«Կռուտիտ» լինելու անհեթեթությունը
Բոլոր նրանք, ովքեր հարյուր տոկոսանոց համոզվածությամբ պնդում էին, թե ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիա է կազմելու, հիմա փորձում են «կռուտիտ» լինել և հայտնվում են է՛լ ավելի անհեթեթ վիճակում։
Չկայացած նոստրադամուսներից յուրաքանչյուրը սկսել է «կռուտիտի» իր ձևը գտնել և դերասանություն անել։
ՀՀԿ–ի ցուցակում հայտնված Բաբուխանյան Հայկն, օրինակ, հայտարարում է, թե ԲՀԿ–ն մի քանի ամսից կմտնի կոալիցիա՝ ակնարկելով, որ դա տեղի կունենա նախագահական ընտրություններից հետո։ Դե Հայկն «ի պաշտոնե» պետք է նման բաներ հայտարարի։ Բա հո հենց այնպես չեն նրան պատգամավոր դարձրել։ Սպասվում է, որ նմանատիպ բաներ կասեն նաև Բաբուխանյանի բախտակից–կոլեգաներ Խոսրով Հարությունյանը և Արտաշես Գեղամյանը։ Վերջինիս ցուցակային ընկեր Մարգարիտ Եսայանը, «աղվեսի քիթը խաղողին չհասավ ...» թեմայով, արդեն իր փայ արձագանքը ներկայացրել է ԲՀԿ–ի մասով. ասում են նախագահականում այնքան էլ գոհ չեն մնացել նախկին լրագրողից, քանզի օրիգինալ բան էին սպասում, բայց ստացվեց ինչպես միշտ։
Բոլորը շունչները պահած սպասում են, թե այս թեմայով ինչ են կանխագուշակելու ՀՀԿ ցուցակի ամենաառաջադեմ ֆիգուրները՝ գեներալ Մանվել Գրիգորյանը և երգիչ Շուշան Պետրոսյանը։ Ասում են, թե չի բացառվում, որ Շուշանը ԱԺ առաջին նիստի ժամանակ, «ժողգործիքների» ակտիվ աջակցությամբ, երգով դատափետի ԲՀԿ–ին (ափսոս, որ «Ժառանգությունը» Ստյոպիկին «զաբառտոմ» թողեց, թե չէ նա հավեսով կձայնակցեր «նորընտիր» խորհրդարանի խոսնակին, կներեք՝ սոխակին)։
Նկատենք, որ երբ սերժահաճո «կռուտիտներ» են լինում ՀՀԿ–ի ցուցակի մարդիկ, կարելի է նրանց հասկանալ, բայց երբ Բաբուխանյանի ասածները բառացի կրկնում են իրենց ընդդիմադիր ներկայացնողները, ապա ստիպված մտածում ես, որ գործ ունես կա՛մ քաղաքականապես անմեղսունակների, կա՛մ Գեղամյանի գործը շարունակողների հետ։
Դատե՛ք ինքներդ. երբ «ընդդիմադիրները», Գագիկ Ծառուկյանի որոշումից  ահագին «մանթո»,  հայտարարում են, թե իրենք չեն սխալվել ԲՀԿ–ի կոալիցիայի մեջ մտնելու հարցում, պարզապես այդ ուժը նախագահական ընտրություններից հետո դա կանի և այս ամենը խաղ է, ապա, կամա թե ակամա, երկրորդում են Բաբուխանյանին։
Դժվարանում եմ ասել, թե արդյոք գիտակցու՞մ են այդ «ընդդիմադիրները», որ ԲՀԿ–ին նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կոալիցիայում տեսնելու մասին հերթական անհեթեթ կանխատեսումն անելով՝ փաստացի տարածում են այն միտքը, որ գալիք նախագահական ընտրություններում ՀՀԿ ղեկավարը վերարտադրվելու է։ Ստացվում է, որ սրանք առավոտից–երեկո իբր պայքարում են իշխանության դեմ և հասարակությանը կոչ են անում միանալ իրենց պայքարին, բայց միևնույն ժամանակ համոզված են, որ Սերժ Սարգսյանը վերընտրվելու է և, հետևաբար, ըստ իրենց «տեսության», ԲՀԿ–ն նախագահականից հետո է մտնելու կոալիցիա։ Եթե իրենք համոզված են, որ ԲՀԿ–ն նախագահական ընտրություններից հետո է կոալիցիա կազմելու Սերժ Սարգսյանի հետ, ուրեմն համոզված են նաև, որ Սերժը կրկին դառնալու է նախագահ։ Մի քիչ անհարմար բան չի՞ ստացվում, հը՞ թառլան «վերլուծաբաններ»։ Կրկնեմ. նման «միտք» հայտնող «ընդդիմադիրները» կա՛մ քաղաքական առումով անմեղսունակներ են, կա՛մ սկսնակ «դհոլներ»։ Երրորդ տարբերակ չկա։ Ես հակված եմ նրան, որ տվյալ դեպքում գործ ունենք սովորական հաճախորդների հետ։
Պարզից էլ պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանի նպատակը ԲՀԿ–ին կոալիցիա մտցնելով վարկաբեկելն ու նախագահ վերընտրվելուց հետո լրիվ ոչնչացնելն էր, քանզի «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումը դա է ենթադրում։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը ոչ թե ուզում էր գործընկերային հարաբերություններ հաստատել ԲՀԿ–ի հետ, այլ ՕԵԿ–ացնել այդ ուժին, որից հետո «բազմաթիվ հեռուստադիտողների խնդրանքով» կուլակաթափության գործընթաց սկսելը տեխնիկայի հարց կդառնար։ Պաշտոնական տվյալներով մոտ կես միլիոն ձայն ստացած ԲՀԿ ղեկավարը շատ լավ հասկանում էր այդ ամենը, և դրա համար «ցտեսություն» ասաց մերօրյա նեոբոլշևիկներին։
Ս. Սարգսյանին ԲՀԿ–ն որպես կոալիցիոն գործընկեր պետք էր նաև նախագահական ընտրություններից առաջ լեգիտիմության որոշակի պաշար ձեռքբերելու համար, ինչը նույնպես չհաջողվեց, և ՀՀԿ ղեկավարը 2013–ին միայնակ պետք է դիմակայի հասարակության ճնշող մեծամասնության «ոչ»–ին։
Ահա թե ինչու էր Սերժ Սարգսյանն այդքան ձգտում կոալիցիա կազմել Ծառուկյանի թիմի հետ։
Հիմա, երբ Սարգսյանին չհաջողվեց ԲՀԿ–ին նախագահական ընտրություններից առաջ ներգրավել կոալիցիայի մեջ, ապա Բաղրամյան 26–ում երկրորդ անգամ հայտնվելուց հետո առավելևս ԲՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելն իմաստ չի ունենա սեփականության վերաբաշխման գաղափարներով ապրող իշխանական նեղ թիմի համար։ Պատմության մեջ հայտնի չէ դեպք, երբ միասնաբար հանդես գան տվյալ հասարակության բոլշևիկյան շերտն ու բուրժուազիան։ Դրանք անտոգոնիստներ են կամ մարքսիստական հայեցակարգով՝ դասակարգային թշնամիներ։ Իսկ այն, որ մինչև հիմա ՀՀԿ–ն և ԲՀԿ–ն կոալիցիա են կազմած եղել, դա ընդամենը հանգամանքների բերումով էր և կողմերն այդ ժամանակահատվածն օգտագործել են ուժերը դասավորելու և միմյանց համակարգային հարված հասցնելու համար։ Ենթադրում եմ, որ հանգուցալուծումը կլինի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Այնպես որ ԲՀԿ–ն այլևս որևէ պարագայում չի հայտնվի Սարգսյանի կոալիցիայում։ Ավելին, ԲՀԿ–ն դատապարտված է ջարդել ՀՀԿ–ի մենաշնորհը, քանզի դա և՛ իր, և՛ հանրային շահերից է բխում։
Սերժ Սարգսյանի հետ նույն կոալիցիայում ավելի շուտ կհայտվեն նրա հաճախորդները՝ «Ժառանգությունը», «Ազատ դեմոկրատները»  կամ «Հանարապետություն» կուսակցությունը, քան ինքնուրույն ուժ հանդիսացող «Բարգավաճ Հայաստանը», և սա չհասկանալը, մեղմ ասած, գեղամյանություն է։
Հ.Գ.։ Ուշագրավ է, որ ԲՀԿ–ի կոալիցիա չմտնելու պահով նյարդայնացած են ՀՀԿ–ում, «Ժառանգությունում» և «Հանրապետությունում» (ՕԵԿ–ի հոգեվիճակն իմաստ չունի քննարկել)։ Զարմանալի զուգադիպությամբ՝ նշյալ ուժերի, իշխանամետ լրատվամիջոցների և պալատական «վերլուծաբանների» տեսակետներն ու քննադատական շեշտադրումներն իրարից չեն տարբերվում։ Տեսնես ինչու՞ է այդպես։
Ավելորդ չէ նշել, որ ԲՀԿ–ի կոալիցիա չմտնելը դրական են գնահատել ՀՅԴ–ի և ՀԱԿ–ի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև քիչ թե շատ ինքնուրույնություն ունեցող գործիչներն ու վերլուծաբանները։

Нелепость попыток выкрутиться
Все те, кто со стопроцентной уверенностью утверждали, что ППА сформирует с РПА коалицию, сейчас пытаются выкрутиться, оказываясь в еще более глупом положении.
Каждый из несостоявшихся нострадамусов начал извертываться и прикидываться по-своему.
Например, оказавшийся в списке РПА Айк Бабуханян заявляет, что ППА войдет в коалицию через несколько месяцев, намекая на то, что это произойдет после президентских выборов. Просто Айку такие заявления надо делать по долгу службы. Ведь не просто же так его сделали депутатом. Ожидается, что подобные заявления сделают и «коллеги» Бабуханяна по судьбе – Хосров Арутюнян и Арташес Гегамян. Партнерша последнего по списку - Маргарит Есаян - уже представила свою реакцию относительно ППА на тему «лиса не дотянулась до винограда…». Говорят, что в президентском дворце остались не слишком довольны бывшей журналисткой, так как ожидали чего-то более оригинального, но получилось как всегда.
Все, затаив дыхание, ждут того, что предскажут на эту тему первые фигуры списка РПА – генерал Манвел Григорян и певица Шушан Петросян. Говорят, не исключено, что Шушан при активном содействии ансамбля «народных инструментов» может песней осудить на первом заседании НС «Процветающую Армению» (жаль, что «Наследие» оставило Степика за бортом, иначе он тоже подпел бы спикеру, извиняюсь, соловью «новоизбранного» парламента).
Заметим, что, когда сержеугодники  из списка РПА пытаются  выкрутиться, их еще можно понять, но когда сказанное Бабуханяном дословно повторяют преподносящие себя в качестве оппозиционеров деятели, то невольно думаешь, что имеешь дело или с политически невменяемыми, или с продолжателями дела Гегамяна.
Судите сами: когда впавшие от решения Гагика Царукяна в мандраж «оппозиционеры» заявляют, что не ошиблись по части вхождения «Процветающей Армении» в коалицию, так как ППА войдет в нее после президентских выборов и это игра, то они невольно вторят Бабуханяну.
Затрудняюсь сказать, осознают ли в действительности эти «оппозиционеры», что, делая очередные абсурдные прогнозы относительно вхождения ППА после президентских выборов в возглавляемую Сержем Саргсяном команду, они фактически распространяют ту идею, что на предстоящих выборах президента председатель РПА воспроизведется. Получается, что они с утра до ночи, якобы, борются с властью и призывают общество присоединиться к их борьбе, но, в то же время, уверенны, что Серж Саргсян воспроизведется и, следовательно, согласно им, ППА войдет после этого в коалицию. Повторю: высказывающие подобные «идеи» являются или политически невменяемыми, или начинающими «барабанами». Третьего не дано.
Более чем очевидно, что целью Сержа Саргсяна является дискредитация ППА посредством ее вовлечения в коалицию и полное уничтожение после переизбрания президентом, так как построение «экономики одного олигарха» предполагает именно это. То есть, Серж Саргсян хотел не установить партнерские отношения с ППА, а  превратить ее в «Оринац еркир», после чего инициирование «по просьбе многочисленных телезрителей» процесса раскулачивания  стало бы техническим вопросом. Получивший по официальным данным около полумиллиона голосов руководитель ППА понимал всё это, поэтому сказал  сегодняшним необольшевиками «До свидания!»
ППА была нужна Саргсяну в качестве коалиционного партнера и для получения перед президентскими выборами определенного запаса легитимности, что также не удалось, и руководитель РПА в 2013г. должен в одиночку выстоять перед «Нет» подавляющего большинства общества.
Вот почему Серж Саргсян так стремился сформировать коалицию с командой Царукяна.
Если сейчас, перед президентскими выборами, Саргсяну не удалось вовлечь «Процветающую Армению» в коалицию, то, когда он  окажется в президентском дворце во второй раз, коалиция с ППА тем более будет лишена смысла для живущей идеей о переделе собственности узкой команды власти. История не знает случая совместного выступления большевистского слоя и буржуазии данного общества. Они являются антагонистами или, согласно марксистской концепции, классовыми врагами.
Что касается того, что в прошлом РПА и ППА уже формировали коалицию, то это было всего лишь по воле обстоятельств, и стороны использовали этот период для распределения сил и нанесения друг другу системного удара. Полагаю, что развязка будет во время президентских выборов.
Так что, ППА уже ни в коем случае не окажется в коалиции Саргсяна. Более того, ППА обречена разрушить монополию РПА, поскольку это исходит из интересов как ее самой, так общества в целом.
В одной коалиции с Сержем Саргсяном скорее окажутся его клиенты («Наследие», «Свободные демократы» или «Республика»), чем являющаяся самостоятельной силой «Процветающая Армения». Непонимание этого, мягко говоря, является гегамянством.
P.S. Примечательно, что по части невхождения ППА в коалицию разнервничались в РПА«Наследии» и «Республике» (обсуждать состояние «Оринац еркир» не имеет смысла). По странному совпадению, позиции и акценты критики указанных сил, провластных СМИ и придворных «аналитиков» не отличаются друг от друга. Интересно, с чего бы это?
Нелишне отметить, что отказ ППА от вхождения в коалицию положительно оценили представители АРФД и АНК, а также более-менее самостоятельные деятели и аналитики.