Նոյեմբերի 22-ին լրանում է ԱՄՆ 38-րդ նախագահ ՎուդրոՎիլսոնի Իրավարար վճռի տարեդարձը, որով ամրագրվում է՝ Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ին վերադարձվելիք հայկական տարածքների չափը՝ 90 հազար քառ կմ-ից ավելի։ Այն պաշտոնապես հաստատել են Սևրի դաշնագիրը ստորագրած տասնյակից ավելի պետություններ: Սակայն, թուրք-բոլշևիկյան մերձեցման հետևանքով նոր սահմանի մասին իրավարար վճիռը մնաց թղթի վրա: Շատերի համոզմամբ՝ 1920թ. Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջև պետական սահմանը որոշող Վուդրո Վիլսոնի կայացրած իրավարար վճիռը այսօր էլ չի կորցրել իր վավերականությունը:
Այսօր Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռի տարեդարձն է
Նոյեմբերի 22-ին լրանում է ԱՄՆ 38-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռի տարեդարձը, որով ամրագրվում է՝ Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ին վերադարձվելիք հայկական տարածքների չափը՝ 90 հազար քառ կմ-ից ավելի։ Այն պաշտոնապես հաստատել են Սևրի դաշնագիրը ստորագրած տասնյակից ավելի պետություններ: Սակայն, թուրք-բոլշևիկյան մերձեցման հետևանքով նոր սահմանի մասին իրավարար վճիռը մնաց թղթի վրա: Շատերի համոզմամբ՝ 1920թ. Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջև պետական սահմանը որոշող Վուդրո Վիլսոնի կայացրած իրավարար վճիռը այսօր էլ չի կորցրել իր վավերականությունը:

22 ноября исполняется 90 лет со дня вынесения 38-ым президентом США Вудро Вильсоном Арбитражного решения о размере возвращаемых Турцией Армении армянских территорий - более 90 тыс. кв. км. Решение официально скреплено подписями представителей более десятка стран, подписавших Севрский договор. Однако, вследствие турецко-большевистского сближения, Арбитражное решение о новой границе осталось на бумаге. По мнению многих экспертов, Арбитражное решение Вудро Вильсона относительно государственной границы между Арменией и Турцией по сей день не утратило своей силы.
90-летие Арбитражного решения Вудро Вильсона