Եթե հիշում եք, սովետի ժամանակ պոլիտբյուրոն «տակից» նախաձեռնում էր աշխատավորական կոլեկտիվների, առաջադեմ կթվորուհիների կամ ստախանովյան շարժման հետևորդների դիմումները պրոլետարիատի առաջնորդներին։ Վերջիններս էլ ընդառաջ գնալով «բազմաթիվ հեռուստադիտողների խնդրանքին» կատարում էին զանգվածների «պահանջները»։ Բոլորը գիտեին, որ դա դեմագոգիա է և էժանագին թամաշա, բայց ձև էին տալիս, թե ամեն ինչ կարգին է։
Սովետական ագիտպրոպի դպրոցն անցած Սերժ Սարգսյանը լավ է յուրացրել բոլշևիկների սիրած ոճը՝ «աշխատավորական կոլեկտիվների» օգտագործումը քաղաքականության մեջ։
Անկախ Հայաստանում աշխատավորական կոլեկտիվներին և առաջադեմ կթվորուհիներին փոխարինելու են եկել մտավորականները, ովքեր «իրենց» ձայնն են բարձրացնում այն պահին և այն թեմաներով, որոնք իշխանությունը թույլ է տալիս՝ ելնելով քաղաքական, կոմերցիոն կամ պոպուլիստական նպատակահարմարությունից։
Օրերս Հայաստանի մտավորականության անունից մի նամակ է հղվել Սերժ Սարգսյանին։ Նրանք իրենց վրդովմունքն են հայտնել առ այն, որ հեռուստաընկերությունները լավ բաներ չեն անում։
Հաշվի առնելով այս իշխանության տեսակը և այն, թե ովքեր են ստորագրել նամակի տակ՝ գրեթե հարյուր տոկոսով կարող ենք պնդել, որ մտավորականների և մի շարք ՀԿ–ների ստորագրած նամակի տեքստը գրվել է նախագահականում կամ առնվազն «դաբրո» ստացել այնտեղից։ Ստորագրողների մի մասն, ի դեպ, Սերժ Սարգսյանին կից գործող դեմքեր և կազմակերպություններ են։
Ակնհայտ է նաև, որ այս ամենի տակ որոշակի շրջանակների կոմերցիոն հետաքրքրությունը կա՝ փաթեթավորված պոպուլիստական կարգախոսներով։ Դատելով ամենից՝ գովազդային շուկան վերջնականապես մենաշնորհային դարձնելու և հեռուստատեսության ոլորտում սեփականատերերի հերթական վերաբաշխումն իրականացնելու խնդիր են լուծում Բաղրամյան 26–ում։
Ուշագրավն այս ամենի մեջ այն է, որ մտավորականները հանրային խնդիրների պատճառը տեսնում են ոչ թե կեղծիքներով իշխանությունը պահելու և տնտեսությունը գերկենտրոնացնելու սերժսարգսյանական թիմի գործունեության, այլ նույն սերժսարգսյանականների կողմից կառավարվող հեռուստատեսությունների մեջ։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ։
«Պարո՛ն նախագահ, խնդրում ենք հետամուտ լինել հայկական հեռուստաեթերի կարգավորման գործին, քանի որ ներկա հեռուստատեսության հակասոցիալական քաղաքականությունը հանգեցնում է հայ հասարակության սոցիալ–բարոյական առավել դեգրադացմանը, խեղմանը և վերջնական քայքայմանն իր բոլոր՝ սոցիալ–մշակութային, քաղաքական և տնտեսական հետևանքներով»,– Բաղրամյան 26–ից և անձամբ Սարգսյանի մերձավոր շրջապատից կառավարվող հեռուստաընկերությունների վրա էին քշել մտավորականները։ Սերժ Սարգսյանն էլ, որպես սուպերժողովրդավար ղեկավար, ոչ թե զայրացել էր իր բարեկամներին պատկանող լրատվամիջոցների դեմ արված այդ «հուժկու» հայտարարության հեղինակների վրա, այլ կարգադրել էր «մին լյավ» զբաղվել այն հարցերով, որոնք մտահոգել էին ազգիս մտավորականությանը։
Հուզիչ տեսարան է, այնպես չէ՞։ Մնում է միայն սպասել, թե երբ է Սերժ Սարգսյանն այցելելու, ասենք, Ամալյանի գլխավորած Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողով և օգտագործելու «Գրիգո՛ր ջան, ինքդ էլ տեսնում ես, որ սիրուն չի։ Մի ձև գտի այս ամենը կարգավորելու համար ...» մոգական բառերը։
Սերժ Սարգսյանը հեռուստատեսության «պուրակում»

Если помните, в советские годы политбюроинициировало обращения рабочих коллективов, передовых доярок или последователей стахановского движения к лидерам пролетариата. Последние же, идя навстречу «просьбе многочисленных телезрителей», выполняли «требования» масс. Все знали, что это демагогия, но делали вид, что всё в порядке.
Прошедший школу советского агитпропа Серж Саргсян хорошо усвоил любимый стиль большевиков – использование «рабочих коллективов» в политике.
В независимой Армении на смену рабочим коллективам и передовым дояркам пришли интеллигенты, которые начинают говорить в тот момент и на те темы, которые им позволяют власти, исходя из политической, коммерческой или популистской целесообразности.
На днях от имени интеллигенции Армении Сержу Саргсяну было направлено письмо. В нем выражалось негодование в связи с тем, что телекомпании «плохо себя ведут».
Учитывая характер этих властей и то, кто подписался под письмом, почти со стопроцентной уверенностью можем утверждать, что текст подписанного представителями интеллигенции и ряда общественных организаций письма писался в президентской резиденции или, по меньшей мере, получил оттуда «добро». Кстати, среди подписавшихсянемалодействующих при Серже Саргсяне лиц и организаций.
Очевидно также, что за всем этим есть коммерческий интерес определенных кругов, «упакованный» в популистские лозунги. Судя по всему, в президентском дворце решают задачу окончательной монополизации рекламного рынка и осуществления очередного передела собственности в сфере телевидения.
Примечательно во всем этом то, что представители интеллигенции видят причину общественных проблем не в деятельности сержсаргсяновской команды по удержанию власти при помощи фальсификаций и сверхцентрализации экономики, а в управляемых той же командой телеканалах. Ай, ай, ай…
«Господин президент, просим быть последовательным в деле урегулирования армянского телеэфира, так как нынешняя антисоциальная политика телевидения приводит к еще большей социально-нравственной деградации армянского общества и его окончательному разложению со всеми вытекающими из этого культурными, политическими и экономическими последствиями», - «наехали» представители интеллигенции на управляемые из президентского дворца и узкого окружения Сержа Саргсяна телекомпании. Саргсян же, как супердемократический руководитель, даже не разгневался на авторов этих «мощных» заявлений против СМИ, принадлежащих его родственникам, а распорядился «хорошенько» заняться вопросами, которые обеспокоили интеллигенцию.
Волнующая картина, не так ли? Остается только дождаться, когда Серж Саргсян посетит, скажем, возглавляемую АмаляномКомиссию по телевидению и радиовещанию и использует магические слова «Григор джан, ты же сам видишь, что некрасиво. Найди способ урегулировать всё это…».
Серж Саргсян в «сквере» телевидения
Если помните, в советские годы политбюро инициировало обращения рабочих коллективов, передовых доярок или последователей стахановского движения к лидерам пролетариата. Последние же, идя навстречу «просьбе многочисленных телезрителей», выполняли «требования» масс. Все знали, что это демагогия, но делали вид, что всё в порядке.
Учитывая характер этих властей и то, кто подписался под письмом, почти со стопроцентной уверенностью можем утверждать, что текст подписанного представителями интеллигенции и ряда общественных организаций письма писался в президентской резиденции или, по меньшей мере, получил оттуда «добро». Кстати, среди подписавшихся немало действующих при Серже Саргсяне лиц и организаций.
Волнующая картина, не так ли? Остается только дождаться, когда Серж Саргсян посетит, скажем, возглавляемую Амаляном Комиссию по телевидению и радиовещанию и использует магические слова «Григор джан, ты же сам видишь, что некрасиво. Найди способ урегулировать всё это…».