Եկեք մի պահ կտրվենք հայկական իրականությունից և ներքաղաքական զարգացումներին գնահատական տանք՝ հիմք ընդունելով մայիսի 6–ին տեղի ունեցած «ընտրության» պաշտոնական արդյունքները։ Հավատացնում եմ, որ շատ «խոխմա» բան կստացվի։
Ինչպես հայտնի է, ԿԸՀ–ի կողմից ՀՀԿ–ի օգտին հայտարարվել է ընտրողների 44% քվե։ Եթե սրան գումարում ենք մեծամասնական ընտրակարգով ՀՀԿ–ականների վերցրած պատգամավորական աթոռների քանակը, ապա ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանի թիմն ունի խորհրդարանի կեսից ավելին և առանց որևէ մեկի հետ կոալիցիոն համաձայնության գալու՝ կարող է միայնակ կառավարություն կազմել։
Գաղտնիք չէ, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ երազում է ընտրությունների միջոցով ստանալ այնքան ձայն, որ կարողանա ինքնուրույն կյանքի կոչել իր ծրագրերը։ Կոալիցիաները ստեղծվում են այն ժամանակ, երբ առանձին վերցրած մեկ ուժ չի ունենում սահմանադրական մեծամասնություն, և ստիպված է լինում գործընկեր գտնել։
Հիմա մեզանում այնպիսի վիճակ է ստեղծվել, որ ՀՀԿ–ն «նորընտիր» ԱԺ–ում ունի անկոալիցիա կառավարելու համար օրենսդրորեն պահանջվող 66 պատգամավորից ավել թիմակիցներ, բայց արի ու տես, որ սիրտը կոալիցիա է ուզում։
ՀՀԿ–ի կոալիցիա կազմելու ցանկությունը երկու բացատրություն կարող է ունենալ.
1.կա՛մ ՀՀԿ–ն շատ լավ գիտի, որ իրականում ձայն չունի և 660 հազարի կարգի թիվ է ստացել ընտրացուցակային կեղծիքների, ընտրակաշառքի և բազմակի քվեարկությունների շնորհիվ, ուստի փորձում է լեգիտիմության սուր դեֆիցիտը լրացնել ԲՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելով,
2.կա՛մ էլ ՀՀԿ–ն ՕԵԿ–ացման ճանապարհով է գնում, երբ ԲՀԿ–ին առաջարկում է համատեղ կոալիցիա կազմել։ Կարծում եմ որևէ մեկը չի վիճի հետս, եթե պնդեմ, որ  հանրապետականներին ձայն տվողները (եթե հիմք ենք ընդունում ԿԸՀ–ի հրապարակած տոկոսները) լիազորել են նրանց միայնակ կառավարել։ Առավելևս ՀՀԿ–ին սրտանց ձայն տվողը հաստատ դեմ է եղել Գագիկ Ծառուկյանի ու նրա թիմակիցների այն հայտարարություններին, թե պետք է վերացնել վերջին տարիներին Հայաստանի անկման պատճառ դարձած քաղաքական մենաշնորհը։ Հիմա եթե ՀՀԿ–ն այդքանից հետո ուզում է ԲՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմել, նշանակում է «քցում» է իր ընտրողներին ճիշտ այնպես, ինչպես 2008ին վարվեց Արթուր Բաղդասարյանը՝ միանալով մի իշխանության, որը վարում էր ՕԵԿ առաջնորդի խոստումներին հակասող տնտեսական կուրս։ Պարզ է, որ 2008–ին Արթուրի օգտին քվեարկողները չէին սպասում, որ նա կգնա ու կմիանա Սերժ Սարգսյանին։
Արթուր Բաղդասարյանը հանուն ԱԽՔ պաշտոնի և իշխանական կերակրատաշտին մոտ գտնվելու դավաճանեց իր ընտրողներին և դաշնակցեց Սերժ Սարգսյանի հետ։ Վերջինս էլ այժմ հանուն նախագահի երկրորդ ժամկետի ուզում է դաշնակցել Գագիկ Ծառուկյանի հետ, այնինչ նման քայլի գնալու «դաբրո» չի ստացել իր ընտրողներից, եթե, իհարկե, ընդունենք, որ հարյուր հազարավոր մարդիկ, իրոք, գլխապատառ նետվել են ընտրատեղամասեր և քվեարկել վատ կառավարում իրականացրած Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգի օգտին։
Եվ այսպես, ՀՀԿ–ում հիմա պետք է հնարավորինս արագ կողմնորոշվեն շատ կարևոր մի հարցում։ Եթե նրանք այդքան շատ են ուզում կոալիցիա կազմել ԲՀԿ–ի հետ, ապա դրանով իսկ ակամայից խոստովանում են, որ ընտրազանգված չունեն և կեղծել են ընտրությունները՝ հետևաբար պետք է չեղյալ համարվեն մայիսի 6–ի ընտրության արդյունքները և նշանակվեն նոր ընտրություններ։
Իսկ եթե ՀՀԿ–ն արժանահավատ ու լեգիտիմ է համարում ԱԺ վերջին ընտրությունների արդյունքները, բայց հակառակ իր ընտրողների բուռն ցանկության ուզում է միանալ ԲՀԿ–ին՝ ուրեմն մենք գործ ունենք ՀՀԿ–ի ՕԵԿ–ացման գործընթացի հետ, քանզի նախընտրական փուլում ակնհայտ էր հանրապետականների ու նրանց կողմնակիցների ատելությունը Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած ուժի նկատմամբ։ Այժմ կոալիցիոն առաջարկ ներկայացնելով ԲՀԿ–ին՝ ՀՀԿ–ն, ըստ էության, գնում է Արթուր Բաղդասարյանի ճանապարհով՝ «քցելով» իր ընտրողներին։
Դատելով ամենից՝ ԲՀԿ–ն ուզում է փրկել ՀՀԿ–ին ՕԵԿ–ացումից, բայց հանրապետականները մարտական են տրամադրված ու չեն ուզում շեղվել բռնած գծից։ Ինչևէ։
Ի դեպ, որոշ ՀՀԿ–ականների այն խոսքերը, թե իրենք հանուն «պետական շահի» են ուզում կոալիցիա կազմել՝ պարզ դեմագոգիա է։ Արթուր Բաղդասարյանն ու Արտաշես Գեղամյանը, եթե հիշում եք, հաճախորդացան նույն այդ չարաբաստիկ «պետական շահից» ելնելով։
Հանուն «պետական շահերի» էր իր «ազգային–ազատագրական» բեղերը սափրել ու մեյդան դուրս եկել նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, բայց վերջում բավարարվեց իրեն նետած հինգ տոկոսով, և «պետական շահի» փոխանցիկ դրոշը հանձնեց «Հանրապետության» Արամ Սարգսյանին։
Հ.Գ.։ Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք. ՀՀԿ–ն իր շուրջն այնքան ՕԵԿ–ներ աճեցրեց, որ կամաց–կամաց ինքն է սկսում նմանվել իր հաճախորդներին։

РПА уподобляется «Оринац еркир»?
Давайте на мгновение отвлечемся от армянской действительности и дадим оценку внутриполитическим развитиям, приняв за основу официальные результаты состоявшихся 6-го мая «выборов». Уверяю, что получится довольно комичная ситуация.
Как известно, ЦИК объявила, что РПА получила 44% голосов. Если прибавим к этому количество взятых членами РПА депутатских мандатов по мажоритарной системе, то выйдет, что  команда Сержа Саргсяна имеет больше половины мест в парламенте и может сформировать коалицию в одиночку – без коалиционного соглашения с кем-либо.
Не секрет, что любая политическая сила мечтает получить посредством выборов такое количество голосов, чтобы суметь самостоятельно реализовать свои программы. Коалиции создаются тогда, когда одна отдельно взятая сила не имеет конституционного большинства и вынуждена искать партнера.
Сейчас у нас сложилась такая ситуация, что РПА в «новоизбранном» Национальном собрании имеет более 66 требуемых законодательством для бескоалиционного управления депутатских мандатов, но душа почему-то просит коалиции.
Желание РПА сформировать коалицию может иметь два объяснения:
1.Или РПА прекрасно знает, что в действительности не имеет голосов и получила цифру почти в 660 тысяч благодаря фальсификации списков избирателей, взяткам и многократному голосованию, поэтому пытается  восполнить острый дефицит легитимности формированием коалиции с ППА,
2.Или же РПА идет по пути «оринацеркиризации», когда предлагает ППА сформировать совместную коалицию. Думаю, что никто не станет со мной спорить, если  буду утверждать, что проголосовавшие за РПА (если взять за основу опубликованные ЦИК проценты) уполномочили их управлять в одиночку. Тем более, что те, которые искренне проголосовали за РПА, наверняка были против заявлений Гагика Царукяна и членов его команды о том, что нужно ликвидировать ставшую причиной спада Армении в последние годы политическую монополию. Если и после всего этого РПА хочет сформировать с ППА коалицию, значит, что она «кидает» своих избирателей точно также, как в 2008г. это сделал Артур Багдасарян, присоединившись к власти, которая проводила противоречащий обещаниям лидера «Оринац еркир» экономический курс. Понятно, что голосовавшие в 2008г. за Артура граждане не ожидали, что он присоединится к Сержу Саргсяну.
Артур Багдасарян во имя поста секретаря СНБ и возможности находиться у властной кормушки предал своих избирателей и вошел в союз с Сержем Саргсяном. Последний же во имя второго президентского срока хочет вступить в союз с Гагиком Царукяном, в то время как не получил на это «добро» своих избирателей, если, конечно, примем, что сотни тысяч людей действительно сломя голову ринулись на избирательные участки и проголосовали за плохо управлявшую пару Серж Саргсян-Тигран Саркисян.
Таким образом, РПА сейчас нужно как можно быстрее определиться в очень важном вопросе. Если они так сильно хотят сформировать с ППА коалицию, то тем самым невольно признают, что не имеют электората и сфальсифицировали выборы. Следовательно, результаты выборов 6-го мая должны быть признаны недействительными и проведено повторное голосование.
Если же РПА признаёт результаты последних выборов НС правдоподобными и легитимными, но вопреки большому желанию своих избирателей хочет присоединиться к ППА, то мы имеем дело с «оринацеркиризацией» РПА, так как ненависть в отношении возглавляемой Гагиком Царукяном силы в предвыборный период со стороны республиканцев и их сторонников была очевидна. Делая же сейчас коалиционное предложение «Процветающей Армении», РПА, по сути, идет путем Артура Багдасаряна, «кидая» своих избирателей.
Судя по всему, ППА хочет спасти РПА от «оринацеркиризации», но республиканцы настроены по-боевому и не хотят отклоняться от заданного курса.
Кстати, слова некоторых представителей РПА о том, что они хотят сформировать коалицию во имя «государственных интересов», попросту являются демагогией. Если помните, Артур Багдасарян и Арташес Гегамян также клиентизировались, исходя из злосчастных «государственных интересов».
Во имя тех же «государственных интересов» сбрил свои «национально-освободительные» усы и вышел на арену Раффи Ованнисян, но в конце удовлетворился брошенными ему пятью процентами, передав переходящее знамя «национальных интересов» лидеру партии «Республика» Араму Саркисяну.
P.S. Какая ирония судьбы: РПА взрастила вокруг себя столько «Оринац еркир», что постепенно сама начинает уподобляться своим клиентам.