Վարչապետի «մեռելոցը» և «կարգավորիչ գիլյոտինը»
ԿԲ նախագահի աթոռից վարչապետի աթոռին հայտնվելուց հետո Տիգրան Սարգսյանի ձեռնարկած «բարեշրջումների» եզակի արդյունքներից մեկը, որը տեսանելի է բոլորին՝ տարվա մեջ մի քանի անգամ մեռելոցի օրեր հայտարարելն է։ Կառավարությունը շատ պարտաճանաչ է այդ հարցում և հենց օրը գալիս է, երկուշաբթին հայտարարվում է ոչ աշխատանքային։
Մեռելոցը, բառիս բուն և փոխաբերական իմաստով, հիմա ասոցացվում է Տիգրան Սարգսյանի հետ։ Կարելի է ասել, որ նա կիսով չափ աշխարհիկ վարչապետ է, կիսով չափ էլ՝ «կրոնապետության տիրացու»։
Ի դեպ, շատ խորհրդանշական է, որ հենց վարչապետը պետք է հետևողականորեն մեռելոցներ հայտարարեր։ Այն ինչ նա արեց մեր երկրի բիզնես միջավայրի հետ, դրանից հետո կարող է տարվա բոլոր երկուշաբթիները մեռելոց հայտարարել։
Հայաստանի տնտեսության «մեռելոցն» անելուց զատ Կառավարությունը որոշել է նաև այսպես կոչված կարգավորիչ գիլյոտին կիրառել և ռեվիզիայի ենթարկել օրենսդրական դաշտը։ Պարզ ասած՝ որոշել են փող լվանալ, բայց այնպես որ ոչ մեկը գլխի չընկնի և բոլորի ուշադրությունը կենտրոնացած լինի Տիգրան Սարգսյանի կողմից օլիգարխիայի և օլիգոպոլիայի դեմ իբր պայքարի վրա։
Հայաստանի արտաքին պարտքը հատում է 4 միլիարդ դոլարը և պարտքի ավելացումը ընթացքի մեջ է (Կառավարությունը եվրոպաներից ու ռուսաստաններից կրկին վարկ է ուզում «կպցնել» 1 միլիարդ դոլարի չափով)բայց որպեսզի ահռելի չափի հասնող այդ վատնումների թեմայից շեղեն հանրային ուշադրությունը, սրանք «չար օլիգարխների» մասին հեքիաթն են դրել շրջանառության մեջ, բայց «տակից» այնպիսի բաներ են անում, որ Սամվել Ալեքսանյանն իր կեղծ ապրանքանիշերով հանդերձ սկսնակ օլիգարխ կարող է ընկալվել Կառավարությունում հայտնված փարիսեցիների ֆոնին։
Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչպես են օդից փող աշխատում մեր «բարեշրջիչները»։ Իշխանական «դրամաշնորհներով» աշխատող «քաղաքացիական ակտիվիստներին» ու «սարեր շարժողներին» քսի են տալիս այսպես կոչված օլիգարխների վրա, իսկ իրենք, ժողովրդական լեզվով ասած, ուտում են վանքի բոլոր հավերը։ Սրանք դրսից վարկ կամ դրամաշնորհ են բերում ՀՀ–ի հաշվին ու սկսում են մեջ–մեջ անել «Սմբակներ և կոտոշներ» գրասենյակների միջոցով, իսկ Սերժ Սարգսյանն էլ «կինոն» ավարտում է «Տարո՛ն ջան, սիրուն չի...» սրտաճմլիկ նախադասությամբ կամ դրածո կորեյկոների փոքրիկ ասուլիսով։
Օրինակ՝ Էկոնոմիակյի նախկին նախարար Արմեն Եղիազարյանը պարզվում է, որ Կառավարության որոշմամբ 2011–ի հոկտեմբերին ստեղծված «Օրենսդրական կարգավորման ազգային կենտրոնի» տնօրենի պաշտոնակատար է նշանակվել։ Ըստ նրա՝ կենտրոնը կարգավորիչ գիլյոտին է, որի խնդիրն է՝ նայել այս երկրի բոլոր օրենսդրական ակտերը, որոնք պարունակում են կարգավորումներ, որոնք վերաբերում են բիզնեսին ու քաղաքացիներին, տեսնել որքանով են դրանք խելամիտ, որքանով են պետք և դրանցից որոնք կարելի է կրճատել կամ ընդհանրապես վերացնել։
Հարց է առաջանում. բա ինչո՞վ են զբաղված պետբյուջեի հաշվին օրենք գրողներն ու ընդունողները, որ մի հատ էլ կարիք է առաջացել «կարգավորիչ գիլյոտին» ստեղծել։ Սա ակնհայտորեն «ինտելեկտուալ կոռուպցիա» է, որը հասարակության աչքից հեռու միլիոնատեր, իսկ որոշ դեպքերում նաև միլիարդատեր է դարձնում դրսից բերված գումարները տնօրինողներին, ովքեր ցինիկաբար խոսում են բարեպաշտությունից և բարեշրջումներից, ինչպես նաև «պայքարում» են կոռուպցիայի դեմ։
Փաստորեն, հարկատուներս Կառավարության անդամներ ու Ազգային ժողովի պատգամավորներ ենք պահում՝ իրենց աշխատակազմերով հանդերձ, որպեսզի նրանք օրենքներ գրեն, բայց պարզվում է, որ օրենսդիր և գործադիր մարմինը համատեղ ուժերով ոչ խելամիտ ակտեր է ընդունում (կոպիտ ասած՝ էշություններ է անում) և կարիք է առաջացել դրսից միլիոններ բերել, «գիլյոտին» սարքել ու տալ Տիգրան Սարգսյանին։ Դե Տիգրանն էլ, որպես մեռելոցների մասնագետ,  իր շրջապատի հետ այդ «գիլյոտինին» հատկացվող գումարներն այնպես է տնօրինում, որ ոչ մի «շուխոռ» դուրս չգա, բայց փոխարենը մարդիկ մտածեն, որ գործ է արվում։
Ա. Եղիազարյանի ասուլիսից պարզ դարձավ, որ, ասենք, քննարկվում է, թե արդյոք տաքսիստները սափրվա՞ծ պետք է դուրս գան աշխատանքի, թե՞ ավելի «սեքսի» կլինի, եթե կիսաթրաշ վիճակում մեր ազգաբնակչությանն ու զբոսաշրջիկներին սպասարկեն տաքսու վարորդները։ Թե ինչպես պետք է մի քանի միլիոն դոլարով այս դժվար հարցից գլուխ հանի Էկոնոմիկայի նախկին նախարարի գլխավորած կենտրոնը, դժվարանում եմ պատասխանել։ Հրե՛ն, նույնիսկ վարչապետը վերջնականապես չի կողմնորոշվել այդ հարցում և աշխատանքի է դուրս գալիս երբեմն սափրված, իսկ երբեմն էլ՝ ոչ։
Նմանատիպ շատ օրինակներ կարելի է բերել, թե ինչպես են գումարները ծախսվում Կառավարության կողմից և ինչ արդյունավետությամբ։ Դրա համար էլ Հայաստանն այս օրն է ընկել։
Դուրս գալու համար ներկա վիճակից, մեր հասարակությունը պետք է կոնսոլիդացվի, և 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների ժամանակ քաղաքական իմաստով «կարգավորիչ գիլյոտին» կիրառի Սերժ Սարգսյան – Տիգրան Սարգսյան զույգի նկատմամբ։
Հ.Գ.։ Հանուն արդարության պետք է նշել, որ Տիգրան Սարգսյանի «բարեշրջումները» միայն մեռելոցներով չեն սահմանափակվում։ Մեզանում փոխվել են նաև շաբաթվա օրերի ընկալումները։
Երևի նկատած կլինեք, որ մեռելոցի օրերից բացի, Կառավարությունը «մահանա» է ման գալիս, որպեսզի մի քանի օր իրար հետևից ոչ աշխատանքային հայտարարի, թերևս, այն նպատակով, որ մարդիկ տեմպից ընկնեն ու եթե չեն արտագաղթել, ապա անմիջական շփումների քիչ հնարավորություն ունենան ու հեղափոխությունից չխոսեն, իսկ փողատերերն էլ այդ ընթացքում գնան Ծաղկաձոր ու Սևան՝ ներքին տուրիզմը զարգացնելու և «բարեշրջումների» օգուտը վայելելու։
Այս ամենի արդյունքում շաբաթ օրն իրեն պահում է երկուշաբթիի պես և հակառակը։ Սրա հետևանքով, մասնավորապես, անկանխիկ գործարքները բազմաթիվ խոչընդոտների են հանդիպում. մարդիկ բանկային փոխանցումներին հաճախ չորս–հինգ օր են սպասում, քանզի եթե, ասենք, որևէ տոնական օր ուրբաթ օրն է լինում, ապա Տիգրան Սարգսյանը անմիջապես բոլորին կարճատև արձակուրդի է ուղարկում հինգշաբթիից մինչև երկուշաբթի։
Կիրակի օրերին առայժմ «բարեշրջումները» չեն հասել, բայց եթե այսպես շարունակվի, ապա կառավարությունը կարող է ավելի կատարելագործել աշխատանքային գրաֆիկը։ Չի  բացառվում, որ մեզ առաջարկեն չորս շաբաթ շարունակ շաբաթվա բոլոր օրերին աշխատել, իսկ հինգերորդ շաբաթն ամբողջությամբ մնալ տանը։ Ճիշտ է, այդ դեպքում 28 օր աշխատելով կարող ես հալից ընկել, բայց «զատո» չընդհատվող 28–օրյակից հետո 7 օր շարունակ հանգիստ կունենաս ու եթե դրան էլ գումարվի մեռելոցի հերթական երկուշաբթին, ապա կարճատև հանգիստդ կդառնա բոնուսով, այսինքն՝ 8 օր։

Премьерские «дни поминовения» и «регулирующая гильотина»
Одним из редких обозримых для всех результатов «реформ» Тиграна Саркисяна после занятия им должности премьер-министра является объявление по нескольку раз в год «мерелоца» - дня поминовения усопших. Правительство довольно-таки последовательно в этом вопросе, и, как только наступает этот день, понедельник объявляется нерабочим.
День поминовения, в прямом и переносном смысле слова, сейчас ассоциируется с Тиграном Саркисяном. Можно сказать, что он является наполовину светским премьером и наполовину – «теократическим дьячком».
Кстати, довольно символично, что именно премьер-министр должен последовательно объявлять дни поминовения. После того, что Тигран Саркисян сделал с бизнес-средой нашей страны, он может спокойно объявить  днями поминовения все понедельники в году.
Помимо справления «поминок» по экономике Армении Правительство решило также применить так называемую регулирующую гильотину и подвергнуть ревизии законодательное поле. Проще говоря, решили отмыть деньги, но так, чтобы никто не догадался и внимание всех было сконцентрировано на мнимой борьбе Тиграна Саркисяна с олигархией и олигополией.
Внешний долг Армении переваливает за 4 млрд. долларов, продолжая расти (Правительство снова хочет выклянчить у европейцев и россиян кредит в размере 1 млрд. долларов), но чтобы отвлечь общественное внимание от темы доходящих до огромных размеров растрат, они снова ввели в оборот очередную сказку о «злых олигархах», но исподтишка  делают  такое, что Самвел Алексанян со своими фальшивыми товарами может показаться на фоне оказавшихся в Правительстве фарисеев начинающим олигархом.
Представляете, как наши «реформаторы» делают деньги из воздуха? Работающих на правительственных «грантах» «гражданских активистов» и «сворачивающих горы» натравливают на так называемых олигархов, а сами, говоря народным языком,  нагревают на них руки. Они берут из заграницы кредит или грант за счет РА и начинают делить их между собой посредством контор «Рога и копыта», а Серж Саргсян заканчивает «кино» душещипательным предложением «Тарон джан, некрасиво» или небольшой пресс-конференцией доморощенных Корейко.
Например, выясняется, что бывший министр экономики Армен Егиазарян назначен исполняющим обязанности директора «Национального центра регулирования законодательства», созданного решением Правительства в октябре 2011-го года. По его словам, центр является регулирующей гильотиной, задачей которой будет рассмотрение всех правовых актов страны, регулирующих бизнес и деятельность граждан на предмет их эффективности для их дальнейшего сокращения, упрощения или отмены.
Возникает вопрос: чем тогда заняты пишущие и принимающие за счет бюджета законы деятели, если возникла необходимость создавать «регулирующую гильотину»? Это очевидная «интеллектуальная коррупция», которая превращает распоряжающихся берущимися из заграницы суммами в миллионеров, а в некоторых случаях – в миллиардеров,  цинично говорящих о благочестии и реформах, а также «борющихся» с коррупцией.
Фактически, мы, налогоплательщики, содержим членов Правительства и депутатов Национального собрания вместе с их аппаратами, чтобы они писали законы, но выясняется, что законодательный и исполнительный органы совместными усилиями принимают неразумные акты (грубо говоря, делают глупости), поэтому и возникла необходимость взять из заграницы миллионы, создать «гильотину» и дать ее Тиграну Саркисяну. Тигран же, как специалист по «мерелоцам», вместе со своим окружением распоряжается выделяемыми на эту «гильотину» средствами таким образом, чтобы не было никакого шума, а вместо этого люди думали, что они заняты делом.
Из пресс-конференции А. Егиазаряна стало ясно, что обсуждается вопрос о том, скажем, должны ли таксисты выходить на работу бритыми или будет более «сэкси», если водители такси будут обслуживать наших граждан и туристов с щетиной на лице.
Трудно сказать, как может возглавляемый бывшим министром экономики центр разобраться с этим сложным вопросом при помощи нескольких миллионов долларов. Вон, даже премьер-министр окончательно не определился в этом вопросе и выходит на работу иногда бритым, а иногда – нет.
Примеров того, с какой эффективностью тратит деньги Правительство, можно привести множество. Поэтому Армения и докатилась до сегодняшнего состояния.
Для того, чтобы выйти из нынешней ситуации, наше общество должно консолидироваться, и во время президентских выборов 2013 года применить в отношении Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна «регулирующую гильотину» (в политическом смысле, конечно).
P.S.Ради справедливости нужно отметить, что «реформы» Тиграна Саркисяна не ограничиваются лишь «мерелоцами». У нас изменилось и восприятие дней недели.
Наверное, вы заметили, что помимо дней поминовения Правительство ищет повод  для объявления нерабочими и другие даты, причем – по несколько дней подряд. Возможно, это делается для того, чтобы люди выбились из темпа и, если не эмигрировали, то имели бы меньше возможностей для непосредственных контактов и разговоров о революции, а богачи в это время отправлялись в Цахкадзор и на Севан – развивать внутренний туризм и наслаждаться плодами «реформ».
В результате всего этого суббота ведет себя подобно понедельнику и наоборот. Как следствие, в частности, с безналичными операциями возникают многочисленные препоны: зачастую люди ждут банковских переводов по четыре или пять дней, поскольку если, скажем, какой-то праздник выпадает на пятницу, то Тигран Саркисян сразу же отправляет всех в короткий отпуск – от пятницы до понедельника.
До воскресных дней «реформаторы» пока не добрались, но если так продолжится, то правительство может еще более «усовершенствовать» рабочий график. Не исключено, что нам предложат четыре недели подряд работать во все дни, а пятую неделю – отдыхать. Правда, в таком случае, работая 8 дней, можешь обессилить, но «зато» после непрерывающейся 28-дневки получишь 7 дней отдыха подряд и, если к этому прибавится очередной день поминовения в понедельник, то короткий отдых получится с бонусом, то есть 8 дней.