«Հայկական ընտրությունը» պարտարստվում է նոր խոսք ասել Հայաստանի քաղաքական դաշտում
Մայիսի 23-ին տեղի ունեցավ «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի ժողովը, որի ժամանակ ապագա կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամներն ընտրեցին 7 հոգուց բաղկացած համակարգող մարմին և ընդունեցին կանոնադրությունը։
Մայիսի 27-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նախաձեռնող խմբի անդամ Արմեն Աղայանն ասաց, որ արդեն հասել են մի սահմանգծի, որից այն կողմ հնարավոր չէ կուսակցության ստեղծումը հետաձգել, և իրենք Հայաստանի կուսակցաշինության բնագավառում պատրաստվում են նոր խոսք ասել։
-Մենք քաղաքական մի պատկեր ունենք, որը, թվում է, մեծապես պառակտված է: Սակայն եթե դիտարկենք ոչ թե խմբակային կամ անհատական շահերի պառակտվածությունը, այլ գաղափարախոսական հենքը, ապա կտեսնենք, որ հրապարակում առկա թե՛ իշխանությունը և թե՛ ընդդիմությունը Հայաստանի ազգային անվտանգության կարևորագույն և առանցքային բոլոր հիմնախնդիրների վերաբերյալ միևնույն աշխարհահայեցողությամբ թելադրված հայեցակարգային մոտեցումներն են դավանում։ Մենք ձգտելու ենք այս նախաձեռնությունը սեփական դարձնել Հայաստանի և Արցախի այն բոլոր քաղաքացիների համար, ովքեր կարևորագույն տեղ են հատկացնում պետականակենտրոն գաղափարախոսությանը, հայոց պետականության հետագա զարգացման, բարգավաճման մեջ են տեսնում իրենց ապագան,- ասաց նախաձեռնող խմբի անդամ Ալեքս Քանանյանը։
Ա. Աղայանի խոսքերով էլ՝ անկախ մայիսի 31-ի Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքներից՝ այլևս չի լինելու այնպիսի ընդդիմություն, ինչպիսին ունեինք Վազգեն Մանուկյանից սկսած մինչև մեր օրերը.
-Նկատի ունեմ ընդդիմություն, որը նախկին իշխանավորներից էր բաղկացած։ Ընդդիմություն, որը հստակ գաղափարական խնդիրներ չի դնում, որը չունի կազմակերպական կառուցվածքներ և որտեղ առաջնորդները ոչ թե ընտրվում են, այլ կուռքի նման հրամցվում ընտրողներին։ Այսօր մենք հասել ենք այդ ոճի ընդդիմության գագաթնակետին։ Մենք այլընտրանք ենք ներկայացնելու այն բազմահազար ընտրողներին, ովքեր, որպես չարիքի փոքրագույն, ընտրում են Տեր-Պետրոսյանին, Ստեփան Դեմիրճյանին, Արտաշես Գեղամյանին և նմաններին։
«7օր»-ի հարցին ի պատասխան՝ «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամներն ասացին, որ այսօր քաղաքական դաշտում չկա մի կուսակցություն, որը կհամապատասխանի իրենց պատկերացումներին, քաղաքական նպատակներին և գաղափարախոսական առանձնահատկություններին։ Եթե անգամ մոտեցումների նմանություն էլ կա, ապա դա միայն արտաքինից է այդպես երևում։
«Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամները վստահեցնում են, որ իրենց կուսակցությունը ոչ թե դառնալու է ինչ-որ մի օլիգարխի անձնական ՍՊԸ-ն, այլ ֆինանսավորվելու է անդամավճարների հաշվին, ունենալու է ոչ թե նշանակովի, այլ ընտրովի ղեկավար կազմ և, ընդհանրապես, աշխատելու է թափանցիկ՝ «ակվարիումի մեջ»։
Առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում էլ ներկայացնելու է իր այլընտրանքային կանոնադրությունը, ծրագրային նախագծերը։
Մինչև հիմնադիր համագումարը, հույս ունեն, որ շուրջ 500 անդամ կունենան։ Համակիրների թիվն էլ կհասնի մի քանի հարյուր հազարի։
«Հայկական ընտրություն» կուսակցությունը դեռ չի որոշել՝ մասնակցելո՞ւ է առաջիկա խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններին, բայց. «Հավակնում ենք ամբողջ քաղաքական վերնախավը ասպարեզից հեռացնել, լուսանցք մղել»։

«Армянский выбор» готовится сказать новое слово на политическом поле Армении
23-го мая состоялось собрание инициативной группы партии «Армянский выбор», на котором был  избран ее координирующий орган, состоящий из 7 человек, и принят устав.
Во время созванной 27-го мая пресс-конференции член инициативной группы партии Армен Агаян сказал, что они достигли той черты, после которой нельзя больше тянуть с созданием партии, и что они готовятся в области партстроительства Армении сказать новое слово:
-Политическая картина, как кажется, расколота. Однако это расколотость на уровне личных и групповых интересов. Что касается идеологических основ, то и оппозиция, и власть исповедуют те же подходы к основным проблемам национальной безопасности, продиктованные тем же мировоззрением. Мы хотим донести свою инициативу до всех тех граждан Армении и Арцаха, которые являются государственниками, - сказал член инициативной группы Алекс Кананян.
Армен Агаян считает, что после 31 мая у нас не будет той оппозиции, которая была со времен Вазгена Манукяна и до наших дней:
-Я имею ввиду оппозицию, составленную их тех, кто был во власти, кто не ставит четких идейных проблем, кто не имеет организационных структур и где лидеры не выбираются, а в виде кумиров предлагаются избирателям. Сегодня мы достигли пика в этом стиле. Мы же собираемся предложить альтернативу избирателям, которые, как наименьшее из зол, выбирают Левона Тер-Петросяна, Степана Демирчяна, Арташеса Гегамяна и подобных им.
На вопрос «7օր» о том, какая партия в Армении близка им, члены инициативной группы «Армянского выбора» ответили, что в Армении нет партии, которая отвечала бы их представлениям, политическим целям и идеологическим особенностям. Они заверяют, что их партия не станет ООО какого-нибудь олигарха, а будет финансироваться за счет членских взносов, иметь избираемое руководство и будет работать прозрачно, как «в аквариуме». До учредительного съезда они надеются иметь в своих рядах 500 членов, сторонников - несколько сот тысяч.
«Армянский выбор пока не решил, будет ли он участвовать в парламентских и президентских выборах, но претендует на то, «чтобы всю политическую элиту вывести вон, в окошко»,