Նունե Եսայանի և Նիկոլ Փաշինյանի արդարադատության սկզբունքները
Ինչպես հայտնի է, 2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ երգչուհի Նունե Եսայանն ու լրագրող Նիկոլ Փաշինյանը համակրում ու սատարում էին տարբեր թեկնածուների։ Երգչուհին ուզում էր նախագահի պաշտոնում տեսնել Սերժ Սարգսյանին, իսկ «Հայկական ժամանակի» գլխավոր խմբագիրը՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։
Նունե Եսայանի արդարադատության սկզբունքները
Հետընտրական գործընթացների ժամանակ Եսայանն ու Փաշինյանը բարիկադի հակառակ կողմերում էին։ Նունե Եսայանը, ըստ էության, արդարացնում էր մարտի 1–ին իշխանության կիրառած բռնությունը և մեղադրում զոհերին։
«Իրենց ով էր ասում՝ մարտի 1–ին գնալ Մյասնիկյանի արձանի մոտ»,–անդրադառնալով զոհերի ու հետապնդվողների թեմային՝ ճշտի ու սխալի մասին իր ուրույն պատկերացումներն էր ներկայացնում, իշխանության մարտիմեկյան քայլերն էր արդարացնում ու տուժողներին մեղադրում Նունե Եսայանը։ Այդպիսով՝ իշխանական բռնաճնշումները Սերժ Սարգսյանի երկրպագուն դիտարկում էր ոչ ստանդարտ արդարադատության սկզբունքով՝ տեղի ունեցածը գնահատելով ոչ թե իրավունքի և օրենքի տեսանկյունից, այլ իր անձնական համակրանքից ու հակակրանքից ելնելով։ Այսինքն՝ Նունե Եսայանի պատկերացմամբ՝ քննարկել՝ մեղավո՞ր էին, թե՞ ոչ իշխանությունները 2008թ. մարտի 1–ին, նշանակում է Մյասնիկյանի արձանի մոտ հավաքվածներին քննարկել Սահմանադրության և օրինականության դաշտում, ինչը երգչուհին հրաժարվում էր անել։ Սա՛ էր Նունեի մեղադրական ճառի բուն բովանդակությունը։
Նիկոլ Փաշինյանի արդարադատության սկզբունքները
Մարտի 1–ի դեպքերից հետո անազատության մեջ հայտնված, իսկ հետագայում Սերժ Սարգսյանի հետ «երկխոսության» արդյունքում ազատ արձակված Նիկոլ Փաշինյանն օրերս իր տեսակետը ներկայացրեց Վարդան Օսկանյանի դեմ ԱԱԾ–ի հարուցած գործի վերաբերյալ։
«Եթե Վարդան Օսկանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու կամ նրան կալանավորելու հարցը հայտնվի Ազգային ժողովի օրակարգում, ես կողմ եմ քվեարկելու... Այդպես վարվելու եմ, նույնիսկ եթե համոզված լինեմ, որ ԱԱԾ-ի կողմից Օսկանյանին առաջադրված մեղադրանքը ծայրից ծայր սարքովի է։ Որովհետեւ քննարկել հարցը՝ սարքովի է մեղադրանքը, թե ոչ՝ նշանակում է Օսկանյանին քննարկել Սահմանադրության եւ օրինականության դաշտում»,– հայտարարել է Փաշինյանը։
Փաստորեն ստացվում է, որ ինչպես Նունե Եսայանը,Փաշինյանը ևս արդարադատության մասին ունի ոչ ստանդարտ պատկերացումներ ու մոտեցումներ։
Փաշինյանն էլ, ինչպես Նունեն, անձնական համակրանք–հակակրանքով է առաջնորդվում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում։ Եվ ուրեմն, եկեք արձանագրենք, որ Նունե Եսայանը և Նիկոլ Փաշինյանը տարբեր (տարբե՞ր) ճամբարներում գտնվելով հանդերձ՝ գաղափարական առումով համախոհներ են, առաջնորդվում են կոնյունկտուրային նպատակահարմարության սկզբունքով և միանման մտածողություն ունեն։ Հետաքրքիր է, բա այդ դեպքում ինչու՞ էին Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն անարգանքի սյունին գամում հայտնի երգչուհուն։ Չէ՞ որ Նունեն այն օրերին իրեն պահել է այնպես, ինչպես Նիկոլն՝ այսօր։
Խոսում եք դուք, շահում է Սերժը
Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք. Նունեն 2008թ. Նիկոլին ասում էր՝ չգնայիր Մյասնիկյանի արձանի մոտ, չկալանավորվեիր, իսկ Նիկոլն էլ հիմա Օսկանյանի պահով, փաստացի, ասում է, թե Սերժի դեմ չհելնեիր, գործ չէր հարուցվի։ Այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես Նունե Եսայանը, քաղաքական սուբյեկտիվիզմից ելնելով, ոչ ստանդարտ ձևով արդարադատություն է պահանջում մարդու չգործած մեղքերի համար և արդարացնում իշխանության ապօրինի քայլերը։
Ըստ Նունեի՝ մարտի 1–ին զոհվածների կամ հետապնդվողների մեղքն այն էր, որ նրանք, լինելով իր կողմից չսիրված նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողմնակիցներ, չհամակերպվելով ընտրակեղծիքների հետ և դիմադրելով բռնությանը՝ հավաքվել էին Մյասնիկյանի արձանի մոտ և հետևաբար՝ իրենց հասնում է։ Իսկ ըստ Նիկոլի՝ Վարդան Օսկանյանի մեղքն այն է, որ նա իր հակառակորդ թիմից է ու պետք է նստի նույնիսկ չգործած մեղքի համար. իրեն հասնում է։
Հարկ է նկատել, որ «պատահական» զուգադիպությամբ՝ և՛ Նունեի այն ժամանակվա պահվածքը, և՛ Նիկոլի այժմյան դիրքորոշումը բխում են բացառապես Սերժ Սարգսյանի շահերից։
Տեղին է նշելը, որ և՛ Նունեի, և՛ Նիկոլի ասածները որևէ կապ չունեն ժողովրդավարության, իրավական պետության, զարգացած շուկայական տնտեսության կառուցման գաղափարի հետ։ Երկուսն էլ «հասնում է դրանց» սկզբունքով են ղեկավարվում և երկուսն էլ գոհ ու երջանիկ են իրենց զգում այն դեպքում, երբ արդարադատության ոչ ստանդարտ մոտեցումները կիրառվում են հակառակ թիմի նկատմամբ։
Հ.Գ.։ Մի ուշագրավ հանգամանք. Նունե Եսայանը շարունակում է մնալ Սերժ Սարգսյանին համակրողների թիմում, իսկ ահա Նիկոլ Փաշինյանը, դատելով նրա հրապարակային գործունեությունից, այլևս Լևոն Տեր–Պետրոսյանին համակրողների թիմում չէ։ Ասել է թե՝ Նունեն ավելի կայուն է իր սկզբունքներում և հավատարիմ 2008–ին հայտնած իր դիրքորոշմանը, իսկ Նիկոլը՝ ոչ։
Փաստորեն ստացվում է, որ ինչպես Նունե Եսայանը, Փաշինյանը ևս արդարադատության մասին ունի ոչ ստանդարտ պատկերացումներ ու մոտեցումներ։

Как известно, во время президентских выборов 2008г. певица Нуне Есаян ижурналист Никол Пашинян поддерживали различных кандидатов. Певица хотела видеть на посту президента Сержа Саргсяна, а главный редактор газеты «Айкакан жаманак» – Левона Тер-Петросяна.
Принципы правосудия Нуне Есаян
Во время поствыборных процессов Есаян и Пашинян находились по различные стороны баррикад. НунеЕсаян, по сути, оправдывала примененное властями 1-го марта насилие и обвиняла жертв.
«Кто им говорил идти 1-го марта к памятнику Мясникяна?», – касаясь темы жертв и преследуемых, Нуне Есаян делилась своими своеобразными представлениями о том, кто прав – кто виноват, оправдывая первомартовские действия властей и обвиняя пострадавших. Таким образом, поклонница Сержа Саргсяна рассматривала властные репрессии с точки зрения нестандартного принципа правосудия, оценивая произошедшее не в рамках закона и права, а исходя из личной симпатии и антипатии. То есть, по представлению Нуне Есаян, обсуждать, были ли виноваты власти 1-го марта 2008г., означает обсуждать собравшихся возле памятника Мясникяна в рамках Конституции и законности, а это певица делать отказывалась. Таким было основное содержание обвинительной речи Нуне.
Принципы правосудия Никола Пашиняна
Оказавшийся после первомартовских событий в неволе, а в дальнейшем отпущенный в результате «диалога» с Сержем Саргсяном на свободу Никол Пашинян на днях представил свою позицию относительно возбужденного Службой национальной безопасности против Вардана Осканяна дела.
«Если вопрос возбуждения против Вардана Осканяна уголовного дела или его ареста окажется в повестке Национального собрания, то я проголосую “за”… Я поступлю так, даже если буду убежден, что выдвинутое Осканяну СНБ обвинение полностью сфабриковано. Поскольку обсуждать вопрос о том, является дело сфабрикованным или нет, означает обсуждать Осканяна в рамках Конституции и законности», - заявил Пашинян.
Фактически выходит, что, подобно Нуне Есаян,Пашинян также имеет нестандартные представления и подходы в вопросе правосудия.
Пашинян тоже, подобно Нуне, руководствуется в вопросе защиты прав человека личными симпатиями-антипатиями. Значит, давайте констатируем, что Нуне Есаян и Никол Пашинян, хотя и находятся в различных лагерях (различных?), в вопросе идеологии являются единомышленниками, руководствуются принципом конъюнктурной целесообразности и имеют подобное мышление. Интересно, почему в таком случае Никол Пашинян и члены его команды пригвоздили известную певицу к позорному столбу? Ведь в те дни Нуне вела себя так же, как Никол сегодня?
Говорите вы, выигрывает Серж
Какая ирония судьбы: Нуне в 2008-ом году говорила Николу, что не надо было идти к памятнику Мясникяна, чтобы не быть арестованным, а Никол сейчас, фактически, говорит по части Осканяна, что не надо было выходить против Сержа, чтобы на тебя не завели уголовное дело. То есть, Никол Пашинян, как и Нуне Есаян, исходя из политического субъективизма, требуют нестандартного правосудия за несовершенные человеком грехи и оправдывают незаконные шаги властей.
Согласно Нуне, виной погибших или преследуемых 1-го марта было то, что они, будучи сторонниками нелюбимого ею кандидата в президенты – Левона Тер-Петросяна – не смирившись с фальсификацией выборов и, противостоя насилию, собрались около памятника Мясникяна, и, следовательно, так им и надо. Согласно же Николу, виной Вардана Осканяна является то, что он из противоположного лагеря и должен сесть даже за несовершенные им грехи – так ему и надо.
Заметим, что «по случайному» совпадению и тогдашнее поведение Нуне, и сегодняшняя позиция Никола исходят исключительно из интересов СержаСаргсяна.
К месту отметить, что сказанное и Нуне, и Николом не имеют никакого отношения к демократии, правовому государству и идее построения развитой рыночной экономики. Оба руководствуются принципом «так им и надо» и оба довольны и счастливы, когда нестандартные подходы правосудия применяются в отношении противоположного лагеря.
P.S. Одно примечательное обстоятельство: Нуне Есаян продолжает оставаться в лагере сторонников Сержа Саргсяна, а Никол Пашинян, судя по его публичной деятельности, уже не в лагере сторонников Левона Тер-Петросяна. То есть, Нуне более постоянна в своих принципах и верна объявленной ею в 2008-ом году позиции, а Никол – нет.
Принципы правосудия Нуне Есаян и Никола Пашиняна
Как известно, во время президентских выборов 2008г. певица Нуне Есаян и журналист Никол Пашинян поддерживали различных кандидатов. Певица хотела видеть на посту президента Сержа Саргсяна, а главный редактор газеты «Айкакан жаманак» – Левона Тер-Петросяна.
Во время поствыборных процессов Есаян и Пашинян находились по различные стороны баррикад. Нуне Есаян, по сути, оправдывала примененное властями 1-го марта насилие и обвиняла жертв.
Фактически выходит, что, подобно Нуне Есаян, Пашинян также имеет нестандартные представления и подходы в вопросе правосудия.
Заметим, что «по случайному» совпадению и тогдашнее поведение Нуне, и сегодняшняя позиция Никола исходят исключительно из интересов Сержа Саргсяна.