Ասադը երկիրը պառակտելու համար մեղադրել է օտար ուժերին
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ երկիրն այժմ ապրում է ամենալուրջ ճգնաժամը գաղութատիրական հասարակարգի փլուզումից հետո: Դիմելով երկրի խորհրդարանին` նախագահը օտար ուժերին մեղադրել է երկիրը պառակտելու համար: Նա «ահաբեկիչներին», որոնց աջակցում են օտար ուժերը, մեղադրել է երկրում տարաձայնության և այլախոհության մթնոլորտ ստեղծելու համար: Այս մասին գրում է բրիտանական «Բի–Բի–Սի»–ն։
Սա Սիրիայի նախագահի առաջին հանրային ելույթն էր Հուլայի արյունահեղությունից հետո, որին զոհ գնաց ավելի քան 100 մարդ:
Սիրիայի նախագահը հերքել է, որ կառավարական ուժերը որևէ մասնակցություն են ունեցել Հուլայի իրադարձություններին: Նախագահն այդ դեպքերը նկարագրել է որպես «ահավոր հանցագործություն», որը նույնիսկ «հրեշները» չէին իրագործի:

Асад обвинил внешние силы в разжигании гражданской войны в Сирии
Выступая перед парламентом Сирии президент страны Башар Асад заявил, что страна переживает самый критический период в постколониальной истории и обвинил в разжигании гражданской войны внешние силы, сообщает «ВВС».
Ответственность за происходящее в Сирии он возложил на «террористические объединения», которым помогают внешние силы.
Отметим, что речь Асада в парламент была его первым публичным выступлением после кровопролития в городе Хула, жертвами которого стали более 100 человек. Он опроверг причастность правительственных войск к этим событиям, назвав их «величайшим преступлением», на которое не решились бы даже «чудовища».