Ռուբեն Հայրապետյանի, «Հարսնաքարի», «Բջնիի» և «քաղաքացիական հասարակության» մասին
«Հարսնաքարում» տեղի ունեցած սպանությունից հետո կոչ արվեց չայցելել այդ ռեստորանային համալիր։ Պարզ է, որ եթե նույնիսկ այդ կոչը չլիներ, ապա Վահե Ավետյանի մահվան հետ կապված աղմուկն արդեն շատերին էր հետ պահելու այդ օբյեկտից։
Կոչեր են հնչում նաև խլել «Հարսնաքարը» Ռուբեն Հայրապետյանի ձեռքից, ինչպես նաև բոյկոտել նրան պատկանող ապրանքատեսակներն ու ծառայությունները։
Մի կողմ թողնելով հարցի էմոցիոնալ հատվածը՝ եկեք հասկանանք, թե ո՞ւմ է ուղղված «Հարսնաքարը» Հայրապետյանի ձեռքից խլելու կոչը, ի՞նչ կարող է լինել դրանից հետո, ճի՞շտ է արդյոք «Բջնի» և «Նոյ» ապրանքանիշերի բոյկոտը, և ո՞րը պետք է լիներ քաղաքացիական հասարակության լեգիտիմ պահանջը։
«Հարսնաքար». բոյկո՞տ, թե՞ սեփականության վերաբաշխում
Այն, որ «Հարսնաքարը» պետք է բոյկոտել, հասկանալի է։ Եթե մարդը գնում է այնտեղ ժամանակ անցկացնելու, բայց հայտնվում է վերակենդանացման բաժնում, իսկ հետո՝ դիահերձարանում, ապա այդտեղի հացը հարամ է։
Եթե «Հարսնաքարը» բոյկոտի ենթարկվի, ապա չի կարող օգուտ բերել դրա տիրոջը, և այդպիսով Հայրապետյանը գոնե այդկերպ կպատժվի, եթե, իհարկե, ընդունենք այն նախնական վարկածը, որ նրա գիտությամբ չեն Վահե Ավետյանին մահացու ծեծի ենթարկել։ Այսինքն՝ իրավական պատասխանատվության ենթարկվելու հիմքերի բացակայության դեպքում Հայրապետյանը պետք է կրի բարոյական պատասխանատվություն և նյութական վնաս, բայց այստեղ շատ կարևոր է այն ճանապարհը, որով նրան պետք է քավարանով անցկացնել։
Ասեմ, որ «Հարսնաքարը» Հայրապետյանի ձեռքից խլելու պահանջը ճիշտ չէ, և ահա թե ինչու։ Հասկանալի է, որ մեր բակի Վալոդիկը չի կարող այն խլել։ Այդ պահանջն ակնհայտորեն ուղղված է Սերժ Սարգսյանին։ Եթե խլի, ապա նախագահը պետք է խլի։ Ահա այստեղ է, որ որոշ «քաղաքացիական ակտիվիստների» ականջների հետևից չի հաջողվում թաքցնել Բաղրամյան 26–ի ականջներն ու ներքին ցանկությունները։
Դեռևս բոլշևիկների ժամանակներից հայտնի է, որ երբ պետությունը խլում է սեփականությունը, ապա դա, այսպես ասած, ժողովրդին չի հասնում։ «Խլել ու տալ ժողովրդին» արտահայտությունը դեմագոգիկ և պոպուլիստական ձևակերպում է։
Բազմիցս գրել ենք այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանը խնդիր է դրել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ստեղծել, ինչը նշանակում է փոքր ու միջին բիզնեսի փաստացի վերացում, իսկ խոշոր բիզնեսի՝ կուլակաթափում։ «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած դեպքը հիմա նախագահականում ուզում են օգտագործել իրենց այդ ծրագիրն առաջ տանելու համար։
«Քաղաքացիական հասարակությունը պահանջում է» թամաշայի տակ իշխանությունը ցանկանում է լեգիտիմացնել այն գաղափարը, որ «չար օլիգարխների» ձեռքից սեփականությունը խլելը լավ բան է՝ «էքսպոպրիատորների էքսպոպրիացիա» ծրագրի շրջանակներում։
Ակնհայտ է, որ սեփականության բռնի վերաբաշխումը և «աշխատավորական կոլեկտիվների» պահանջով առաջնորդվելը որևէ կապ չունի քաղաքացիական արժեքների ու ժողովրդավարական խաղի կանոնների հետ։ Սովետի ժամանակ «քաղաքացիական հասարակության» դերը կատարում էին առաջադեմ կթվորուհիները, ստախանովյան շարժման հետևորդները և պետպատվերով ինտիլիգենցիան։ Հիմա դրանց փոխարինելու են եկել «քաղաքացիական ակտիվիստները» և սոցցանցերում վխտացող դեմքերն ու իրենց «ֆեյքերը»։
Ամփոփեմ. «Հարսնաքարի» տիրոջը ֆինանսապես պետք է պատժել բոյկոտի միջոցով, իսկ թե սնանկանալուց հետո Հայրապետյանն ինչպես կվարվի իր սեփականության հետ, արդեն նրա գործն է։
Բոյկոտել «Բջնիի» ու «Նոյի» այժմյան տերերին, այլ ոչ թե «Բջնին» ու «Նոյը»
Վահե Ավետյանի սպանությունից հետո կոչեր են հնչում չգնել «Բջնի» և «Նոյ» ջրերը։ Բան չունենք ասելու, Հայրապետյանին պատժելու ձև է։ Բայց եկեք նախ հասկանանք, թե արդյոք «Բջնիի» և «Նոյի» իրական տերը Ռուբեն Հայրապետյա՞նն է, և արդյոք թիրախայի՞ն են մարդկանց պահանջները։
Ինչպես հայտնի է, «Բջնին» ու «Նոյը» Հայրապետյանի ձեռքում հայտնվեցին 2008թ. տեղի ունեցած գործընթացների արդյունքում, երբ Խաչատուր Սուքիասյանը բացահայտ պաշտպանեց Սերժ Սարգսյանի դեմ դուրս եկած Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։ Այսինքն՝ Հայրապետյանի ձեռքերով Սերժ Սարգսյանը խլեց սեփականությունը Սուքիասյանների ընտանիքից։
Խոշոր սեփականատերերից շատերն այն ժամանակ համոզված էին, թե «Բջնին» ու «Նոյը» վերցնում են Սուքիասյանների ձեռքից՝ նրանց ընդդիմադիր պահվածքի պատճառով, ուստի իմաստ չունի գործընթացին խառնվելն ու սեփականության ապօրինի վերաբաշխում թույլ չտալը, բայց դա պարզունակ ու սխալ պատկերացում էր։ Խոշոր բիզնեսի մեծ մասը չէր հասկանում, որ Սերժ Սարգսյանը գործնականում փորձարկում էր սեփականության խլման իր ուզած մոդելը և եթե մարսեր, ապա անցնելու էր «յուրայինների» սեփականությանը՝ թաքնվելով «քաղաքացիական հասարակության» այսպես կոչված պահանջների հետևում։ Մարսեց ու հիմա անցել է գործի։ Իսկ դա, ինքներդ էլ հասկանում եք, որ բոլշևիկյան մոտեցում է և ոչ մի կապ չունի ժողովրդավարության հետ։
Սուքիասյանների ձեռքից «Բջնին» և «Նոյը» վերցնելու ժամանակ կոպտորեն խախտվեց ժողովրդավարական ու քաղաքացիական արժեքների կարևորագույն դրույթը՝ մասնավոր սեփականության անձեռնմխելիությունը և պաշտպանությունը։ Քաղաքացիական հասարակությունը և բիզնես վերնախավը, անկախ իր քաղաքական հայացքներից, պետք է կանգներ ու թույլ չտար սեփականության վերաբաշխում։ Դա չարվեց, ու հիմա Սերժ Սարգսյանի թիմը, նեոբոլշևիկյան մեթոդներով, փորձում է թուրքմենբաշիական իշխանական համակարգ ձևավորել՝ հենվելով «առաջադեմ» զանգվածների վրա։
Հայտնի է, որ եթե պետության մեջ չկա մասնավոր սեփականության պաշտպանություն, ապա բացառվում է ժողովրդավարական ու քաղաքացիական արժեքների ներդրումը։ Այնպես որ, սեփականության ինստիտուտի պաշտպանությունը և մրցակցային տնտեսական հարաբերություններ ձևավորելը թիվ մեկ խնդիրներից են, որոնք պետք է լուծի ժողովրդավարության ձգտող ցանկացած անցումային երկիր։
Քաղաքացիական հասարակությունն, ըստ այդմ, հիմա պետք է պայքարի ոչ թե «Բջնի» ու «Նոյ» ապրանքատեսակների դեմ ու կոչ անի սպառողներին չգնել դրանք, այլ բարձրացնի շատ սկզբունքային հարց, այն է՝ «Բջնին» ու «Նոյը» Սերժ Սարգսյանից վերադարձնել դրանց օրինական տիրոջը՝ Սուքիասյանների ընտանիքին։ Եթե սա չի արվում, ապա քաղաքացիական հասարակություն կոչվածը լրիվ այլ հարց է լուծում, ու արդեն կապ չունի, թե դրա առանձին անդամներ անկե՞ղծ մղումներով են սեփականության սերժամետ վերաբաշխման կոդերով առաջնորդվում, թե՞ ուղղորդվում են նախագահական նստավայրի կողմից ու աշխատավարձ ստանում դրա դիմաց։
Զուտ տնտեսագիտորեն հարցին նայելիս՝ լրիվ պարզ է դառնում, թե ինչի կարող են հանգեցնել «Բջնին» ու «Նոյը» բոյկոտելու կոչերը։ Եթե այդպես արվի, ապա շատ կարճ ժամանակ անց այդ բիզնեսները կսնանկանան, ու Ռ. Հայրապետյանը ստիպված պետք է լինի վաճառել դրանք։ Հասկանալի է, որ մեր բակի Վալոդիկը չի գնելու սնանկ ճանաչված այդ բիզնեսը։ Ակնհայտ է, որ գնորդը կլինի Հայաստանի կլանաօլիգարխիկ համակարգի պարագլխի՝ Սերժ Սարգսյանի շրջապատից, ընդ որում՝ շատ էժան գնով, քանզի բանկրոտ բիզնեսը, որպես կանոն, «շան մսի» գնով են առնում։ Այդպիսով՝ ավարտին կհասցվի Սուքիասյաններից սեփականությունը խլելու գարծընթացը, որը, փաստորեն, երիտասարդ սպայի մահն օգտագործելով ու «քաղաքացիական հասարակությանը» մեյդան նետելով՝ կհաջողացնի Սերժ Սարգսյանը։ Այդ հետո կպարզվի, որ «քաղաքացիական հասարակությունն» արդեն կոչ չի անում չգնել «Նոյն» ու «Բջնին», քանզի սեփականատերը փոխվել է և դարձել է «բարի օլիգարխ» Սերժը կամ նրա ընտանիքի որևէ անդամ։  Ահա և սեփականության վերաբաշխման այն սխեման, որով մեզանում առաջնորդվում են «բարեշրջումներից» ճամարտակող նեոբոլշևիկները։
Հիմա եթե քաղաքացիական հասարակությունը պետք է նպաստի սեփականության վերաբաշխմանը և Սերժ Սարգսյանի շուրջ միահեծան տնտեսաքաղաքական համակարգի ձևավորմանը, ապա դա ոչ թե քաղաքացիական հասարակություն է, այլ մարտնչող կոմսոմոլ, որին օգտագործելուց հետո միշտ դեն են նետում։
Այսպիսով, հանրային ցանկացած պահանջ, որը քաղաքական բնույթ չի կրի, և որը չի ենթադրի գործող համակարգի ապամոնտաժում, չի կարող համարվել քաղաքացիական։
Քաղաքացիական հասարակությունը չի կարող արդարադատություն պահանջել Սերժ Սարգսյանից։ Դա նույնն է, թե բռնադատվածների ընտանիքները կամ 37 թվին գնդակահարվածների հարազատներն արդարադատություն պահանջեին Ստալինից։
Քաղաքացիական հասարակությունն ու քաղաքական ուժերը պետք է համատեղ ուժերով «Ո՛չ» ասեն այս համակարգին ու դրա պարագլխին։ 2013–ը հարմար առիթ է «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյանը»–ը կյանքի կոչելու համար։ Այլ ձևակերպումներով հանդես եկող «քաղաքացիականներն» ու «քաղաքականները» ընդամենը թաքցնում են իրենց հաճախորդությունը, ոչ ավելին։

О Рубене Айрапетяне, «Арснакаре», «Бжни» и «гражданском обществе»
После убийства в «Арснакаре» начали раздаваться призывы не посещать данный ресторанный комплекс. Понятно, что, даже не будь этих призывов, вызванный смертью Ваге Аветяна резонанс сам по себе уже оттолкнул бы многих от посещения данного объекта.
Звучат также призывы отобрать у Рубена Айрапетяна «Арснакар» и бойкотировать товары и услуги, производимые его предприятиями.
Оставляя в стороне эмоциональную сторону вопроса, давайте поймем то, кому направлен призыв отобрать у Айрапетяна «Арснакар», что может произойти после этого, правилен ли бойкот продукций «Бжни» и «Ноя», а также то, каким должно было быть легитимное требование гражданского общества?
«Арснакар» - бойкот или передел собственности?
То, что «Арснакар» необходимо бойкотировать, понятно. Если человек идет провести там время, но оказывается в реанимации, а затем – в морге, то, думаю, мало кому захочется там есть и веселиться.
Если «Арснакар» будет бойкотирован, то он не сможет приносить прибыли его владельцу, и Айрапетян хотя бы таким образом будет наказан, если, конечно, примем ту предварительную версию, что Ваге Аветяна избили до смерти без его ведома. То есть, в условиях отсутствия оснований для привлечения Айрапетяна к правовой ответственности он должен понести моральную ответственность и материальный ущерб, но здесь важен путь, которым он пройдет через «чистилище».
Скажу, что требование отобрать у Айрапетяна «Арснакар» неправильно, и вот почему. Понятно, что Вася с нашего двора отобрать его не сможет. Данное требование явным образом направлено Сержу Саргсяну. Если отбирать, то это должен сделать президент. Именно здесь некоторым «гражданским активистам» и не удается скрыть за собой уши президентского дворца и его тайные желания.
Еще со времен большевиков известно, что, когда государство отбирает собственность, то она, мягко говоря, не достается народу. «Отобрать и отдать народу» - демагогическая и популистская формулировка.
Многократно писалось о том, что Серж Саргсян поставил задачу построить «экономику одного олигарха», которая означает фактическую ликвидацию малого и среднего бизнеса, а также – раскулачивание крупного. Инцидент в «Арснакаре» в президентском дворце сейчас хотят использовать для продвижения данной программы.
Под шоу «Требование гражданского общества» власти хотят легитимировать идею о том, что отбирание собственности у «злых олигархов» является чем-то хорошим – в рамках программы «Экспроприация экспроприированного».
Очевидно, что насильственный передел собственности и руководство требованиями «трудовых коллективов» не имеет никакого отношения к гражданским ценностям и демократическим правилам игры. В советский период роль «гражданского общества» играли передовые доярки, последователи стахановского движения и интеллигенты по госзаказу. Сейчас им на смену пришли «гражданские активисты» и кишащие в социальных сетях деятели со своими «фэйками».
Подытожим: владельца «Арснакара» наказать финансово необходимо посредством бойкота, а как Айрапетян поступит со своей собственностью после того, как она будет бойкотирована – его лично дело.
Бойкотировать реальных и назначенных владельцев «Бжни» и «Ноя», а не «Бжни» и «Ной»
После убийства Ваге Аветяна звучат призывы не покупать «Бжни» и «Ной». Сказать нечего – способ наказать Айрапетяна. Но давайте сначала поймем, является ли Рубен Айрапетян реальным владельцем «Бжни» и «Ноя», а также то, адресны ли требования людей.
Как известно, «Бжни» и «Ной» оказались в руках Айрапетяна после процессов 2008-го года, когда Хачатур Сукиасян открыто поддержал вышедшего против Сержа Саргсяна Левона Тер-Петросяна. То есть, руками Айрапетяна Серж Саргсян отобрал собственность у семьи Сукиасян.
Многие из крупных собственников тогда были убеждены, что «Бжни» и «Ной» отбирают у Сукиасянов по причине их оппозиционного поведения, поэтому не имеет смысла вмешиваться в процесс и препятствовать незаконному переделу собственности, но это было примитивным мышлением. Они не понимали, что Серж Саргсян на практике испытывал свою модель по отбору собственности, и если бы это сошло ему с рук, то он приступил бы к собственности «своих», прячась за так называемыми требованиями «гражданского общества». Сошло, и он перешел к делу. А это, сами понимаете, является большевистским подходом и не имеет никакого отношения к демократии.
В процессе отбора у семьи Сукиасян «Бжни» и «Ноя» были грубо нарушены важнейшие положения демократических и гражданских ценностей – неприкосновенность и защита частной собственности. Гражданское общество и бизнес-элита, независимо от своих политических взглядов, должны были не допустить передела собственности. Этого не было сделано, и сейчас команда Сержа Саргсяна необольшевистскими методами пытается сформировать туркменбашистскую систему власти, опираясь на «прогрессивные» массы.
Известно, что если в государстве не действует механизм защиты частной собственности, то внедрение демократических и гражданских ценностей невозможно. Так что, защита института собственности и формирование конкурентных экономических отношений являются важнейшими задачами, которые должна решить любая стремящаяся к демократии переходная страна.
В соответствии с этим, гражданское общество должно бороться не против продукции «Бжни» и «Ноя» и призывать потребителей не покупать их, а поднять весьма принципиальный вопрос, а именно – вернуть «Бжни» и «Ной» от Сержа Саргсяна их законному владельцу – семье Сукиасян. Если этого не делается, то так называемое гражданское общество решает совсем иную задачу, и уже не имеет значения, с искренними ли побуждениями отдельные члены этого общества руководствуются просержевскими кодами передела собственности или направляются президентским дворцом и получают за это зарплату.
Если рассматривать вопрос сугубо с экономической точки зрения, то становится ясно, к чему могут привести призывы бойкотировать «Бжни» и «Ной». Если это произойдет, то очень скоро данные предприятия обанкротятся  и Айрапетян будет вынужден продать их. Понятно, что не Вася из нашего двора купит признанный банкротом бизнес. Очевидно, что покупатель будет из окружения главаря кланово-олигархической системы Армении – Сержа Саргсяна, причем купит по очень низкой цене, поскольку обанкротившийся бизнес, как правило, покупают за гроши. Это потом выяснится, что «гражданское общество» уже не призывает отказаться от «Ноя» и «Бжни». Вот та самая схема передела собственности, которой у нас руководствуются разглагольствующие о «реформах» необольшевики.
Сейчас, если гражданское общество должно поспособствовать переделу собственности и формированию вокруг Сержа Саргсяна авторитарной политико-экономической системы, то это не гражданское общество, а воинствующий комсомол, который после использования всегда выбрасывают на помойку.
Таким образом, любое общественное требование, которое не будет носить политический характер и которое не будет предполагать демонтажа действующей системы, не может считаться гражданским.
Гражданское общество не может требовать справедливости от Сержа Саргсяна.  Это то же самое, если бы семьи репрессированных или родственники расстрелянных в 37г. требовали правосудия у Сталина.
Гражданское общество и политические силы должны совместными усилиями сказать  «Нет!» этой системе и ее главарю. 2013–й год является удобным поводом для претворения в жизнь программы «Консенсус минус Серж Саргсян». Выступающие с другими формулировками представители «гражданского» и «политического» секторов всего лишь скрывают свое клиентство – не более.