ՀՀԿ հայտարարությունը
Սույն թվականի մայիսի 6-ին տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, ստանալով հասարակության ճնշող մեծամասնության քվեն, ընդլայնեց իր դերակատարությունը երկրի հասարական-քաղաքական կյանքում: Այն մեզ հնարավորություն է տալիս, կենսագործելով ՀՀԿ ծրագրային դրույթները, ապահովել Հայաստանի կայուն և շարունակական զարգացումը` դառնալով հասարակության սպասելիքների ու ակնկալվող փոփոխությունների հիմնական երաշխավորը:
Մենք շնորհակալ ենք մեր ժողովրդին և քաղաքական ուժերին այն բանի համար, որ բոլորիս մասնակցությամբ հաջողվեց լավ ընտրություններ անցկացնել մեր երկրում:
Մենք շնորհակալ ենք մեր կուսակցությանը տրված գնահատականի և նորից վստահելու համար:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն ավարտում է քաղաքական խորհրդակցությունների շարքը` խորհրդարանական ընտրություններից հետո մեր երկրում ձևավորված դրական միջավայրն ամրապնդելու և զարգացմանը միտված համագործակցային մթնոլորտ ապահովելու ուղղությամբ:
Մայիսի 31-ին Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման առաջին նիստին ընդառաջ` ՀՀԿ-ն հայտարարում է.
1.         Ստանձնելով ԱԺ-ում քաղաքական մեծամասնությանը ՀՀ Սահմանադրությամբ վերապահված պատասխանատվությունների ողջ ծավալը, մենք, ինչպես և նախկինում, հանդես ենք գալիս որպես հանրային համերաշխության և բազմակողմանի համա•ործակցության համոզված կողմնակից:
2. Այդ համատեքստում, մենք պատրաստակամ ենք քննարկել ԱԺ-ում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ցանկացած ողջամիտ առաջարկ` ի նպաստ մեր պետության զարգացման և յուրաքանչյուրի համար ավելի լավ Հայաստան կառուցելուն:
3. Որպես պատասխանատու քաղաքական ուժ, մեր ավելի քան 20-ամյա •ործունեությունը ծառայեցրել ենք անկախ պետականության կայացմանն ու ամրապնդմանը, արել ենք հնարավորը մեր երկրի ու ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրների լուծման համար: ՀՀԿ-ն այսուհետ ևս, ստանձնելով հիմնական պատասխանատվություն` հաստատակամ է իր ծրագրերն իրականացնելու գործում:

По результатам прошедших 6 мая выборов в парламент Армении Республиканская партия Армении, получив подавляющее большинство голосов, расширила свою роль в общественно-политической жизни страны. Она дает нам возможность, претворяя в жизнь программные положения РПА, обеспечить стабильное и продолжительное развитие Армении, став основным гарантом удовлетворения ожиданий общества и его жажды изменений.
Мы благодарны нашему народу и политическим силам за то, что при участии всех нам удалось провести в стране хорошие выборы.
Мы благодарны за оценку, данную нашей партии, а также за вновь оказанное доверие.
Республиканская партия Армении завершает ряд политических консультаций, направленных на укрепление сформировавшейся после парламентских выборов положительной среды в стране и поддержку атмосферы сотрудничества, ориентированного на развитие.
В преддверии первого заседания парламента Армении пятого созыва 31 мая РПА заявляет:
1. Приняв весь объем ответственности, предусмотренный для политического большинства в парламенте Армении, мы, как и прежде, выступаем в роли убежденного сторонника солидарности и сотрудничества;
2. В этом контексте во имя развития нашего государства и построения лучшей Армении для каждого мы собираемся обсуждать в парламенте любые здравые предложения от всех политических сил;
3. В качестве ответственной политической силы мы посвятили нашу более чем 20-летнюю деятельность становлению и укреплению независимой государственности, сделали все возможное для решения проблем, с которыми столкнулись страна и народ. РПА и дальше, беря на себя основную ответственность, тверда в вопросе осуществления своих программ».