Այս գիշեր Ադրբեջանը կրկին դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել. հայկական կողմից կա զոհ
Արցախի ՊԲ Լրատվության և քարոզչության բաժնից հայտնում են, որ հունիսի 5-ի լույս 6-ի գիշերը` ժամը 04.15-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային հատվածում (Հորադիզի ուղղությամբ) հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի կողմից ձեռնարկվել է ԼՂՀ ՊԲ-ի մարտական դիրքերից մեկը ներթափանցելու հերթական փորձ: Ղարաբաղյան ուժերի առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշելով դարանակալ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունը, դիմել են պաշտպանական մարտի և վերջինիս հետ շպրտել իր ելման դիրքեր: Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդին հասցվել է նշանակալի կորուստներ: Պաշտպանական մարտերի ընթացքում կորուստներ է ունեցել նաև հայկական կողմը: Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի վնասազերծման գործողության ժամանակ զոհվել է կրտսեր սերժանտ Վարդան Ռոբերտի Օհանյանը, վիրավորվել են շարքային զինծառայողներ Արայիկ Գեղամի Մավրեյանը և Վոլոդյա Յուրայի Ծատրյանը:
Հարկ է նշել, որ միայն հունիս ամսվա ընթացքում սա ադրբեջանական բանակի կողմից հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանահատվածներում իրականացված 4-րդ հետախուզադիվերսիոն գործողության փորձն է, որը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն հակված չէ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին հաղորդել կառուցողական բնույթ և նպաստել միջազգային կառույցների կողմից գործադրվող ջանքերի արդյունավետության բարձրացմանը, այլև ամեն ինչ անում է` տարածաշրջանում հաստատված ստատուս-քվոն փոխելու համար: Ադրբեջանի ղեկավարությունը և մասնավորապես նրա զինված ուժերի հրամանատարությունը, կարծես, այդպես էլ չեն գիտակցում, որ իրենց ընտրած նախահարձակ մարտավարությունը ոչ միայն արդյունավետ չէ, այլև շարունակելու դեպքում կարող է բերել Ադրբեջանի համար անկանխատեսելի հետևանքներ:

В результате очередной диверсии Азербайджана погиб армянский солдат
Пресс-служба Армии обороны Арцаха сообщает, что около 04:15 часов в ночь на утро 6 июня на южном направлении линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана (Горадиз) азербайджанская разведывательно-диверсионная группа предприняла попытку проникнуть на одну из позиций Армии обороны Арцаха. Карабахские ВС прибегли к ответным мерам и отбросили противника на исходные позиции.
В результате перестрелки противник понес значительные потери. Потери есть и у армянской стороны – погиб младший сержант Вардан Оганян, ранены рядовые Араик Мавреян и Володя Цатрян.
«Необходимо отметить, что только в июне это уже четвертая попытка проведения разведывательно-диверсионных действий со стороны Азербайджана на линии соприкосновения с Арменией и НКР. Это дает основания предполагать, что официальный Баку не только не склонен придать конструктивный характер процессу урегулирования конфликта и содействовать повышению эффективности усилий международных структур, но и делает все для изменения существующего статус-кво. Руководство Азербайджана и, в частности, командование ВС так и не осознали, что взятая ими на вооружение наступательная стратегия не только неэффективна, но и, в случае продолжения, может привести к непредсказуемым для Азербайджана последствиям», - говорится в заявлении Армии обороны Арцаха.