Արամ Սարգսյանի հետագիծը
Արամ Սարգսյանի և նրա գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցության դուրս գալը Հայ ազգային կոնգրեսից, հաշվարկված թե ոչ, դարձավ այն թեմաներից մեկը, որը հետընտրական շրջանում պետք է շեղեր հասարակության ուշադրությունը  հիմնական՝ ընտրակեղծիքների թեմայից։ Բնական է նաև, որ քաղաքական գործչի կամ ուժի վարքագծի նման կտրուկ փոփոխությունը առաջացնում է փաստերի համադրման եղանակով դրա իրական պատճառները վերհանելու, վերլուծելու և հասկանալու անհրաժեշտություն։ Իսկ փաստերն այսպիսին են.
Վախ մենությունից
1.Արամ Սարգսյանը մայիսի 15-ին լրատվական կայքերից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե առաջիկա նախագահական ընտրություններում չի առաջադրվելու որպես նախագահի թեկնածու և ավելացրել, որ դա կանի միայն ֆորսմաժորային իրավիճակում կամ եթե զգա, որ միավորիչ ֆիգուր է դարձել։ Հաշվի առնելով Արամ Սարգսյանի անցած ուղին՝ վստահաբար կարելի է պնդել, որ նա նախագահի թեկնածու կդառնա, երբ իրեն հրահանգեն դա անել։ Այլ դեպքերում նա կվարվի ինչպես միշտ՝ կթաքնվի ինչ–որ մեկի ետևում։ Հիշենք, որ Արամ Սարգսյանը երբեք հանդես չի եկել որպես ինքնուրույն քաղաքական գործոն։
2. Մինչև 1999թ. նա ընդհանրապես քաղաքականությամբ չի զբաղվել։ Ըստ տարածված լուրերի՝ Ա. Սարգսյանը, իր ընտանիքի անդամները և հարազատները սեփականաշնորհման բուռն շրջանում ամբողջությամբ կամ մասնաբաժնով տիրել են Արարատի շրջանի բոլոր արժեքավոր և եկամտաբեր ձեռնարկություններին (պահածոների գործարան, ոսկու հարստացուցիչ ֆաբրիկա, ցեմենտի երկու գործարան, կրաքարի հանք, Ավշարի գինու գործարան, Արարատի նավթաբազա և այլն)։
3. Արամ Սարգսյանը քաղաքականության մեջ հայտնվել է 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից հետո և  ստանձնել վարչապետի պաշտոնը՝ ըստ էության առևտրի առարկա դարձնելով ողբերգությունը։ Նրան ցույց տվեցին վարչապետի աթոռը, ու նա անմիջապես դարձավ «կառուցողական»։
4. Վարչապետության ընդամենը 5 ամիսների ընթացքում թուլակամություն դրսեւորելով՝ կորցրել է վերահսկողությունը եղբոր ղեկավարած Հանրապետական կուսակցության նկատմամբ, օգտագործվել է Քոչարյանի կողմից, իսկ այնուհետև դուրս շպրտվել պաշտոնից։ Տեղին է ընդգծելը, որ Կառավարության գլխի դերում նա, փաստացի, պաշտպանում էր Ռոբերտ Քոչարյանին, և ոչ թե Քոչարյանն էր իր մոտ նախագահ աշխատում, ինչպես վերջերս էր պատանեկան կոմպլեքսավորվածությամբ խոսում Արամը «Ա1+»–ի եթերում, այլ ինքն էր ժամանակավոր բերվել Կառավարության շենք, որտեղ իր շրջապատն անվերջ օգտվում էր բուֆետի ծառայություններից։ Մի փոքր սնելուց հետո Քոչարյանը սրան ցույց տվեց իր իրական տեղը։
5. Պետական համակարգից հեռացվելուց և ընդդիմադիր ուժ հռչակվելուց հետո էլ, նա և իր գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցությունը ոչ մի ինքնուրույն նախաձեռնությամբ կամ գործողությամբ (քաղաքական շարժում, հանրահավաք, ցույցեր և այլն) հանդես չեն եկել, միշտ եղել են որևէ ուժի սատարողի կամ կցորդի դերում, բայց այդ ամենը փորձել է ներկայացնել իբրև թիմային խաղալու վկայություն.
- 1999թ. սատարել է Ռոբերտ Քոչարյանին։
- 2003թ. նախագահական ընտրություններում, հանելով իր թեկնածությունը, սատարել է Ստեփան Դեմիրճյանին։
- Նույն՝ 2003թ., խորհրդարանական ընտրություններում պատգամավոր է դարձել Ստեփան Դեմիրճյանի շնորհիվ՝ ընդգրկվելով նրա գլխավորած «Արդարություն» դաշինքի համամասնական ցուցակում։
- 2008թ. սատարել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։
Արամ Սարգսյանի միակ ինքնուրույն քայլը 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններին առանձին մասնակցությունն էր, որտեղ էլ բացահայտվել է նրա և «Հանրապետություն» կուսակցության իրական վարկանիշը՝ 22 000 ձայն կամ 1,6%։
6. Այս փաստերի լույսի ներքո՝ Արամ Սարգսյանի հայտարարությունը, թե առաջիկա նախագահական ընտրություններին չի մասնակցի, նշանակում է, որ նա հավատարիմ է իր քաղաքական վարքագծին և այս անգամ էլ սատարելու է մի այլ քաղաքական ուժի, ամենայն հավանականությամբ՝ մեկ այլ անսկզբունքային գործիչ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին՝ դրանով ևս մի անգամ հաստատելով հավերժ կցորդ լինելու իր կարգավիճակը։ Ամեն ինչ, ըստ ամենայնի, կախված կլինի այն բանից, թե ինչ կորոշի Սերժ Սարգսյանը։
«Արևմտամետը»
7. Վերջերս Արամ Սարգսյանը հայտարարել է նաև հետևյալը. «Ժողովրդավարության հասնելու համար մենք որպես մոդել տեսել ենք Արևմուտքը, մասնավորապես ԱՄՆ-ը և առաջադեմ Եվրոպան... Եթե հասարակությունը կուզենա ինձ արևմտամետ համարել, թող համարի, ես դրանից չեմ հրաժարվում»։ Բայց նկատենք, որ սրանք ընդամենը խոսքեր են՝ իշխանությունների հետ համագործակցությունը քողածածկելու միջոց և ՀԱԿ–ից դուրս գալու իբր «գաղափարական» հիմնավորում։
Արամ Սարգսյանն իր «արևմտամետ» լինելը, ամենայն հավանականությամբ, հասկանում է ԱՄՆ դեսպանատան համար «կոնտակտ» լինելով ու նարնջագույն  փողկապ կապելով։
Բերանբացը
8. Ասում են, թե մի քանի ամիս առաջ Արամ Սարգսյանը «Հանրապետություն» կուսակցության քաղաքական խորհրդի և Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի անդամներին տեղեկացրել է, որ իրեն հանդիպման են հրավիրել ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներ Քրիս Անդերսոնը և Լիլիթ Օհանյանը ու պաշտոնապես առաջարկել, որ ինքը Արարատ Զուրաբյանի, Խաչատուր Քոքոբելյանի և Ալիկ Արզումանյանի օրինակով դուրս գա Հայ ազգային կոնգրեսից ու միանա «Ժառանգութան» և «Ազատ դեմոկրատների» դաշինքին։ Նրա հաղորդմամբ՝ այդ ուժերին միանալու նույնպիսի մի առաջարկ էլ դեսպանատունն արել է ոչ անհայտ թերթի գլխավոր խմբագրին։ Այն թերթի, որն ամբողջությամբ գործում է իշխանության վերահսկողության տակ և միաժամանակ «Ժառանգության», Ազատ դեմոկրատների» և «Հանրապետություն» կուսակցության PRօրգանն է։
Բայց այս ամենը, մեր կարծիքով, Արամ Սարգսյանի կողմից Սերժ Սարգսյանին ծառայելը «աշխարհաքաղաքական» գործոններով բացատրելու անհաջող փորձ է։
Ընկերությունն ու «մարտի 1»–ը
9. Արամ Սարգսյանի վարքագծում նկատվում է նաև դեմագոգիայի մեծ չափաբաժին։ Բացատրելով Կոնգրեսի հետ իր, այսպես կոչված, «տարաձայնությունները» ԲՀԿ-ի հետ ընտրությունների օրինականության վերահսկման շուրջ համագործակցության կապակցությամբ, նա բազմիցս բացականչել է, թե ինչպե՜ս կարելի է համագործակցել մի մարդու՝ Գագիկ Ծառուկյանի հետ, ով մարտի 1-ի սպանդից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ շամպայն է խմել։ Ինչպիսի՜ ազնիվ ճիչ։ Բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս է Արամ Սարգսյանը նույն մարտի 1–ից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ շամպայն խմած տխրահռչակ Ռուբեն Հայրապետյանին հրապարակավ համարում իր ընկերը։ Ասում են, թե պատճառն այն է, որ Ռուբենը Արամ Սարգսյանին խոստացել է, որ շուտով իրեն են վերադարձնելու կոպեկներով սեփականաշնորհված Արարատի ցեմենտի գործարանը։
Ի դեպ, Ծառուկյանին այդպես  չհանդուրժող Արամ Սարգսյանն ինչպե՞ս է թույլ տալիս, որ իր կրտսեր եղբայրը ծաղկեփնջերով դիմավորի Արարատ ընտրարշավի եկած նույն Ծառուկյանին, ապա նաև Սերժ Սարգսյանին, բայց ամենևին չերևա, երբ այստեղ է գալիս Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ում գլխավորած համամասնական ցուցակում «Հանրապետության» ղեկավարը 3-րդ համարն է զբաղեցնում։
10. Հավաստի տեղեկությունների համաձայն` վերջին շրջանում Արամ Սարգսյանի և Ռուբեն Հայրապետյանի ընկերական կոչված հարաբերությունները չափազանց ջերմացել են, և նրանց հանդիպումները, երբեմն նաև ոչ անհայտ Անդրանիկ Քոչարյանի մասնակցությամբ, դարձել են գրեթե ամենօրյա։
Մեկ այլ տեղեկության համաձայն՝ ընտրարշավի օրերին Ռուբեն Հայրապետյանը անգամ հաջողացրել է Արամ Սարգսյանի հանդիպումը Սերժ Սարգսյանի հետ՝ նախագահական նստավայրում։ Այստեղ ավելացնենք նաև, որ մարտ-ապրիլ ամիսներին Արամ Սարգսյանի ընտանիքին մի քանի անգամ հյուրընկալվել են Տիգրան Սարգսյանը, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի շրջապատը ներկայացնող տարատեսակ պաշտոնատար անձինք։
Այսպիսով՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կլանաօլիգարխիկ թիմի ջանքերով Հայաստանում ստեղծվել է «պրոամերիկյան» մի խմբավորում, որը իշխանական լրատվամիջոցները  շտապել են արդեն հռչակել որպես «Արևմտամետ բևեռ»։ Եթե ԱՄՆ-ի հույսը Արամ Սարգսյանի նմաններն են, ապա վա՜յ Ամերիկային։ Իրականում, սակայն, ոչ մի Ամերիկա էլ չկա, և Արամ Սարգսյանն ընդամենը հայտնվել է «Սերժի բևեռում»։
Վերջին հրապարակային ելույթներում Արամ Սարգսյանը, ցույց տալու համար իր, իբր, անշահախնդրությունը, սիրում էր կրկնել հետևյալ միտքը. «Որպես Վազգեն Սարգսյանի եղբայր՝ ես խնդիր չունեի Հայաստանում ամենահարուստ մարդկանցից մեկը լինելու»։ Արամ Սարգսյանը չի հասկանում, որ դրանով նախ՝ անարգում է հանգուցյալ եղբորը ու նրա հիշատակը։ Ինչո՞ւ պիտի որևէ մեկի եղբայր լինելու հանգամանքը հիմք հանդիսանա ամենահարուստ մարդկանցից մեկը կամ որևէ այլ բան դառնալու համար։ Սա ենթագիտակցական խոստովանություն է այն բանի, թե իրականում Արամ Սարգսյանն ինչն է համարում իր կյանքի նպատակը։ Ահա այդ նպատակին էլ պատրաստ է ծառայեցնել ամեն ինչ՝ եղբոր հիշատակից մինչև քաղաքական կողմնորոշում։
Վերջում մեկ բարոյախոսություն. պետք է միշտ կասկածանքով վերաբերվել այն մարդկանց, ովքեր տեղի–անտեղի, գիշեր-ցերեկ Աստծու անունն են տալիս։ Արամ Սարգսյանի չափ Աստծու անունը արտասանել և արտասանում են միայն Արտաշես Գեղամյանն ու «Լեննագանի» Վարդանիկը, ինչպես նաև Արամի ընտանիքի բարեկամ Տիգրան Սարգսյանը։

Траектория Арама Саркисяна
Выход Арама Саркисяна и возглавляемой им партии «Республика»  из Армянского национального конгресса, спланировано или нет, стал одной из тех тем, которая должна была в поствыборный период отвлечь внимание общества от основной – темы избирательных фальсификаций. Естественно также, что столь резкое изменение поведения политического деятеля или силы приводит к необходимости рассмотреть, проанализировать и понять реальные причины этого при помощи сопоставления фактов. А факты таковы:
Страх одиночества
1.В данном одному из информационных сайтов 15-го мая интервью Арам Саркисян заявил, что на предстоящих президентских выборах он не выдвинет свою кандидатуру, добавив, что сделает это лишь в форс-мажорной ситуации или если почувствует, что стал объединяющей фигурой. Учитывая пройденный Арамом Саркисяном путь, можно с уверенностью утверждать, что он станет кандидатом в президенты, когда ему прикажут сделать это. В остальных случаях он поведет себя как всегда – спрячется за чьей-то спиной. Вспомним, что Арам Саркисян никогда не был самостоятельным политическим фактором.
2. До 1999г. он вообще не занимался политикой. Согласно распространенной информации, Арам Саркисян, члены его семьи и родственники в период бурной приватизации целиком или частично владели всеми ценными и прибыльными предприятиями Араратского района (консервный завод, фабрика по обогащению золота, два цементных завода, месторождение известняка, Авшарский винный завод, Араратская нефтебаза и др.).
3. Арам Саркисян оказался в политике после трагедии 27-го октября 1999г. и стал премьер-министром, по сути, превратив трагедию в предмет торга. Ему показали кресло премьера, и он сразу же стал «конструктивным».
4. Проявив в течение всего пяти месяцев премьерства слабоволие, он утратил контроль над возглавляемой некогда его братом Республиканской партией, был использован Кочаряном, а потом вышвырнут со своего поста. Уместно подчеркнуть, что в роли главы правительства он, фактически, поддерживал Роберта Кочаряна, и не Кочарян работал у него президентом, как недавно с юношеской закомплексованностью говорил Арам в эфире «А1+», а он сам был временно приведен в здание правительства, где его окружение бесконечно пользовалось услугами буфета. Немного покормив, Кочарян указал ему на его настоящее место.
5. После исключения из государственной системы и провозглашения себя оппозиционной силой, он и возглавляемая им партия «Республика» также не выступили ни с одной самостоятельной инициативой или действием (политическое движение, митинг, демонстрация и т.д.), всегда были в роли поддерживающих одну из сил или чьего-то придатка, но всё это пытались преподнести в качестве доказательства командной игры:
-в 1999г. поддерживал Роберта Кочаряна.
-во время президентских выборов 2003г., сняв свою кандидатуру, поддержал Степана Демирчяна.
-в том же 2003г. на парламентских выборах стал депутатом благодаря Степану Демирчяну, будучи включен в пропорциональный список возглавляемого им блока «Справедливость».
2008г. поддержал Левона Тер-Петросяна.
Единственным самостоятельным шагом Арама Саркисяна было отдельное участие на парламентских выборах 2007г., по итогам которых и был выявлен реальный рейтинг его самого и партии «Республика» – 22 000 голосов или 1,6%.
6. В свете этих фактов заявление Арама Саркисяна о том, что он не будет участвовать в предстоящих президентских выборах, означает, что он предан своей политической линии поведения и на этот раз тоже поддержит очередную политическую силу. Судя по всему, другого беспринципного деятеля – Раффи Ованнисяна, чем еще раз подтвердит свой статус вечного придатка. По всей вероятности, всё будет зависеть от того, что решит Серж Саргсян.
«Прозападник»
7. Недавно Арам Саркисян заявил также следующее: «В качестве модели для достижения демократии мы видели Запад, в частности США и прогрессивную Европу… Если общество пожелает считать меня прозападником, то пусть считает – я не отказываюсь от этого». Но заметим, что это всего лишь слова – способ сокрытия сотрудничества с властями и будто бы «идейное» обоснование выхода из АНК. Свое «прозападничество» Арам Саркисян, по всей вероятности, понимает в виде выполнения для посольства США роли «контакта»  и ношения оранжевого галстука.
Болтливый
8. Говорят, что несколько месяцев назад Арам Саркисян сообщил членам политсовета партии «Республика» и Центрального офиса Армянского национального конгресса, что его пригласили на встречу работники посольства США Крис Андерсон и Лилит Оганян, официально предложив по примеру Арарата Зурабяна, Хачатура Кокобеляна и Алика Арзуманяна выйти из АНК и присоединиться к альянсу «Наследия» и «Свободных демократов». По его словам, подобное предложение было сделано посольством и главному редактору некой газеты, которая полностью действует под контролем властей и одновременно занимается PR-ом в пользу партий «Наследие», «Свободные демократы» и «Республика».
Но все это, на наш взгляд, является неудачной попыткой Арама Саркисяна объяснить служение Сержу Саргсяну «геополитическими» факторами.
Дружба и «1 марта»
9. В манере Арама Саркисяна замечается также большая доля демагогии. Объясняя свои, так называемые,  «разногласия» с АНК сотрудничеством Конгресса с ППА по поводу контроля за законностью проведения выборов, он неоднократно восклицал о том, как можно сотрудничать с Гагиком Царукяном, который после бойни 1-го марта пил с Сержем Саргсяном шампанское. Какой откровенный вопль! Однако в таком случае возникает вопрос: как Арам Саркисян публично заявляет о том, что печально известный Рубен Айрапетян, также пивший с Сержем Саргсяном шампанское после 1-го марта, является его другом? Говорят, что причина в том, что Рубен пообещал Араму Саркисяну возвращение приватизированного за копейки Араратского цементного завода.
Кстати, как позволяет так нетерпящий Царукяна Арам Саркисян своему младшему брату с букетами встречать приехавшего в рамках предвыборной кампании в Арарат того же Царукяна, а затем – Сержа Саргсяна, но не придавать никакого внимая приезду Левона Тер-Петросяна, который возглавляет пропорциональный список, третьим номером в котором идет руководитель «Республики»?
10. Согласно достоверным источникам, в последнее время называемые дружескими отношения между Арамом Саркисяном и Рубеном Айрапетяном довольно потеплели, и их встречи, иногда при участии некого Андраника Кочаряна, практически стали ежедневными.
Согласно другой информации, в дни предвыборной кампании Рубен Айрапетян даже устроил встречу Арама Саркисяна с Сержем Саргсяном в президентской резиденции. Добавим также, что в марте-апреле у семьи Арама Саркисяна несколько раз гостили Тигран Саркисян и другие различные должностные лица из окружения Сержа Саргсяна.
Таким образом, усилиями кланово-олигархической команды во главе с Сержем Саргсяном в Армении создана «проамериканская» группировка, которую властные СМИ успели окрестить «Прозападным полюсом». Если надеждой США являются подобные Араму Саркисяну, то горе Америке... На самом же деле, нет никакой Америки, и Арам Саркисян просто оказался в «полюсе Сержа».
Пытаясь продемонстрировать свою, якобы, бескорыстность, Арам Саркисян в своих  последних публичных выступлениях любил повторять следующую мысль: «Как брат Вазгена Саркисяна, я не преследую цели стать одним из самых богатых людей в Армении». Арам Саркисян не понимает, что этим, прежде всего, проявляет неуважение к покойному брату и его памяти. Почему бытность братом кого-то должна быть основой для становления одним из самых богатых людей или кем-то другим. Это является подсознательным признанием того, что он считает целью своей жизни на самом деле. На службу именно этой цели он готов поставить всё – от памяти брата до политической ориентации.
В конце одна мораль: всегда нужно с подозрением относиться к тем людям, которые с утра до ночи к месту и не к месту упоминают имя Божье. Столько же, сколько и Арам Саркисян, имя Божье упоминали и упоминают только Арташес Гегамян и «Ленинакани» Варданик, а также друг семьи Арама Тигран Саркисян.