Վարչապետն ու «կառուցողականությունը»
Գյումրի կատարած այցի ժամանակ պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Սերժ Սարգսյանի սիրելի և անփոխարինելի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ուրախությամբ նշել է, որ ԲՀԿ–ն ոչ թե ընդդիմություն է, այլ կառուցողական ուժ, ինչպես որ նշված էր Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարության մեջ։
Դժվար է ասել, թե ինչն է այդքան ուրախացրել «միջազգային կենտրոնների» մեծ սիրահար վարչապետին ԲՀԿ–ի կառուցողականության մեջ, բայց նրան առաջիկայում լավ օրեր չեն սպասվում, քանի որ «կառուցողական» բառը տարբեր կիրառական նշանակություն ունի և այն ամեն մեկը յուրօվի կարող է ընկալել. չէ՞ որ հայոց լեզուն ճկուն է և բարբարոս։
Ինչպես հայտնի է, «կառուցողական» բառի հիմքում «կառուցել» բայն է, որի հոմանիշներ են համարվում սարքելը և, որ ամենավտանգավորն է, շինելը։ Ասել է թե՝ ԲՀԿ–ն նոր ձևավորվելիք կառավարության գլխին կարող է «սարքել» կամ էլ մեր երկրի տնտեսության հերն անիծած վարչապետի նկատմամբ «շինիչ» գործողություններ իրականացնել՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Դատելով ամենից՝ ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու ՀԱԿ–ն առաջիկայում «հետամուտ» են լինելու Տիգրան Սարգսյանի ու նրա թիմի աշխատանքներին և «կառուցողական» մոտեցում են ցուցաբերելու։ Այնպես որ վարչապետը ԲՀԿ–ի «կառուցողականության» մոմենտով իզուր է շտապել ցույց տալ իր ուրախությունը, թեև ո՞վ գիտե, միգուցե սպասվող «կառուցողական» («շինիչ») գործողություննե՞րն են վարչապետին գցել երանության գիրկը, և նա ՀՀ հյուսիսային մայրաքաղաքից շտապել է իր գոհունակությունը հայտնել այդ թեմայով։ Միգուցե։ Չենք պնդում, բայց մտքներիցս չենք հանում այն, որ տիրացուն պեդոֆիլ խորհրդական ուներ, խորհրդական, ով հազար ու մի խորհուրդ տված կլինի «կոկա–կոլայի» պես ընդմիշտ Տիգրան Սարգսյանին։
Ի դեպ, ավելորդ չենք համարում նշել, որ ԲՀԿ–ն, ըստ մեր դիտարկումների, խիստ կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերելու գալիք նախագահական ընտրություններում և, բնականաբար, չի պաշտպանելու Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը։ Ավելին, հանդես է գալու Սերժ Սարգսյանի դեմ։ Որքան էլ իշխանամետ լրատվամիջոցները փորձեն հիմա էլ «մուտիլովկաներ» տարածել, թե ԲՀԿ–ի կոալիցիա չմտնելը պայմանավորված խաղ է, միևնույն է բոլորն էլ հասկանում են, որ ՕԵԿ–ի հույսին մնացած ՀՀԿ ղեկավարին ծանր օրեր են սպասվում։ Շրջիկ խմբերն այլևս օգուտ չեն կարող տալ։  Շրջիկ խմբերին կհակադրվեն իրական մարդիկ և խիստ «կառուցողական», այսինքն՝ «շինիչ» մոտեցում կցուցաբերեն։

Премьер и «конструктивность»
Отвечая на вопросы журналистов во время визита в Гюмри, любимый и незаменимый для Сержа Саргсяна премьер Тигран Саркисян отметил, что ППА является не оппозицией, а конструктивной силой, как и было отмечено в заявлении Гагика Царукяна
Трудно сказать, что так обрадовало большого любителя «международных центров» в конструктивности ППА, но в ближайшем будущем его ожидают трудные времена, так как слово «конструктивный» имеет различное прикладное значение, и каждый его может воспринять по-своему, ведь армянский язык является довольно гибким.
Как известно, в основе слова «конструктивный» лежит слово, синонимами которого считаются «строить» и, что наиболее опасно, «чинить». То есть, ППА может «устроить» на голову новому правительству или «учинить» кое-что в отношении развалившего экономику страны премьера, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Судя по всему, ППА, АРФД и АНК будут «последовательны» в отношении Тиграна Саркисяна и проводимой его командой работы, проявляя «конструктивный» подход. Так что, премьер напрасно поспешил выражать свою радость по части «конструктивности» ППА. Кто знает, может быть именно ожидаемые «конструктивные»  шаги (по «учинению») и привели премьера в блаженство, и он из северной столицы РА поспешил выразить свое удовлетворение на эту тему? Может быть. Не настаиваем, но и не выбрасываем из головы, что у дьячка был советник-педофил, который успел надавать тысячу и один совет остающемуся всегда, как «кока-кола», Тиграну Саркисяну.
Кстати, считаем нелишним отметить, что ППА, согласно нашим наблюдениям,  проявит жесткий конструктивный подход в ходе предстоящих президентских выборов и, естественно, не поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна.  Более того, она выступит против него. Как бы провластные СМИ не пытались и сейчас распространять «мутиловки» о том, что отказ ППА от формирования коалиции является договоренной игрой, всё равно все понимают, что оставшегося уповать на «Оринац еркир» руководителя РПА ожидают трудные времена. Мобильные группы уже не смогут принести какой-либо пользы. Им будут противопоставлены реальные люди, и отношение к ним будет жестко «конструктивным», то есть «учинительным».