«Նոր» կառավարություն, հին դեմքեր և փոխված ծրագիր
Երեկ երեկոյան վերջապես հայ ժողովուրդը տեղեկացավ, թե առաջիկա ամիսներին հեռուստացույց դիտելիս ում անվան դիմաց է տիտրերում տեսնելու «նախարար» բառը։ Նոր կառավարությունն այնքան հին է, որ միայն մեծ երևակայություն է պետք ունենալ, որպեսզի հավատաս, թե բան է փոխվել։
Անկեղծ ասած՝ ուրիշ բան չէր էլ սպասվում։ Եթե Սերժ Սարգսյանը շարունակում է նախագահ աշխատել, իսկ Տիգրան Սարգսյանը՝ վարչապետ, ապա նախարարական կազմում ինչպիսի փոփոխություններ էլ լինեն՝ դրանք կոսմետիկ բնույթ են կրելու։
Ինչ վերաբերում է «նոր» կառավարության ներկայացվելիք ծրագրին, ապա այն վատ թամադայի արտաբերած բաժակաճառ է հիշեցնում։
Դատե՛ք ինքներդ։ Ինչով կենաց չեն հիշեցնում ծրագրում տեղ գտած այնպիսի ձևակերպումներ, ինչպիսիք են՝ «արժանապատիվ ծերության ապահովում հասարակության յուրաքանչյուր անդամի համար», «հասարակության միջին խավի ընդլայնում՝ որպես մարդկային կապիտալի զարգացման հուսալի հենք» և այլն։ Իսկ կառավարության ցանկությունը «մարդու և բնության ներդաշնակ զարգացման» մասին ընդհանրապես պոեզիայի ոլորտից է։
Տիգրան Սարգսյանը նաև կոնկրետ խոստումներ է տվել։ Նա, մասնավորապես, գրել է, թե 2012-2017թթ. ՀՀ ՀՆԱ–ն զարգացած երկրների համեմատ առաջանցիկ տեմպ է ունենալու՝ տարեկան 5-7 տոկոս աճի ապահովման միջոցով, ինչպես նաև աղքատությունը կրճատվելու է 8-10 տոկոսային կետով։
Նկատենք, որ տարեկան առնվազն 5-7 տոկոս ինֆլյացիա ունեցող երկրում ամենևին էլ խելք պետք չէ ՀՆԱ 5-7 տոկոս աճ ապահովելու համար։ Բացի այդ՝ քանի՞ կոպեկ արժեն մեկի տված խոստումները, ում նախորդ շրջանի խոստումները կատարվել են հակառակ իմաստով։
Եթե հիշում եք, 2008–ի մարտի 1–ի արդյունքում ձևավորված կառավարության ծրագրում Տիգրան Սարգսյանը խոստացել էր ՀՆԱ տարեկան իրական աճ 8-10 տոկոսի սահմաններում։ Նորանշանակ վարչապետն այն ժամանակ խոստացել էր նաև աղքատության էական հաղթահարում՝ արդյունքում ապահովելով 11,2 տոկոսից ցածր ընդհանուր աղքատության և 1,6 տոկոսից ցածր ծայրահեղ աղքատության մակարդակ։ Իրականում ունեցանք ճիշտ հակառակ պատկերը՝ իրական ՀՆԱ–ն նվազեց, իսկ աղքատների քանակն աճեց՝ իր մեջ ներառելով երկրի բնակչության 35,8 տոկոսին։ Տարատեսակ «միջազգային» կենտրոնների ստեղծման մասին հեքիաթներն էլ ձեզ «փեշքեշ»։
Հանուն արդարության պետք է նկատել, որ այս անգամ կառավարության ծրագրում զգալիորեն նվազել են նյուվասյուկիստական խոստումները։ Ճիշտ է, դրանցից էլի կան, բայց Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգը շատ ավելի համեստ է գտնվել. այլևս չկա նախկին էնտուզիազմը։
Ամենաուշագրավ բանը, որն առկա է «նոր» կառավարության նոր ծրագրում՝ «Կառավարության ծրագրի իրագործման արտաքին ռիսկերը» բաժինն է, որը ներկայացված է «կենացների ժողովածուի» վերջում։ Ասեմ ձեզ, որ դա իսկական «ատմազկա» է հիշեցնում ու հետագայում «կռուտիտ» լինելու լայն հնարավորությունների տեր է դարձնում դրա գրողներին, քանի որ բազում խոստումներ տալուց ու լավ–լավ բաներ ասելուց հետո կառավարությունը հանրությանը տեղեկացնում է, որ եթե ոչինչ չստացվի, ապա մեղավորը ... արտաքին միջավայրն ու դրսից քիչ փող ուղարկող «նագլի» խոպանչիներն են լինելու։
Փաստորեն եթե նախկինում վարչապետը պնդում էր, թե միջազգային տնտեսական ճգնաժամը կշրջանցի Հայաստանը, սակայն հետագայում ստիպված եղավ նույն այդ ճգնաժամին հղում անելով արդարացնել սեփական ձախողումները և հայտնվել ծիծաղելի վճակում, ապա այժմ «էս գլխից» է միջազգային ճգնաժամը փրկօղակ ներկայացվում։ Ասել է թե՝ նախորդ փուլի համեմատ Տիգրան Սարգսյանն ահագին հավատացած ու փոխված է ներկայանում հանրությանը։ Սերժ Սարգսյան էլ։
Հ.Գ.։ Հայաստանին հիմա միայն մեկ ծրագիր է անհրաժեշտ, որի վերնագիրը մոտավորապես հետևյալն է «Իշխանափոխության միջոցով Հայաստանում տնտեսաքաղաքական բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհային քարտեզը»։ Մնացածը «լոլոներ» են։

«Новое» правительство, старые лица и измененная программа
На днях армянский народ наконец-то узнал, кого в ближайшие месяцы он будет видеть на экранах со словом «министр» в титрах. Новое правительство настолько старое,  что помочь поверить в произошедшие «изменения» может только большое воображение.
Честно говоря, ничего другого и не ожидалось. Если Серж Саргсян продолжает работать президентом, а Тигран Саркисян – премьером, то любые изменения  в составе министров будут носить косметический характер.
Что касается программы «нового» правительства, которая будет представлена, то она напоминает произносимый плохим тамадой тост.
Судите сами. Что еще, как не тост напоминают такие формулировки в программе, как «обеспечение достойной старости каждому члену общества», «расширение среднего слоя общества, как надежной опоры развития человеческого капитала» и т.п.? Желание же правительства о достижении «гармоничного развития человека и природы» вообще из области поэзии
Тигран Саркисян дал также конкретные обещания. Он, в частности, написал, что в 2012-2017гг. ВВП Армении, по сравнению с развитыми странами, будет иметь опережающий темп посредством обеспечения ежегодного роста в 5-7 процентов. Кроме того, уровень бедности сократится на 8-10 процентов.
Заметим, что в стране с годовой инфляцией минимум в 5-7 процентов не нужно большого ума, чтобы обеспечить аналогичный рост ВВП.
Наверное помните, что в программе правительства, сформированного в результате событий 1-го марта 2008-го года, Тигран Саркисян обещал ежегодный реальный рост ВВП в пределах 8-10 процентов. Новоназначенный премьер-министр пообещал тогда и существенное преодоление бедности со снижением общего уровня бедных до 11,2 процентов и крайне бедных – до 1,6 процентов. В действительности мы получили прямо противоположную картину: реальный ВВП сократился, а количество бедных увеличилось, достигнув 35,8 процентов.  Сказки же о создании различных «международных» центров пускай будут «бонусом».
Во имя справедливости стоит отметить, что на этот раз в программе правительства заметно сократились «нью-васюкистские» обещания. Правда, такие тоже есть, но пара Серж Саргсян-Тигран Саркисян оказалась более скромной – уже нет былого энтузиазма.
Самым примечательным в новой программе «нового» правительства является раздел под названием «Внешние риски реализации программы правительства», который представлен в конце «сборника тостов». Скажу, что это напоминает настоящую отмазку, которая в дальнейшем предоставит авторам программы широкие возможности для лавирования, поскольку, дав многочисленные обещания и наговорив много хорошего, правительство сообщает обществу, что если ничего не выйдет, то будут виноваты … внешняя среда и работающие заграницей наши «наглые» соотечественники, посылающие мало денег.
Фактически, если в прошлом премьер утверждал, что мировой экономический кризис обойдет Армению стороной, а в дальнейшем был вынужден оправдывать собственные провалы тем же кризисом, оказываясь в смешном положении, то сейчас мировой кризис заблаговременно используется в качестве спасательного круга. Иными словами, по сравнению с предыдущим этапом Тигран Саркисян предстает перед обществом довольно-таки поверившим и изменившимся. Серж Саргсян тоже.
P.S. Армении сейчас нужна только одна программа, название которой примерно следующее: «Дорожная карта проведения в Армении политико-экономических реформ посредством смены власти». Всё остальное – всего лишь болтовня.