Ի՞նչ խնդիր է ուզում լուծել Սերժ Սարգսյանը
Նախագահական նստավայրի վերահսկողության տակ գործող լրատվամիջոցները տևական ժամանակ շրջանառության մեջ են դրել այն թեզը, թե իբր Սերժ Սարգսյանն ուզում է ձերբազատվել այսպես կոչված օլիգարխներից, և եթե լինի քաղաքացիական հասարակության աջակցությունը, ապա նա կտրուկ քայլերի կդիմի։
«Տեսեք, թե ինչպես նա «փուռը» տվեց Ռուբեն Հայրապետյանին»,–որպես իրենց ասածի հիմնավորում՝ շեփորահարում են «անկախ» մամուլի մշակները։
Իրականությունը, սակայն, լրիվ այլ է։
Սերժ Սարգսյանը Հայաստանում գործող կլանաօլիգարխիկ համակարգի պարագլուխն է և տարիներ շարունակ ինքն է եղել ու կա ռուբենհայրապետյանների հովանավորն ու նրանց շահերի պաշտպանը մեզանում առկա իշխանական բուրգում։ Բուրգ, որի բաղկացուցիչները ֆիզիկական անձինք են. բուրգի վերնաշենք հանդիսացող օլիգարխիան (Սերժ Սարգսյան, Տիգրան Սարգսյան, Սերժի ընտանիքի անդամներ՝ սաշիկամիշիկական տեսքով) և օլիգարխիային կցված  կլանների ղեկավարները (Ռուբեն Հայրապետյան, Սամվել Ալեքսանյան և այլն)։ Սա էլ հենց իրենից ներկայացնում է կլանաօլիգարխիկ համակարգը, որի մասին այդքան շատ խոսվում է։
Հարկ է հստակ ամրագրել, որ Սերժ Սարգսյա՛նն է իշխանության ու կիսաքրեական բիզնեսի սերտաճման ջատագովն ու ճարտարապետը։ Ճիշտ է, նա այդ գործի պիոները չէ, բայց 1998–ի իշխանափոխությունից, իսկ ավելի ստույգ՝ 1999թ. հոկտեմբերի 27–ից հետո նա է ամբողջությամբ կուռացիա արել և անում խոշոր կապիտալի ոլորտը (բացառությամբ՝ Գագիկ Ծառուկյանի, Հրանտ Վարդանյանի ու Խաչատուր Սուքիասյանի ղեկավարած համակարգերի) ու կիսակրիմինալ աշխարհը (Լևոն Սարգսյան, Մհեր Սեդրակյան և այլն)։
Հիշեցնեմ, որ երբ Անդրանիկ Մարգարյանը դեռ ողջ էր, Պաշտպանության նախարարի կարգավիճակ ունեցող Ս. Սարգսյանն անդամակցեց ՀՀԿ–ին՝ իր հետ որպես «օժիտ» այդ կուսակցություն տանելով «հայերեն վատ խոսող» զանգվածին, ում այսօր ընդունված է օլիգարխիա անվանել։ Ասել է թե՝ կիսաքրեական բիզնեսը կամ մեծահարուստների ճնշող մեծամասնությունը մշտապես եղել են ու կան ՀՀԿ այժմյան ղեկավարի հենարանը։
Այդ «օլիգարխները» Սերժ Սարգսյանին օգնեցին և՛ 2007թ. ԱԺ, և՛ 2008թ. նախագահական, և՛ 2012թ. ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրակեղծիքների մեխանիզմով հաղթանակ տանելու հարցում։
Հիմա, երբ իշխանական քարոզչամեքենան տարածում է, թե Սարգսյանը փորձում է ազատվել օլիգարխներից, դրա մեջ կա և՛ մեծ բլեֆ, և՛ փոքրիկ ճշմարտություն։
Բլեֆն այն է, որ «օլիգարխիայի» վրա հենված նախագահն անգամ տեսականորեն չի կարող պայքարել օլիգարխների դեմ։ Դա էր պատճառը, որ Սերժ Սարգսյանն անձամբ էր քարոզում Ռուբեն Հայրապետյանի ու մյուս օդիոզ դեմքերի օգտին։ Մի՞թե բոլոր «օլիգարխներին» ԱԺ տանելով են պայքարում նրանց դեմ։ Դա անհեթեթություն է։
Բաղրամյան 26–ի կողմից «հակաօլիգարխիկ» պայքար մղելու քարոզի մեջ փոքրիկ ճշմարտությունն այն է, որ Սերժ Սարգսյանն իրոք կուզենար ձերբազատվել իր շրջապատի մեծահարուստ կիսաքրեական դեմքերից, բայց՝ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու, այլ ոչ թե համակարգը ներսից բարեփոխելու նպատակով։ Այսինքն՝ «քաղաքացիական հասարակությանը» կոչ անելով սատարել Սերժին՝ լուծվում է սեփականության վերաբաշխման, տնտեսական ու քաղաքական դաշտի գերկենտրոնացման և հավերժ մենաշնորհայնացման խնդիրը։ Ասել է թե՝ Սարգսյանն իր առաջ խնդիր է դրել վարվող «բարեշրջումների» զոհ դարձած հասարակության դժգոհությունն օգտագործել բացառապես սեփական շահերն առաջ մղելու համար։ Այլ կերպ ասած՝ Սարգսյանը ժամանակին նպաստել է «օլիգարխների» հարստացմանը, իսկ հիմա ուզում է նրանց ձեռքից, «քաղաքացիական» թամաշայի օգնությամբ, խլել ունեցվածքը՝ թաքնվելով «Հարուստներից խլենք, ժողովրդին տանք» դեմագոգիկ լոզունգի տակ։
Սարգսյանական նեղ թիմի իրական նպատակն է ինքնուրույնության որոշակի աստիճան ունեցող և կապիտալի ավտոնոմ չափաբաժին ունեցող «չար օլիգարխներին» փոխարինել «նշանակովի օլիգարխներով»՝ նպատակ հետապնդելով մեկ տեղ կենտրոնացնել երկրի բոլոր ֆինանսական հոսքերը, որի պարագայում պարզապես թուրքմենբաշիական համակարգ կձևավորվի՝ առանց նավթի ու գազի։ Այս քաղաքականությունն արդեն իսկ տվել է իր արդյունքները՝ տնտեսության անկում, աղքատության աճ, կապիտալի փախուստ, պետական պարտքի շեշտակի աճ և սարսափելի չափերի հասնող արտագաղթ։
Հարցն այն չէ, թե գործող կլանաօլիգարխիկ համակարգը լավն է, ու այն պետք է պաշտպանել։ Ամենևին։ Կլանաօլիգարխիկ համակարգը պետք է հիմնովին ապամոնտաժել, բայց ոչ թե սուլթանատի վերածելով (ինչպես նախագահականում են ուզում), այլ բաց շուկայական տնտեսություն ստեղծելով ու ազատ մրցակցություն ապահովելով։ Ու այդ ժամանակ բոլորն էլ անկախ իրենց կամքից կքաղաքակրթվեն ու սոցիալապես պատասխանատու բիզնեսով կզբաղվեն։ Այլ փորձ համաշխարհային պատմության մեջ չի եղել։ «Էքսպոպրիատորների էքսպոպրիացիան» միայն բոլշևիկյան տիպի մտածողությանն է հատուկ։ Իսկ թե ինչի հասան բոլշևիկյան լոզունգների հետևից գնացողները, հայտնի է բոլորին. գուլագներում տեղ ու դադար չկար, իսկ «տրոցկիստների» ու մենշևիկների հարցերը լուծելուց ու բացարձակ իշխանություն հաստատելուց հետո «հակաօլիգարխիկ» ստալինյան ռեժիմը շարքային քաղաքացիներին գնդակահարում էր՝ «ժողովրդի թշնամի» մեղադրանքը ներկայացնելով։
Բոլոր նրանք, ովքեր այժմ «Սերժը պայքարում է օլիգարխների դեմ» դեմագոգիկ լոզունգն են առաջ տանում կամ որպես «ազնիվ քյարփինջ» ներգրավվում են այդ խաղի մեջ, կամա թե ակամա, հայաստանյան նեոբոլշևիզմի կրողների կողմից օգտագործվող «պեշկաներ» են դառնում, և պարզապես ծիծաղելի է երբ այդ մարդիկ խոսում են քաղաքացիական հասարակության արժեքներից։
Նեոբոլշևիզմը, ըստ սահմանման, քաղաքացիական հասարակության թշնամին է։ Իրական քաղաքացիական հասարակությունը պետք է կողմ արտահայտվի «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» բանաձևին և խնդիր դնի ժողովրդավարական անցում ապահովել։ Մնացածը դատարկ խոսակցություններ են, որոնք միտված են ոմանց հաճախորդությունը թաքցնելուն։
Ամփոփենք. Սերժ Սարգսյանը ոչ թե ուզում է կլանաօլիգարխիկ համակարգը վերացնել, այլ այն վերաձևել՝ «մեկ պատուհանի կոռուպցիայի» մեխանիզմով մոնոլիտ բուրգ սարքելու նպատակով։ Իսկ եթե անգամ հիպոթետիկ ընդունենք, որ նա ուզում է պայքարել առանձին օլիգարխ կոչվածների դեմ, ապա դա մեծ բլեֆ է, քանզի նրա միակ հենարանը մեծամասնական տարածքների «բդեշխների» ֆունկցիա կատարողներն են և «հակաօլիգարխիկ» քարոզը զուտ PR-տրյուկ է, որը հրամցվում է գալիք նախագահական ընտրություններին ընդառաջ։
Եթե իշխանությունը խնդիր դրած լիներ սեփականության ու պետական կառավարման տարանջատում ապահովելու, ապա նախագահական նստավայրն այդպես կառչած չէր մնա «օլիգարխներից» ու կրծքով չէր պաշտպանի 41 մեծամասնական ընտրատեղամասերի պահպանման գաղափարը։ Ավելի շուտ «օլիգարխները» կուզենան տարանջատվել Սերժ Սարգսյանից, քան հակառակը, քանի որ կապիտալի նախնական կուտակման փուլն անցնելով՝ բոլորն էլ հակված են սեփականության լեգիտիմությունն ապահովելուն, ինչին կտրուկ դեմ է արտահայտվում Հայաստանի իրական օլիգարխիան՝ վերը նշված պատճառներով։
Ռուբեն Հայրապետյանի հետ կապված պարզապես ֆորս–մաժոր տեղի ունեցավ և փարիսեցիություն է նրա՝ մանդատից հրաժարվելու մասին հայտարարությունը որպես «օլիգարխների դեմ նախագահի պայքար» ներկայացնելը։
Ինչ վերաբերում է ընթացիկ քաղաքականությանը, ապա Սարգսյանի որդեգրած գիծը նեոբոլշևիկյան տիպի է, որին պետք է հակադրել ազգային–դեմոկրատականը կամ որ նույնն է՝ բուրժուադեմոկրատականը։ Հայաստանի ապագան վճռվելու է՝ ելնելով այս երկու հոսանքների բախման արդյունքից։ Հանգուցալուծումը կլինի 2013թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ։

Какую задачу хочет решить Серж Саргсян?
Подконтрольные президентскому дворцу СМИ уже давно ввели в оборот тезис о том, что якобы Серж Саргсян хочет избавиться от так называемых олигархов, и если на это будет поддержка гражданского общества, то он прибегнет к решительным шагам.
«Посмотрите, как он расправился с Рубеном Айрапетяном», - трубят работники «независимой» прессы, приводя это в качестве обоснования сказанному.
Реальность, в действительности, совсем иная.
Серж Саргсян является главарем действующей в Армении кланово-олигархической системы, и на протяжении долгих лет именно он был и остается покровителем рубенайрапетянов и защитником их прав во властной пирамиде. Пирамида, составными частями которой являются физические лица: олигархи, как надстройка этой пирамиды (Серж Саргсян, Тигран Саркисян, члены семьи Сержа в сашико-мишикском проявлении) и прикрепленные к олигархии руководители кланов (Рубен Айрапетян, Самвел Алексанян и др.). Именно так и выглядит кланово-олигархическая система, о которой столь много говорится.
Необходимо четко зафиксировать, что именно Серж Саргсян является апологетом и архитектором сращивания власти с полукриминальным бизнесом.  Правда, он не является пионером данного дела, но после 1998-го года (точнее, после 27-го октября 1999-го года) он полностью курировал и продолжает курировать сферу крупного капитала (за исключением возглавляемых Гагиком Царукяном, Грантом Багратяном и Хачатуром Сукиасяном систем) и криминальный мир (Левон Саркисян, Мгер Седракян и др.).
Напомню, что, когда Андраник Маркарян был еще жив, пребывавший в статусе министра обороны Серж Саргсян вступил в ряды РПА, приведя с собой в партию в качестве приданого «плохо говорящую по-армянски» массу, которую сегодня принято называть олигархией. То есть, полукриминальный бизнес или подавляющее большинство богатых всегда были и остаются опорой нынешнего руководителя РПА.
Эти «олигархи» помогли Сержу Саргсяну победить при помощи избирательных фальсификаций и на выборах НС 2007-го года, и на президентских выборах 2008-го года, и на парламентских выборах 2012-го года.
То же, что сейчас властный агитпроп распространяет, будто Саргсян пытается избавиться от олигархов, по большей части является блефом, но есть в этом и небольшая доля правды.
Блеф в том, что опирающийся на «олигархию» президент даже теоретически не может бороться с олигархами. В этом была причина того, что Серж Саргсян лично агитировал за Рубена Айрапетяна и других одиозных деятелей. Неужели с «олигархами» борются проведением всех их в парламент? Это абсурд.
Небольшой долей правды в пропаганде президентского дворца об «антиолигархической» борьбе является то, что Серж Саргсян на самом деле хотел бы избавиться от богатых полукриминальных личностей из своего окружения, но с целью построения «экономики одного олигарха», а не реформирования системы изнутри. То есть, призывами к «гражданскому обществу» поддержать Сержа решается задача по переделу собственности, сверхцентрализации и монополизации экономического и политического поля. Саргсян поставил перед собой задачу использовать недовольство ставшего жертвой проводимых «реформ» общества в деле продвижения сугубо личных интересов. Иначе говоря, Саргсян в свое время способствовал обогащению «олигархов», а сейчас, при помощи «гражданского» шоу,  хочет отобрать их состояние, спрятавшись за демагогическим лозунгом «Отберем у богатых и отдадим народу».
Реальной целью узкого окружения Саргсяна является смена обладающих определенной самостоятельностью и имеющих определенную автономную долю капитала «злых олигархов» «назначаемыми олигархами». Это преследует цель сконцентрировать в одном месте все финансовые потоки страны, что приведет к формированию собственной туркменбашистской системы, но без газа и нефти. Эта политика уже принесла свои плоды  - экономический спад, рост бедности, отток капитала, резкий рост государственного долга и ужасающие масштабы эмиграции.
Вопрос не в том, что действующая кланово-олигархическая система хорошая, и ее нужно защищать. Отнюдь. Кланово-олигархическую систему необходимо полностью демонтировать, но не с превращением в султанат (как этого хотят в президентском дворце), а с созданием открытой рыночной экономики и обеспечением свободной конкуренции. В этих условиях все, независимо от своей воли, цивилизуются и займутся социально ответственным бизнесом. Другого опыта в мировой истории не было. «Экспроприация экспроприированного» свойственна только большевистской логике. То, чего добились последовавшие за большевистскими лозунгами, известно всем – в ГУЛАГи были переполнены, а после расправы с «троцкистами» и меньшевиками и утверждения абсолютной власти «антиолигархический» сталинский режим расстреливал рядовых граждан, признавая их «врагами народа».
Все те, кто сейчас продвигают демагогический лозунг «Серж борется с олигархами» или вовлекаются в эту игру в статусе «честных кирпичей», волей-неволей, становятся пешками носителей армянского необольшевизма, и попросту смешно, когда эти люди говорят о ценностях гражданского общества.
Необольшевизм уже по своему определению является врагом гражданского общества. Реальное гражданское общество должно высказаться за формулу «Консенсус минус Серж Саргсян» и поставить перед собой задачу по обеспечению демократического перехода. Всё остальное – пустые разговоры, направленные на сокрытие клиентства некоторых людей.
Подытожим: Серж Саргсян хочет не ликвидации кланово-олигархической системы, а ее переформатирования, чтобы посредством механизма «коррупции одного окна» создать монолитную пирамиду.  Если даже предположим, что он хочет бороться с отдельными «олигархами», то всё равно это останется большим блефом, так как его единственной опорой являются выполняющие на мажоритарных участках функцию «князьков», а «антиолигархическая» пропаганда является всего лишь PR-трюком, которым потчуют в преддверии президентских выборов.
Если бы власти поставили перед собой задачу отделения собственности от государственного управления, то президентский дворец не хватался бы так за «олигархов» и не стоял грудью за идею сохранения 41-го мажоритарного участка.  Скорее «олигархи» захотят отделиться от Сержа Саргсяна, чем наоборот, так как, пройдя этап предварительного накопления капитала, все стремятся обеспечить легитимность собственности, против чего, по вышеназванным причинам, выступает реальная олигархия Армении.
По части Рубена Айрапетяна произошел форс-мажор, и преподнесение его отказа от мандата в качестве «борьбы президента с олигархами» попросту является фарисейством.
Что касается текущей политики, то взятая Саргсяном на вооружение линия необольшевистского типа, которому необходимо противопоставить национально-демократический или буржуазно-демократический. Будущее Армении решится по итогам столкновения этих двух течений. Развязка будет во время президентских выборов 2013-го года.