, իսկ ԲՀԿ–ի հետևում մոտ կես միլիոն իրական ձայն։
Գաղտնիք չէ նաև այն, որ ՀՀԿ–ի ունեցած քաղաքական մենաշնորհի վերացման օգտին ընդհանուր առմամբ դեմ է քվեարկել «դե ֆակտո» ընտրություններին մասնակցած ՀՀ քաղաքացիների 75%–ից ավելին։ Այսինքն՝ ՀՀԿ–ն իրականում ՕԵԿ–ից մի փոքր ավել ձայներ ունի, այն էլ վարչական ռեսուրսի շնորհիվ։ Ասել է թե՝ ՀՀԿ–ի ավելի քան 660 հազ ձայները փուչիկ են, իսկ ԲՀԿ–ի 455 հազարը՝ իրական ձայներ և եթե ընտրացուցակային աճպարարություն ու մասսայական ընտրակեղծիք տեղի չունենար, ապա ԲՀԿ–ի և մյուս քաղաքական ուժերի հավաքած տոկոսները կլինեին մի կարգ բարձր՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Ահա այս իրողությունները հաշվի առնելով պետք է գնահատել և վերլուծել ընթացիկ քաղաքական զարգացումները։
Ակնհայտ է, որ կոալիցիա կազմելու հարցում շահագրգռված է Սերժ Սարգսյանը։ Նրա մոտիվացիան պարզ է. խնդիր է դրված նախագահական ընտրությունների ժամանակ վերարտադրվել և, բացի այդ, փոշիացնել ԲՀԿ–ի ձայներն ու վերջնականապես անապատացնել քաղաքական դաշտը և հավերժ իշխել։
Կոալիցիոն հարաբերություններ հաստատելու հարցում ԲՀԿ–ում, մեծ հաշվով, կա երկու տեսակետ։
ԲՀԿ–ում բուն դրած ապաքաղաքական կոմֆորմիստ–կարիերիստներն ուզում են, որ մինչև մայիսի 6–ը ՀՀ–ում հաստատված ստատուս–քվոն պահպանվի, ԲՀԿ–ն մեկ–երկու նախարարական պաշտոն ավելացնի և մեկ–երկու մարզպետի տեղ պոկի ու դառնա ՀՀԿ–ի կցորդը։ «Զարմանալի» զուգադիպությամբ՝ հենց սա էլ ԲՀԿ–ին առաջարկում է Սերժ Սարգսյանը։
Նկատենք, որ կոմֆորմիստներն իրենց տեսակետները բարձրաձայն չեն արտահայտում, այլ պատերի տակ սողացող որդերի պես են իրենց պահում և միայն կուլիսներում են զբաղված ՀՀԿ–ի լոբբինգով։ Տեսած կա՞ք մի ԲՀԿ–ականի, ով հրապարակավ կողմ արտահայտվի կոալիցիա կազմելուն և 2013–ին Սերժ Սարգսյանին սատարելուն։ Չկան այդպիսիք, եթե չհաշվենք, իհարկե, վաղուց բացահայտված «ականներին», որոնց ասածներին լուրջ չեն վերաբերվում անգամ պատվիրատուները։
Ավելորդ չէ նշելը, որ կոմֆորմիստ–կարիերիստները անամոթության աստիճանի քծնում են Գագիկ Ծառուկյանին, բայց ԲՀԿ–ն կլքեն առաջին իսկ վտանգի դեպքում։
ԲՀԿ–ի մյուս՝ քաղաքական թևը, որին պայմանականորեն կարելի է անվանել «կոշտ գծի» կողմնակիցներ, դեմ է ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիոն հարաբերություններ հաստատելուն և կողմ նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի հետ մրցելուն, այլ ոչ թե սատարելուն։ Այս տեսակետի կրողները, ի տարբերություն ԲՀԿ–ի ներսում ՀՀԿ–ի լոբբինգով զբաղվողների ու բացառապես սեփական տաքուկ տեղի ապահովման խնդրով մտահոգվողների, հրապարակավ արտահայտել են իրենց կարծիքը։
Ավելորդ չէ նշելը, որ «կոշտ գծի» կողմնակիցների մեջ կա մարդկանց մի խումբ (պայմանականորեն նրանց կարելի է անվանել «չափավոր կոշտ գծի» կողմնակիցներ), որը որպես փոխզիջում ՀՀԿ–ին առաջարկում է կոալիցիա կազմելու դիմաց ԲՀԿ–ին հանձնել ԱԺ նախագահի և վարչապետի պաշտոնները, կառավարության գործունեության հիմքում դնել հանրության լայն աջակցությունն ստացած ԲՀԿ–ի նախընտրական ծրագիրը, ինչպես նաև գնալ հանրային ավելի լայն կոնսոլիդացիայի, այլ ոչ թե վարկաբեկված ՕԵԿ–ի հետ եռամիասնություն կազմելու ճանապարհով։ Այս դեպքում, բնականաբար, վարչապետի պաշտոնին միանշանակ պետք է հրաժեշտ տա Տիգրան Սարգսյանը։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը, ըստ այս տարբերակի, պետք է կիսի իշխանությունը և ժամանակի ընթացքում սահուն կերպով, առանց ցնցումների հանձնի այն։
Դատելով տեղեկատվական հոսքերից (նկատի չունեմ իշխանամետ լրատվամիջոցների «մուտիլովկաները») և ՀՀԿ–ի գործադիր մարմնի տապալված նիստից՝ Գագիկ Ծառուկյանն առայժմ հակված է վերը նկարագրված «չափավոր կոշտ» տարբերակին։ ԲՀԿ առաջնորդը, ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, կոալիցիա կազմելու քննարկումների սեղանին դրել է ԲՀԿ–ի ծրագրով երկիրը կառավարելու և, հետևաբար, գործող վարչապետին «պասլատ» անելու պայմանները։ Գնդակն այժմ, ինչպես «ֆուտբոլասերներն» էին սիրում ասել, ՀՀԿ–ի դաշտում է։ Կոալիցիա կազմելու խնդրանք–աղաչանքը ՀՀԿ–ինն է, և «նախաձեռնողականություն» ցուցաբերողնե՛րը պետք է զիջեն, այլ ոչ թե հակառակ կողմը։
Ներքաղաքական զարգացումների հնարավոր սցենարները հետևյալն են.
1.Եթե ԲՀԿ–ն կոալիցիա կազմի ՀՀԿ–ի թելադրած պայմաններով, ապա շատ կարճ ժամանակ անց կդադարի ազդեցիկ ուժ լինելուց և դուրս կմղվի քաղաքական դաշտից՝ շատ կանխատեսելի հետևանքներով հանդերձ։
2.Եթե ՀՀԿ–ն կոալիցիա կազմի ԲՀԿ–ի թելադրած պայմաններով, և սահուն կերպով հանձնի իշխանությունը, ապա խոհեմություն դրսևորած կլինի և երկիրը զերծ կպահի ցնցումներից։
3.Եթե ՀՀԿ–ի և ԲՀԿ–ի միջև կոալիցիա ընդհանրապես չձևավորվի, ապա դա, մեր կարծիքով, կլինի ամենացանկալի տարբերակը և՛ Հայաստանի, և՛ ԲՀԿ–ի համար։ Այս դեպքում ՀՀԿ–ն իր ՕԵԿ–ի հետ կմեկուսացվի, իսկ նախագահական ընտրությունների ժամանակ հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովելու միջոցով, «ա լյա» Իջևանի քաղաքապետի վերջին ընտրություններ, հնարավոր կլինի գնալ իշխանափոխության։ ՀՀԿ–ին այդ դեպքում չի փրկի անգամ սարերի ֆոնին տրջիկ տվող «ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ բացահայտ սիլի–բիլի անելը կամ Արամ Զավենի Սարգսյան խաղացնելը։
Թե ինչպիսին կլինեն ԲՀԿ–ի ու ՀՀԿ–ի վերջնական որոշումները, պարզ կդառնա մինչև մայիսի 31–ը, երբ տեղի կունենա «նորընտիր» ԱԺ–ի հետաձգված առաջին նիստը։
Ի՞նչ է կատարվում ԲՀԿ–ում, և ի՞նչ է սպասվում

Темой номер один в поствыборных обсуждениях является возможность создания коалиции между РПА и ППА (с «Оринац еркир» всё понятно). Все знают, что за РПА стоит «мощная» армия, состоящая из мобильных групп и проголосовавших по нескольку раз людей, а за ППА – почти полмиллиона реальных голосов.
Не секрет также и то, что за ликвидацию политической монополии РПА в целом проголосовали 75%де-факто принявших участие в выборах граждан РА. То есть, у РПА в действительности чуть больше голосов, чем у «Оринац еркир», и то – за счет административного ресурса. 660 тысяч голосов РПА являются не более чем «мыльным пузырем», а 455 тысяч ППА – реальными голосами, и если бы не фокусничество с избирательными списками и массовые фальсификации, то набранные ППА и другими политическими силами проценты были бы на порядок больше, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Учитывая именно эти реалии, необходимо оценивать и анализировать текущие политические процессы.
Очевидно, что в вопросе формирования коалиции заинтересован Серж Саргсян. Его мотивация понятна: поставлена задача по воспроизводству на предстоящих президентских выборах и, кроме того, по распылению голосов ППА, а также окончательному опустошению политического поля и вечному правлению.
В вопросе установления коалиционных отношений в ППА, по большому счету, есть две точки зрения.
Свившие в ППА гнездо аполитичные конформисты-карьеристы хотят, чтобы установившийся до 6-го мая в РА статус-кво сохранился, а ППА получила на один-два министерских портфеля больше, взяла пару губернаторских кресел, став придатком РПА. С «удивительным» совпадением именно это и предлагает Серж Саргсян.
Заметим, что конформисты не высказывают своего мнения, а ведут себя подобно хамелеонам, занимаясь лоббингом РПА лишь за кулисами. Видели ли вы какого-нибудь члена ППА, который публично высказывается за создание коалиции и поддержку Сержа Саргсяна в 2013-ом году? Таковых нет, если не считать, конечно, давно раскрытых «мин», к которым не относятся серьезно даже сами заказчики.
Не лишне напомнить, что конформисты-карьеристы до неприличия заискивают перед Гагиком Царукяном, но покинут ППА при первой же опасности.
Политическое крылоППА, представителей которого условно можно назвать сторонниками «жесткой линии», выступает против установления с РПА коалиционных отношений и за соперничество с Сержем Саргсяном на президентских выборах, а не поддержку его кандидатуры. Носители этой точки зрения, в отличие от занимающихся внутри ППА лоббингом РПА и обеспокоенных только обеспечением для себя тёплого местечка, публично высказали свое мнение.
Не лишне отметить, что среди сторонников «жесткой линии» есть группа людей (условно их можно назвать сторонниками «умеренно жесткой линии»), которая в качестве компромисса предлагает РПА отдать «Процветающей Армении» в обмен на формирование коалиции должности председателя НС и премьер-министра, взяв за основу деятельности правительства предвыборную программу получившей широкую поддержку общества ППА и пойдя на более широкую общественную консолидацию, а не на формирование триединства с дискредитированной «Оринац еркир». В таком случае естественно, что Тигран Саркисян должен распрощаться с должностью премьер-министра. То есть, в соответствии с данным вариантом, Серж Саргсян должен разделить власть и со временем плавно, без потрясений, сдать ее.
Судя по информационным потокам (не имею в виду «мутиловки» провалстных СМИ) и проваленному заседанию исполнительного органа РПА, Гагик Царукян сейчас склоняется к вышеописанному «умеренно жесткому» варианту. Согласно имеющимся у нас данным, лидер ППА поставил на стол переговоров по формированию коалиции условие управления страной по программе ППА и, следовательно, отставку премьер-министра. Как говорили «любители футбола», мяч сейчас на поле РПА. Просьба-мольба о формировании коалиции исходит от РПА, и уступить должны проявившие «инициативность», а не противоположная сторона.
1.Если ППА сформирует коалицию на диктуемых РПА условиях,тоочень скоро она перестанет быть влиятельной силой и будет вытеснена с политического поля с весьма предсказуемыми последствиями.
2.Если РПА сформирует коалицию на диктуемых ППА условиях и плавно сдаст власть, то она проявит благоразумие и убережет страну от потрясений.
3.Если РПА и ППА не сформируют коалицию, то это, на наш взгляд, будет самым желанным вариантом и для Армении, и для ППА. В таком случае РПА вместе с ее «Оринац еркир» будут изолированы, а во время президентских выборов посредством обеспечения широкой общественной консолидации станет возможным пойти на смену власти по сценарию последних выборов мэра Иджевана. При подобном развитии событий РПА не спасет даже открытый «флирт» с приплясывающим на фоне гор лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном или разыгрывание карты Арама Завеновича Саркисяна.
Какими будут окончательные решения ППА и РПА, станет ясно до 31-го мая, когда состоится первое отсроченное заседание «новоизбранного» Национального собрания.
Что происходит в ППА и что ожидается?
Не секрет также и то, что за ликвидацию политической монополии РПА в целом проголосовали 75% де-факто принявших участие в выборах граждан РА. То есть, у РПА в действительности чуть больше голосов, чем у «Оринац еркир», и то – за счет административного ресурса. 660 тысяч голосов РПА являются не более чем «мыльным пузырем», а 455 тысяч ППА – реальными голосами, и если бы не фокусничество с избирательными списками и массовые фальсификации, то набранные ППА и другими политическими силами проценты были бы на порядок больше, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Политическое крыло ППА, представителей которого условно можно назвать сторонниками «жесткой линии», выступает против установления с РПА коалиционных отношений и за соперничество с Сержем Саргсяном на президентских выборах, а не поддержку его кандидатуры. Носители этой точки зрения, в отличие от занимающихся внутри ППА лоббингом РПА и обеспокоенных только обеспечением для себя тёплого местечка, публично высказали свое мнение.
Возможные сценарии внутриполитических развитий следующие:
1.Если ППА сформирует коалицию на диктуемых РПА условиях, то очень скоро она перестанет быть влиятельной силой и будет вытеснена с политического поля с весьма предсказуемыми последствиями.